لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۹

ملاقات ترامپ و رئیس جمهوری چین در ماه آینده؛ تجارت در اولویت گفتگوها


خبر ملاقات احتمالی دونالد ترامپ و رئیس جمهوری چین که هنوز قطعی نشده، از سوی یکی از مقامات ارشد کابینه ترامپ اعلام شده است.

بنا به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، جزئیات ملاقات آقای ترامپ و همتای چینی او در سفر این هفته رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، به پکن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ملاقات این دو رهبر که اولین رودررویی آنها پس از تحلیف ترامپ محسوب می شود، در حالی رخ خواهد داد که تنش ها در منطقه به خاطر تهدیدهای کره شمالی شدت گرفته است.

پرزیدنت ترامپ در هفته های اخیر اظهار داشته که کره شمالی یکی از بزرگترین چالش های امنیتی دوران ریاست جمهوری اش محسوب می شود و قصد دارد در مقابله با این تهدیدها با چین همکاری کند چراکه گفته می شود چین نفوذ زیادی بر سیاست های کره شمالی دارد.

به نوشته سی‌ان‌ان، یکی از نکاتی که انتظار می رود در نشست این دو رهبر مطرح شود نزاع های ارضی در دریای چین جنوبی و همچنین ساختن جزایر مصنوعی توسط چین است که موجب شدت‌گیری تنش ها در منطقه و میان قدرت هایی چون ژاپن و کره جنوبی شده است.

انتظار می رود تجارت نیز از دیگر نکات مورد بحث در ملاقات این دو رهبر باشد.

ترامپ بارها بر اهمیت بازبینی روابط تجاری آمریکا با دیگر کشورها، بویژه چین، تأکید کرده وطی تبلیغات انتخاباتی اش نیز بر عدم تعادل رابطه تجاری میان آمریکا و چین بارها اشاره کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG