لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

دیوان عالی آمریکا برای نخستین بار پرونده یک تراجنستی را بررسی می‌کند


تصویر آرشیوی از گاوین گریم نوجوان ۱۷ ساله تراجنسیتی در مقابل خانه خود در ایالت ویرجینیا
تصویر آرشیوی از گاوین گریم نوجوان ۱۷ ساله تراجنسیتی در مقابل خانه خود در ایالت ویرجینیا

دیوان عالی ایالات متحده برای نخستین بار یک پرونده در ارتباط با حقوق افراد تراجنسیتی را بررسی می‌کند. این پرونده در مورد هیئت امنای یک دبیرستان در ایالت ویرجینیا است که تلاش می کند مانع از استفاده یک نوجوان تراجنسیتی از دستشویی پسران در آن دبیرستان شود.

قضات دیوان عالی کشور می‌گویند رسیدگی به این پرونده را سال آینده آغاز می کنند و تا آن زمان این نوجوان قادر نخواهد بود از دستشویی پسرانه دبیرستان استفاده کند و باید همچنان به دستشویی دختران برود.

این نوجوان ۱۷ ساله دختر به دنیا آمده ولی خود را پسر و با تمایلات مردانه می شناسد. او ابتدا اجازه یافت که از دستشویی پسران استفاده کند، اما به دنبال شکایت برخی از والدین، هیئت امنای دبیرستان دستور داد او از توالت هایی که با جنسیت زمان تولدش همسان است، یا از توالت‌های یک نفره شخصی، استفاده کند.

این نوجوان می گوید دستور دبیرستان نقض قانون فدرال در جلوگیری از تبعیض جنسیتی است و فرجام خواهی کرده است.

دادگاهی در ویرجینیا حکم داده بود که هیئت امنای دبیرستان باید اجازه دهند این نوجوان تراجنسیتی از دستشویی پسرانه استفاده کند، ولی دیوان عالی کشور در ماه اوت این حکم را معلق کرد تا در مورد این که به فرجام خواهی این پرونده رسیدگی خواهد کرد یا نه، تصمیم بگیرد.

وزارت آموزش و پرورش می گوید افراد تراجنسیتی می توانند از توالت هایی استفاده کنند که آنان هویت خود را منطبق با آن جنسیت می دانند و نه لزوما توالت هایی که با جنسیت آنها در زمان تولد مطابقت دارد.

وزارت دادگستری آمریکا در پرونده مشابه دیگری هشدار داده است که اعمال محدودیت در استفاده از توالت و دستشویی‌های عمومی، نقض حقوق مدنی افراد تراجنسیتی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG