لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

ایران با صدور ویزا برای کشتی گیران آمریکایی موافقت کرد


وزارت امورخارجه ایران اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی با صدور ویزا برای اعضای تیم ملی کشتی آزاد آمریکا موافقت کرده است.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه ۱۷ بهمن اعلام کرد که این تصمیم با توجه به توقف اجرای محدودیت‌ ورود شهروندان ایرانی به آمریکا بر اساس حکم قاضی فدرال این کشور و در پی به درخواست رئیس فدراسیون کشتی ایران و رئیس فدراسیون بین المللی کشتی، گرفته شده است.

بدین ترتیب آقای قاسمی گفت که برای اعضای تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به منظور شرکت در جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه، روادید (ویزا) صادر خواهد شد.
همزمان، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز خبر صدور ویزا برای کشتی گیران آمریکایی را تایید کرد.

در پی صدور فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوعیت سه ماهه ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا، دولت ایران اعلام کرده بود که در برابر این تصمیم دست به اقدام متقابل می زند. چندی پس از آن نیز وزارت امور خارجه اعلام کرد که برای اعضای تیم ملی کشتی آزاد آمریکا و همراهان آن، ویزا صادر نخواهد شد.

این اقدام واکنش رئیس فدراسیون کشتی آمریکا و درخواست رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران را در پی داشت. آنها از دولت ایران خواسته بودند که فارغ از مسائل سیاسی، علاقه طرفداران کشتی به حضور تیم ملی آمریکا را در نظر بگیرند.

فدراسیون کشتی آمریکا نیز در بخشی از بیانیه‌ای که به همین مناسبت صادر کرد، مسابقه جام جهانی کشتی یکی از پر اهمیت‌ترین مسابقات جامعه کشتی خواند.در بخشی از این بیانیه آمده بود: «اگر خبر ممنوعیت حضور آمریکا در ایران تایید شود، بسیار ناامیدکننده خواهد بود و ما اعتقاد داریم قابل قبول نیست. کشتی یک رقابت ورزشی با حسن نیت است، نه جایی برای سیاست.»

فدراسیون‌های کشتی ایران و آمریکا با وجود اختلافات شدید دولت‌های دو کشور، روابط خوب و نزدیکی دارند.

جام جهانی کشتی آزاد قرار است ۲۸ و ۲۹ بهمن با حضور هشت تیم، از جمله ایالات متحده آمریکا، در کرمانشاه برگزارشود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG