لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

شمار گردشگران آمریکایی در ایران، با وجود خصومت‌ها‌، افزایش می‌یابد


زنان گردشگر درمیان زنان باحجاب‌
زنان گردشگر درمیان زنان باحجاب‌

ایران و آمریکا از سال ۱۹۷۹ که انقلاب اسلامی در ایران روی داد، به مدت چند دهه دشمن یکدیگر بوده‌اند. اما اکنون روابط دو کشور آن قدر گرم شده که راه را بر مذاکرات اتمی گشوده است. مذاکراتی که امکان دارد در کمتر از یک ماه به توافق اتمی منجر شود.

الیزابت پالمر، گزارشگر شبکه خبری سی بی اس در ایران، روز یکشنبه گزارشی تصویری از برخی مسافران بی‌باک آمریکایی که برای گردش به این کشور آمده اند، فرستاده و در آن می‌گوید ایرانیان هر فرصتی را برای گشت و گذار در فضاهای بیرون از خانه غنیمت می‌شمارند، از گل‌گشت در پارک‌های ملی و جنگلی گرفته تا تماشای معماری شگفت‌انگیز بناهای باستانی. اکنون، آمریکاییان هم به عنوان توریست به آنان ملحق شده‌اند و همه جا با خوش‌آمدگویی و پذیرایی گرم روبرو شده اند.

یک زوج آمریکایی، روث و تام اهل آتلانتا هستند که با الیزابت پالمر گفت‌وگو کرده‌اند.

روث پالمر: «خیلی از دیدن ما خوشحالند. هم برای این که زبان انگلیسی‌شان را تمرین می‌کنند و هم از این که ما اینجا هستیم....»

تام:« ...و هم این که احساس می کنند و می گویند ما باید با مردم ایران رابطه برقرار کنیم. می گویند ما در واقع مدت های طولانی دوستان خیلی نزدیکی بوده ایم».

اما در کوتاه مدت ایران و آمریکا دشمن یکدیگر بوده اند. در سال ۱۹۷۹ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سفارت آمریکا در تهران اشغال شد و ماجرای گروگان‌گیری روی داد. هنوز هم شعارهای مرگ بر آمریکای تندروها در ایران شنیده می شود. اما به نظر توریست‌های آمریکایی هیچ کدام از این‌ها در جامعه ایران واقعی به نظر نمی‌رسند.

آلفرد: نه از طرف مردم و نه از روی فضای عمومی کشور اختلاف‌های سیاسی با آمریکا و سختگیری های رژیم را نمی بینید....

و همسرش می‌گوید: ...این اختلاف ها در خیابان‌ها دیده نمی‌شوند. مردم ایران رژیم را نمایندگی نمی‌کنند. کاملا با هم تفاوت دارند.

تعداد آمریکاییانی که امسال از ایران بازدید می کنند، دوبرابر سال گذشته شده است. همچنین تعداد توریست های اروپایی و خاورمیانه‌ای افزایش زیادی یافته است، به طوری که به‌ناگهان کشور با کمبود محل اقامت برای گردش‌گران روبرو شده است.

ابراهیم پورفرج، رئیس «جامعه تورگردانان ایران» و «آژانس گردشگری پاسارگاد»، از کسانی است که راه‌هایی برای رفع این مشکل دارد.

هتل عظیمی که قرار است تا ۲۰۱۷ به پایان برسد
هتل عظیمی که قرار است تا ۲۰۱۷ به پایان برسد

به گفته الیزابت پالمر، گروه پاسارگاد ایران یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های برج سازی ایران است و ابراهیم پورفرج سرمایه گذار اصلی پروژه عظیم برجی است که به گزارش خبرگزاری ایسنا، در ۱۶۰ هزار مترمربع زیربنا با ۵۸طبقه، ۸۱ سوییت، ۴۰۰ اتاق و ۱۸ رستوران ساخته می‌شود. هتلی اولترا مدرن، و مرکزی برای کنفرانس با سالن های متعدد.

​طراحی این برج کار خانم زها حدید، معمار معروف عراقی – بریتانیایی است که طراحی چندین ساختمان عظیم جهان را نیز انجام داده است. مانند ایستگاه قطار سریع السیر ناپل، ترن هوایی اینسبروک اتریش، و غیره. او نخستین زن برنده جایزه معماری پریتزکر است.این برج تا سال ۲۰۱۷ تاسیس می شود. اما تا آن زمان آقای پورفرج امیدوار است که توافق اتمی به نتیجه برسد.

پورفرج در پاسخ به سؤال الیزابت پالمر که از او می پرسد آیا واقعا امیدوار است، و فکر می کند، که لازم است تحریم ها برداشته شوند، می‌گوید: «بله. با لغو تحریم ها بی تردید کارما و کار تجارت بسیار آسان تر می شود و توریست های بیشتری هم به ایران جذب می‌شوند.»

XS
SM
MD
LG