لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۳

آمریکا از استقرار نیروهای نظامی روسی در کشورهای حوزه بالتیک انتقاد کرد


مقامات وزارت دفاع آمریکا از احتمال ارسال موشک های دوربرد پاتریوت به منطقه بالتیک تا اواخر سال جاری میلادی در چارچوب یک مانور نظامی خبر دادند.

این اقدام به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در صورت تایید و نهایی شدن موقتی خواهد بود اما می تواند به عنوان علامتی از حمایت آمریکا از کشورهای بالتیک در مقابل نگرانی از سوی تهدید روسیه تعبیر شود.

جیم متیس وزیر دفاع امریکا روز چهارشنبه از تایید جزئیات این امر خودداری کرد و گفت: «موضع ما کاملا دفاعی است. همه می دانند که این یک توانایی تهاجمی نیست. به آن دسته از افرادی که طور دیگر فکر می کنند می گویم که برای ارتش روسیه احترام فراوانی قائلم .»

آقای متیس در کنفرانس خبری مشترک با دالیا گریباسکیت رئیس جمهوری لیتوانی گفت آمریکا «تنها سیستم دفاعی را برای احترام به حق حاکمیت مرزی اعزام می دارد.»

خانم گریباسکیت درباره ارسال موشک های پاتریوت گفت: «ما به همه ابزار لازم برای دفاع و بازداری طرف مقابل نیاز داریم و درباره این باهم تصمیم می گیریم.»

از سویی جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت که اعزام موشک های روس به نزدیکی کشورهای بالتیک «بی ثبات کننده» است.

روسیه و بلاروس قرار است در ماه سپتامبر مانوری نظامی را با شرکت صدهزار سرباز و از جمله متشکل از آموزش تسلیحات هسته ای انجام دهند. خبرگزاری رویترز می گوید این بزرگترین مانور در نوع خود از سال ۲۰۱۳ است.

در این مانور ممکن است سربازان روسی در نزدیکی مرزهای لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی مستقر شوند.

روسیه در عین حال موشک اسکندر خود را به کالنینگراد در دریای سیاه اعزام کرده است. روسیه می گوید این بخشی از برنامه عادی است اما مقامات آمریکایی نگران هستند که این امر نشان از یک افزایش سطح نظامی خبر دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG