لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

ایران و چشم انداز احیای صنعت توریسم


به نظر می رسد که ایران در سال جاری میلادی به اولین مقصد گردشگری برای جهانگردان جهانی بدل شده است. مسئولان ایرانی نیز نوید تسهیلات سفر به ایران را داده اند.

مدتی است که نام و وجهه ایران در رسانه های بین المللی شکل دیگری به خود گرفته و دیگر الزاما یادآور برنامه اتمی و رویکرد خصمانه ایران به دنیا نیست. گزارش ها و مطالب این روزها بیشتر یادآور بعد دیگری از ایران هستند و بر فرهنگ چهل تکه، طبیعت متنوع، غذاهای رنگارنگ، تاریخ غنی و پتانسیل بالای آن سرزمین برای جذب گردشگر خارجی تاکید می کنند.

روزنامه فایننشال تایمز، ایران را در صدر فهرستی قرار داده که با نظر چندین کارشناس برجسته صنعت گردشگری تهیه کرده است. فایننشال تایمز از این کارشناسان خواست تا بهترین مقاصد گردشگری برای سال ۲۰۱۴ را انتخاب کنند. انتخاب اول آنان ایران است.

این روزنامه انگلیسی نوشته ۲۵ سال پس از غیبت ایران از نقشه گردشگری بین المللی، حالا این کشور آماده است تا در صدر جدول بنشیند. فایننشال تایمز سپس جاذبه های گردشگری ایران از پیست های اسکی تا سواحل دریا، معماری اسلامی، اماکن باستانی و خوراکی های استثنایی را بر می شمرد که همگی در سایه جنگ ایران و عراق ایران به فراموشی سپرده شده اند. اما حالا مدیران تورهای مسافرتی امیدوارند که با بهبود روابط ایران با غرب و انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری، مسافران بیشتری را به ایران ببرند.

«لوپ تیل» وبسایتی است که از سوی یک گروه برگزار کننده تورهای مسافرتی در آمریکای شمالی راه اندازی شده و ضمن معرفی مکان های مختلف دنیا، نظرهای جهانگردان حرفه ای را منعکس و وبسایت های آنان را معرفی می کند. این وبسایت نظر پنج جهانگرد را درباره بهترین مقاصد گردشگری برای سال ۲۰۱۴ پرسیده و آنها ۱۴ کشور را معرفی کرده اند. ایران در رده ششم جدول است.

این وبسایت معماری اسلامی و بقایای امپراتوری پارس را جاذبه های برتر ایران می خواند و می گوید که تنها در یک سال گذشته گردشگری ایران ۳۵درصد رشد کرده است.

آدری اسکات و دنیل نول، زوج آمریکایی جهانگردی که وبسایت «آنکورنرد مارکت» را اداره می کنند، در تهیه فهرست فوق نظر داده اند. آن دو که در سال ۲۰۱۲ به ایران سفر کردند، به صدای آمریکا می گویند که سخت ترین بخش سفرشان برنامه ریزی آن بود چرا که تا آخرین لحظه حتی با وجودی که بلیطشان را خریده بودند، نمی دانستند که آیا دولت ایران به آنان ویزا می دهد یا نه.

محمدعلی نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، در مصاحبه ای که در تاریخ ۲۶ مهرماه (۱۸ اکتبر ۲۰۱۳) در روزنامه گاردین به چاپ رسید از قصد ایران برای بازنگری در قوانین ویزا، به منظور تسهیل ورود گردشگران به کشور خبر داد. او گفت که در طرح فوق مقامات ایران ویزای گردشگران را به سه گروه تقسیم می کنند: شهروندان برخی کشورها نیاز به ویزا نخواهند داشت، گروه دوم به شرطی که با یک گروه مسافرتی مجاز به ایران بروند، از گرفتن ویزا معاف می شوند و گروه سوم، شامل شهروندان کشورهایی از جمله آمریکا، به محض ورود به فرودگاه در ایران می توانند ویزا بگیرند.

روزنامه بریتانیایی گاردین نیز در وبسایت خود پرسشنامه ای را برای محک زدن دانش مخاطبانش درباره ایران ترتیب داده و 15 سوال را درباره تاریخ، فرهنگ، سیاست، مذهب و جغرافیای ایران مطرح کرده است. از جمله می پرسد دومین کالای صادراتی ایران پس از نفت چیست؟ یا مثلا رهبر ایران چه کسی است؟

در یک سال گذشته کم نبوده اند گزارش ها و تصاویر از زندگی عادی مردم ایران که در رسانه های غربی منتشر شدند و حیرت غربی ها را برانگیختند. مدتی پیش عکس زنان جوان ایرانی در لباس هایی رنگارنگ در چارچوب حجاب ایرانی در رسانه های اجتماعی دست به دست می شد و پیش از آن تصاویری که برندن استنتون، عکاس جوان آمریکایی و خالق «آدم های نیویورک» از ایرانیان در گوشه و کنار ایران گرفت، در رسانه های ایرانی می چرخید تا او را به چهره ای محبوب میان ایرانیان در فضای اینترنت بدل کند.

گراهام هیوز، گردشگر ۳۴ ساله اهل لیورپول، چهار سال اخیر را در سفر به دور دنیا گذرانده و دستاورد سفرش را در ویدئویی چهار دقیقه ای در یوتیوب به نمایش گذاشته است. ویدئوی او را نزدیک به یک میلیون نفر تماشا کرده اند. او می گوید بزرگترین درسی که گرفته این است که نمی توان مردم کشوری را با عملکرد دولتشان قضاوت کرد. او ایران را «دوستانه ترین» کشوری خوانده که به آن سفر کرده است.
XS
SM
MD
LG