لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

انتقاد آمریکا از «تحرکات بی‌ثبات کننده» روسیه در بالتیک؛ مسکو: پاسخ به «اقدامات تهاجمی» ناتو است


ایالات متحده و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از اقدام روسیه برای استقرار سامانه موشکی در حوزه دریای بالتیک انتقاد کرده و آن را «بی ثبات کردن امنیت اروپا» دانستند؛ انتقادی که مسکو آن را رد کرده و می‌گوید تصمیمی است که متناسب با تحرکات اخیر ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه اتخاذ شده است.

اخیرا گزارش شده ارتش روسیه اقدام به استقرار سامانه‌های موشکی اسکندر و اس-۴۰۰ در سواحل کالینینگراد در امتداد مرزهای غربی خود کرده است. کالینینگراد مرکز استانی با همین نام در غرب روسیه و در حاشیه دریای بالتیک است، که میان دو کشور لیتوانی و لهستان در شرق اروپا واقع شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه هشدار داد که این تحرکات نظامی روسیه موجب بی ثبات شدن اروپا می شود و از مسکو خواست از «هر سخن یا اقدامی» که با هدف ارتقای امنیت و ثبات در اروپا سازگار یا متناسب نباشد، پرهیز کند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هم در بیانیه‌ای که روز سه شنبه برای این خبرگزاری ارسال کرد، گفته است که انتقال تجهیزات موشکی روسیه به نزدیکی مرزهای همپیمانان این سازمان، به کاهش تنش‌ها یا چشم انداز احتمالی ترمیم روابط کشورهای غربی با مسکو کمکی نخواهد کرد.

ناتو همچنین خواستار شفافیت بیشتر مسکو درباره فعالیت‌های نظامی اخیرش شده و گفته است این اقدام مناسبی برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی خواهد بود و در عین حال مانع هرگونه سوء تفاهمی خواهد شد.

با این حال دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز سه شنبه انتقادهای غرب را رد کرد و با بیان این که ارتش روسیه باید به آنچه او «اقدامات تهاجمی ناتو» خواند پاسخ متناسب دهد، گفت که «روسیه آنچه را لازم است در برابر توسعه ناتو به سمت مرزهایش انجام دهد، انجام می‌دهد.»

به دنبال حمایت مسکو از شورشیان جدایی طلب شرق اوکراین و اقدام روسیه برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، روابط اروپا و ایالات متحده با آن کشور دچار تنش شد و اختلاف نظر بر سر برخی مسائل عمده بین المللی، مانند بحران سوریه، نیز به این تنش دامن زده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG