لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

پرزیدنت ترامپ دستور انتشار عمومی یادداشت محرمانه اف‌بی‌آی را صادر کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران در کاخ سفید گفت محتوای این اسناد داستان شرم‌آوری را حکایت می‌کند. - ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران در کاخ سفید گفت محتوای این اسناد داستان شرم‌آوری را حکایت می‌کند. - ۱۳ بهمن ۱۳۹۶

کاخ سفید بعد از ظهر جمعه به وقت محلی مجوز خارج کردن یادداشت پلیس فدرال آمریکا، درباره پرونده تحقیقات مرتبط با دخالت روسیه در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶، از طبقه بندی محرمانه را صادر کرد.

این یادداشت توسط جمهوریخواهان تهیه شده و کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان پیشتر رأی به لغو طبقه بندی محرمانه آن داده بود و رئیس جمهوری تا پایان هفته مهلت داشت از انتشار عمومی آن جلوگیری کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در روز جمعه پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) و وزارت دادگستری را متهم به سیاسی‌کاری در پرونده تحقیقات روسیه کرد و هشدار داد این یادداشت را منتشر می‌کند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، پرزیدنت ترامپ برخلاف تمایل اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری که می‌گویند افشای این یادداشت امنیت ملی را به خطر می اندازد، دستور لغو طبقه بندی محرمانه آن را صادر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا اندکی بعد به گروهی از خبرنگاران حاضر در کاخ سفید گفت که محتوای این اسناد داستان شرم‌آوری را حکایت می‌کند و به همین دلیل است که «عده زیادی باید شرمسار باشند.»

این اسناد چهار صفحه‌ای بلافاصله پس از ارسال مجوز کاخ سفید به کنگره برای انتشار عمومی، توسط کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان – که آن را تهیه کرده بود – منتشر شد و در اختیار عموم قرار گرفت.

این یادداشت محرمانه اف‌بی‌آی حاوی مکاتباتی بین مقام‌های ارشد وزارت دادگستری و پلیس فدرال آمریکا در مورد نحوه صدور مجوز برای زیر نظر گرفتن یک عضو ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ است.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان هفته گذشته رأی به انتشار عمومی این اسناد داده بود. اسنادی که نمایندگان دموکرات‌ کنگره می‌گویند پیش از ارسال به کاخ سفید، توسط جمهوریخواهان دستکاری شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG