لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

اشاره ترامپ به ایران در نخستین گزارش سالانه کنگره: در کنار مردم ایران ایستادیم


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نخستین سخنرانی خود را در تشریح وضعیت عمومی کشور و دستور کار دولت خود برای سال ۲۰۱۸ را در جمع نمایندگان کنگره آمریکا ایراد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان سه شنبه شب ۱۰ بهمن در کنگره که بخش بزرگی از آن به مسائل داخلی اختصاص داشت، به موضع گیری دولت ایالات متحده در قبال ایران نیز اشاره کرد.

او به طور مشخص به اعتراض‌های دی ماه در سراسر ایران اشاره کرد و گفت: «ما در حالی که روابط دوستانه با جهان را تقویت می‌کنیم، درباره دشمنانمان نیز روشنگری می‌کنیم.»

وی افزود: «زمانی که مردم ایران علیه جنایات رژیم دیکتاوتوری فاسد کشورشان قیام کردند، من سکوت نکردم. آمریکا در کنار مردم ایران و مبارزات دلیرانه آنها برای آزادی میایستد.»

او از کنگره خواست که به نقص‌های اساسی در توافق هسته‌ای با ایران بپردازد.

سیاست خارجی

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «در سراسر جهان ما با رژیم های سرکش، گروه‌های تروریستی و رقبایی مانند چین و روسیه مواجه هستیم که منافع ما، اقتصاد ما و ارزش های ما را به چالش می‌کشند.»

او از کنگره خواست که تا به طور جدی نیروی دفاعی ما را کمک کند و بودجه نظامی کشور را افزایش دهد.

پرزیدنت ترامپ گفت: «به عنوان بخشی از استراتژی دفاعی ما، ما باید زرادخانه هسته‌ای خود را مدرن سازی و بازسازی کنیم. امیدوارم هرگز از آن استفاده نکنیم اما باید آن را چنان قوی و قدرتمند نگه داریم که هرگونه خطر تجاوز را از بین ببرد. شاید در روزهای آینده یک لحظه جادویی بوجود بیاید که کشورهای جهان برای از بین بردن سلاح های هسته ای خود با هم متحد شوند؛ متأسفانه ما هنوز در آن نقطه نیستیم.»

داعش

رئیس جمهوری آمریکا درباره مبارزه با داعش نیز گفت: «سال گذشته من متعهد شدم که با متحدانمان برای شکست دادن داعش کار کنم. یکسال گذشته است و من با افتخار می‌گویم ائتلاف برای شکست دادن داعش به رهبری ایالات متحده و متحدانش، تقریبا صد درصد از سرزمین هایی را که توسط این قاتلان در عراق و سوریه اداره می شد، آزاد کرد.»

پرزیدنت ترامپ گفت که کار بسیار بیشتری باید انجام شود و آمریکا مبارزه خود را ادامه خواهد داد تا داعش کامل شکست بخورد.

او گفت: «من همچنین از کنگره خواسته ام تا کمک های لازم را به دولت کند تا بتوانیم کامل علیه داعش و القاعده نبرد کنیم و آنها را تا هرجا که می روند دنبال کنیم.»

کمک به دوستان، نه دشمنان

پرزیدنت ترامپ به تصمیم اخیر خود درباره سفارت آمریکا در اسرائیل اشاره کرد و گفت: «ماه گذشته، من یک مصوبه قدیمی کنگره را تایید کردم و اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناختم.اندکی پس از آن، دهها کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه ما رای دادند.»

او اضافه کرد: «ما به خیلی از این کشورها کمک مالی می‌کنیم. این کمک از جیب مالیات دهندگان آمریکایی است. امشب، من از کنگره درخواست می‌کنم قانونی را تصویب کند تا اطمینان حاصل شود که دلارهای کمک خارجی ما، همیشه در خدمت منافع آمریکا باشد و فقط به دوستان آمریکا پرداخت شود.»

اصلاحات در پذیرش مهاجران

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تاکید کرد: «ما باید اصلاحات اساسی برای پذیرش مهاجران به آمریکا داشته باشیم. طرحی که با کارکنانم تهیه کرده ایم، بر چهار پایه استوار است.»

او گفت که نخستین پایه طرح اصلاح قانون مهاجرت این است که دولت به یک میلیون و ۸۰۰ هزار فرزندان مهاجران غیرقانونی حق شهروندی می‌دهد. این سه برابر طرحی است که دولت قبل داشت.

پرزیدنت ترامپ افزود: «دومین پایه برای اصلاح قانون مهاجرت، ایجاد امنیت مرزی برای آمریکا در جنوب است. باید دیوار در مرز جنوبی با مکزیک ساخته شود.»

او سومین پایه اصلاح مهاجرتی دولت خود را پایان قرعه کشی ویزای آمریکا اعلام کرد گفت که آمریکا بطور تصادفی به افراد گرین کارت می‌دهد در حالیکه باید براساس مهارت و شایستگی باشد.

چهارمین پایه طرح مهاجرتی دولت پرزیدنت ترامپ آنچنان که او توضیح داد، پایان مهاجرت زنجیره‌ای است. او گفت: «الان یک مهاجر می‌تواند فامیل‌های دور را وارد آمریکا کند و ما می‌خواهیم این را به اعضای نزدیک خانواده محدود کنیم.»

کاهش مالیات‌ها

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود به بهبود وضعیت اقتصادی و تاثیر اصلاحات مالیات در وضعیت اقتصادی پرداخت و گفت که آمریکا در قدرتمندترین وضعیت خود است.

پرزیدنت ترامپ گفت که در یکسال گذشته دو میلیون و ۴۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده است، از جمله ۲۰۰ هزار شغل جدید در کارخانه‌ها. او همچنین گفت که دستمزدها در یکسال گذشته کاهش یافته و شاخص سهام رشد کرده و رکورد شکسته است.

او سپس به تشریح قانون اصلاح مالیاتی که توسط دولت به اجرا گذاشته شد اشاره کرد و گفت که این برنامه بزرگترین اصلاح قانون مالیات در تاریخ آمریکا موجب بهبود مالی خانواده‌های متوسط می‌شود.

به گفته او بر این اساس اعتبار کاهش مالیات یک زوج که صاحب فرزند شده اند دو برابر شده و اقشار کم درآمد معاف شدند.

او همچنین توضیح داد که دولت او نرخ مالیات اماکن کسب و کار را از ۳۵ درصد به ۲۵ درصد کاهش داده است تا شرکت‌هایی آمریکایی که در داخل خاک آمریکا فعالیت می کنند بتوانند با شرکت‌های مستقر در خارج از آمریکا رقابت کنند. ضمن اینکه کارگران شرکت‌های بزرگ در پی سود شرکت‌ها از کاهش مالیات‌ها، پاداش دریافت می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ سرانجام تاکید کرد که این دوره خوبی برای همه آمریکائیان است که بتوانند با تلاش خود هر چه میخواهند به دست بیاورند.

برنامه ویژه صدای آمریکا و سخنرانی کامل پرزیدنت ترامپ در کنگره را اینجا ببنید:

تقدیر از قهرمانان یکسال گذشته

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود از آتش نشانانی که در کالیفرنیا با آتش سوزی مهیب جنگیدند و آنرا مهار کردند تقدیر کرد.

او همچنین از افرادی که در کمک به آمریکائیان گرفتار در توفان امسال در تگزاس، لوئیزیانا و فلوریدا فداکاری کردند تقدیر کرد؛ از جمله اشلی لپرن، از اعضای گارد ملی که در یک تلاش ۱۸ ساعته در هیوستون بیش از ۴۰ نفر را نجات داد.

یکی دیگر از این افراد، جاستین پک بود که جان خود را برای نجات یکی از نیروهای آمریکایی به شدت زخمی شده در رقه سوریه به خطر انداخت و با کمک به او جانش را نجات داد.

در بین این افراد، سرخوجه متیو بردفورد بود که در حالیکه بینایی و دو پای خود را بر اثر انفجار بمب کنار جاده ای از دست داد، اما بار دیگر برای خدمت در نیروی نظامی آمریکا ثبت نام کرد. همچنین، استیو استاب و سندی کپلینگر، کارفرماینی که با بهره گیری از اصلاح قانون مالیاتی کشور تحت ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ توانستند کارگاه تولیدی خود را گسترش دهند.

پاسخ حزب دموکرات به گزارش پرزیدنت ترامپ/ جوزف کندی: ناامید نشوید و تلاش کنیم

بنا بر رسم سخنرانی سالانه پرزیدنت، یک نفر از حزب مخالف، در سخنانی بعد از رئیس جمهوری، به او پاسخ می دهد که امسال جوزف کندی، نوه رابرت کندی این سخنرانی را انجام داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG