لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

وزیر دفاع آمریکا: تراجنسی‌ها فعلا منعی برای خدمت در ارتش آمریکا ندارند


وزیر دفاع ایالات متحده می گوید تا زمانی که توصیه های یک تیم کارشناسی را دریافت نکند،‌ خدمت افراد تراجنسی در ارتش آمریکا منعی ندارد.

به گزارش «یو اس ای تودی»‌ جیم متیس در بیانیه ای اعلام کرد از یک تیم کارشناسی خواسته درباره خدمت افراد تراجنسی گزارشی به او بدهند.

وی همچنین اعلام کرد بعد از دریافت این توصیه، قصد دارد با وزیر امنیت داخلی مشورت کند و سپس نظر خود را به اطلاع رئیس جمهوری آمریکا برساند.

رئیس جمهوری ایالات متحده چهارشنبه ۴ مرداد در چند توئیت جداگانه اعلام کرد با خدمت افراد تراجنس در ارتش آمریکا مخالف است.

آقای ترامپ نوشت اجازه نخواهد داد افراد تراجنس در هیچ ظرفیتی در ارتش آمریکا خدمت کنند. وی گفت این تصمیم را بعد از مشورت با متخصصان و چهره‌های شاخص نظامی گرفت.

به نوشته آقای ترامپ، افراد تراجنس هزینه‌های زیادی را به ارتش تحمیل خواهند کرد.

تَراجـِنسی یا ترنسکشوال افرادی هستند که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند؛ یعنی ممکن است فرد اعضای جنسی مردانه داشته باشد در حالی‌که شخصیت جنسیتی‌زنانه بروز بدهد و برعکس.

پیشتر وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا طرح استخدام تراجنس‌ها را برای شش ماه به حالت تعلیق درآورده بود.

به گزارش اسوشیتدپرس، ماه پیش جیم متیس وزیر دفاع آمریکا موقتا طرح استخدام تراجنس‌ها را که باید از ابتدای جولای اجرایی می شد، به مدت شش ماه به تعویق انداخت.

دانا وایت، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت این تاخیر به این دلیل صورت گرفت که ارتش به زمان بیشتری نیاز داشت تا تاثیر این اقدام را ارزیابی کنند.

پیش از این استخدام افراد ترنس یا تراجنس در ارتش آمریکا ممنوع بود اما سه سال پیش، در ۲۰۱۴ باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا دستور به رفع این محدودیت در استخدام دولت فدرال داد. او سال گذشته نیز از پنتاگون خواسته بود استخدام تراجنسی ها را آغاز کند که قرار بود این دستور از ابتدای جولای امسال اجرایی شود.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند افراد تراجنسی حق حضور در ارتش را دارند چون هویت جنسیتی آنها تاثیر در ماموریت شان در ارتش ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG