لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۳

تاکید پرزیدنت ترامپ بر تجارت منصفانه با جهان در دیدار با صدر اعظم آلمان


دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز جمعه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو کرد.

این نخستین دیدار رو در روی این دو رهبر است که می‌تواند آینده پیمان تجارت دو سوی اقیانوس اطلس را تعیین کرده و همکاری‌های آتی این دو قدرت بزرگ غرب را شکل دهد.

پرزیدنت ترامپ و صدر اعظم مرکل، سپس در یک میزگرد تجاری با حضور همراهان دو طرف که تعدادی از مدیران عامل کارخانه‌های تولیدی آلمان نیز در میان آنها هستند، شرکت کردند.

رهبران دو کشور بعد از ظهر جمعه در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند، که رییس جمهوری آمریکا بیانیه خود را با تاکید بر اهمیت ایجاد یک چشم انداز خوب اشتغال برای کارگران آمریکایی آغاز کرد و در ادامه نیز بر اهمیت تجارت منصفانه با جهان تاکید داشت.

پرزیدنت ترامپ گفت «دولت من سرگرم بنای پایه های صنعتی قوی برای کشور است. یک آمریکای قوی تر به سود جهان است. من همچنین حمایت قوی خود را از ناتو به صدر اعظم مرکل و ضرورت این که همپیمانان ناتوی ما نیز سهم منصفانه خود را برای هزینه های دفاعی بپردازند، ابراز کردم.»

خانم مرکل نیز در اظهارات خود از حمایت مستمر ایالات متحده از کشورش تقدیر کرد و گفت «ما آلمانی‌ها بسیار مدیون ایالات متحده هستیم. بویژه در ارتباط با ترقی اقتصادی آلمان که در ابتدا بواسطه طرح مارشال بود که توانستیم پس از دهه ها با حمایت آمریکا در طول جنگ سرد، اتحادمان را حفظ کنیم.»

صدر اعظم آلمان همچنین از حمایت پرزیدنت ترامپ از پیمان ناتو سپاسگزاری و تایید کرد که آلمان و دیگر کشورهای عضو باید سهم خودرا از هزینه های دفاعی به ناتو ادا کنند.

آقای ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت همکاری دو کشور در حفاظت از شهروندان خود، به تروریسم افراطی اسلامی اشاره و از همکاری المان در ائتلاف علیه داعش قدردانی کرد.

او گفت «ما همچنین تشخیص می‌دهیم که امنیت مهاجرتی، امنیت ملی است و باید شهروندان خود را از کسانی که در پی گسترش تروریسم و افراطگرایی و خشونت هستند حفاظت کنیم. مهاجرت یک امتیاز است، نه یک حق. امنیت شهروندان ما باید همواره در اولویت قرار گیرد.»

آنگلا مرکل در این نشست خبری مشترک همچنین گفت که آزادی تردد بین کشورها اهمیت بسیاری دارد و ما باید از مرزهای خود حفاظت کنیم، اما باید به مساله پناهجویان و نیازهای آنها هم توجه کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG