لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

پرزیدنت ترامپ: بهبود روابط آمریکا و روسیه جهان بهتری می‌سازد


پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید میزبان «سائولی نینیستو» رئیس جمهوری فنلاند بود.
پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید میزبان «سائولی نینیستو» رئیس جمهوری فنلاند بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری با همتای خود از فنلاند ضمن اشاره به منطقه بالتیک گفت سرانجام با روسیه کنار خواهیم آمد و زمانی که رابطه دو کشور آمریکا و روسیه خوب شود، جهان بهتری خواهد بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه ۶ شهریور در کاخ سفید میزبان «سائولی نینیستو» رئیس جمهوری فنلاند بود. آقای ترامپ در پاسخ به سوالی درباره نقش فنلاند در بهبود روابط بین روسیه و آمریکا گفت آمریکا نسبت به وضعیت در حوزه دریای بالتیک حساس است. روسیه یک کشور بزرگ و یک کشور دارای بمب اتمی است. من معتقدم که ما و روسیه بالاخره روابط بهتری خواهیم داشت.

فنلاند متحد آمریکا در دریای بالتیک است. این دریا در شمال اروپا، مرز مشترک فنلاند، روسیه، سوئد و سه کشور استونی، لیتوانی و لتونی است.

برخی کشورهای منطقه نگران نفوذ روسیه هستند. آقای ترامپ در این کنفرانس خبری حمایت خود را از متحدان آمریکا اعلام کرد و گفت از این کشورها در مقابل هرگونه تهاجمی دفاع می کند.

وی افزود: من چیز زیادی نمی توانم بگویم اما ما حواس مان به این منطقه است و از منافع خود و متحدان مان محافظت می کنیم.

اظهارات آقای ترامپ در حالی است که کنگره آمریکا در ماههای اخیر ارتباط احتمالی کارزار تبلیغاتی ترامپ با روسیه را در زمان انتخابات سال گذشته تحت بررسی دارد. برخی جمهوریخواهان حامی دولت چندان تمایلی به بهبود روابط با روسیه ندارند. کنگره آمریکا به تازگی در کنار تحریم ایران، تحریم روسیه را نیز تصویب کرده است.

دیوار مکزیک

در حاشیه این کنفرانس خبری، یکی از خبرنگاران درباره دیوار مکزیک از پرزیدنت ترامپ پرسید که او گفت مطمئن باشید این دیوار ساخته خواهد شد و همانطور که وعده دادم، هزینه این دیوار را مکزیک خواهد پرداخت.

اشاره آقای ترامپ به دیوار بین آمریکا و مکزیک در مرز جنوبی است. برخی منتقدان ترامپ با ساخت این دیدار مخالف هستند و برخی جمهوریخواهان می گویند هزینه آن سنگین است. با این حال دولت ترامپ می گوید ساخت دیوار ضروری است چون در همین شش ماه حضور دولت ترامپ، آمار مهاجرت غیرقانونی کاهش شدیدی داشته است.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

«سائولی نینیستو» رئیس جمهوری فنلاند نیز در این نشست در پاسخ به سوالی درباره همکاری فنلاند و آمریکا در مبارزه با داعش و گروه های افراطی گفت ما رهبران کشورها با هم مذاکره می کنیم تا بهترین اقدام را برای مقابله با تروریست ها انجام دهیم.

رئیس جمهوری فنلاند در پاسخ به سوالی درباره مذاکره تغییرات آب و هوایی گفت ما باید مراقب قطب شمال باشیم که اگر از دست برود، جهان از دست می رود.

آقای نینیستو درباره تنش ها در دریای بالتیک گفت، گفت‌وگو کلید اصلی برای جلوگیری از هر گونه تنش نظامی در منطقه بالتیک است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG