لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

یک قاضی فدرال دستور ترامپ برای منع استخدام تراجنسیتی در ارتش را موقت لغو کرد


از زمان دستور پرزیدنت ترامپ برخی گروه های حقوق بشری در مقابل کنگره خواستار لغو آن شده بودند.
از زمان دستور پرزیدنت ترامپ برخی گروه های حقوق بشری در مقابل کنگره خواستار لغو آن شده بودند.

دو ماه بعد از دستور پرزیدنت ترامپ مبنی بر ممنوعیت خدمت افراد تراجنسیتی در ارتش ایالات متحده، یک قاضی فدرال در آمریکا موقتا فرمان او را تعلیق کرد.

این قاضی فدرال روز دوشنبه ۸ آبان در رسیدگی به شکایت تعدادی از سربازان تراجنسیتی این حکم را صادر کرد. قاضی در حکم تعلیق موقت خود نوشت دستور رئیس جمهوری مبتنی بر نگرانی مشروع یا به خاطر بودجه ارتش نیست بلکه بیشتر نشانه نارضایتی از حضور آنها در ارتش است.

اسوشیتدپرس نوشت با حکم تعلیق موقت دستور رئیس جمهوری، افراد تراجنسیتی دوباره امکان استخدام در ارتش را دارند.

پرزیدنت ترامپ شش شهریور در دستوری به وزارت دفاع آمریکا، پذیرش افراد تراجنسیتی برای عضویت در نیروهای مسلح آمریکا را متوقف کرده بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۴ مرداد در چند توئیت جداگانه نظر خود را در این باره اعلام کرد. آقای ترامپ نوشت اجازه نخواهد داد افراد تراجنس در هیچ ظرفیتی در ارتش آمریکا خدمت کنند. به نوشته آقای ترامپ، افراد تراجنس هزینه‌های زیادی را به ارتش تحمیل خواهند کرد.

تَراجـِنسی یا ترنسکشوال افرادی هستند که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند؛ یعنی ممکن است فرد اعضای جنسی مردانه داشته باشد در حالی‌که شخصیت جنسیتی‌زنانه بروز بدهد و برعکس.

پیش از این استخدام افراد ترنس یا تراجنس در ارتش آمریکا ممنوع بود اما سه سال پیش، در ۲۰۱۴ باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا دستور به رفع این محدودیت در استخدام دولت فدرال داد. او سال گذشته نیز از پنتاگون خواسته بود استخدام تراجنسی ها را آغاز کند که قرار بود این دستور از ابتدای جولای امسال اجرایی شود.

آقای اوباما دو سال پیش فرمان اجرایی امضا کرده بود که براساس آن منع استخدام افراد تراجنسی در دولت فدرال آمریکا لغو شده بود.
آقای اوباما دو سال پیش فرمان اجرایی امضا کرده بود که براساس آن منع استخدام افراد تراجنسی در دولت فدرال آمریکا لغو شده بود.

بعد از دستور آقای اوباما برخی اعضای ارتش که تراجنسی بودند شرایط خود را علنی کردند. سخنگوی پنتاگون می گوید درباره این افراد محدودیتی وجود ندارد اما وزیر دفاع استخدام تراجنس‌ها را تا سال آینده به تاخیر انداخت.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند فراد تراجنسیتی حق حضور در ارتش را دارند چون هویت جنسیتی آنها تاثیر در ماموریت شان در ارتش ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG