لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۴

رکس تیلرسون: طالبان «میانه‌رو» می توانند وارد حکومت افغانستان شوند


دیدار وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان در کابل
دیدار وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان در کابل

وزیر خارجه آمریکا که روز دوشنبه بدون اعلام قبلی وارد کابل پایتخت افغانستان شد، گفت طالبان «میانه‌رو» در صورت محکوم کردن خشونت و تروریسم و تعهد به برقراری ثبات می توانند در دولت حضور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون در عین حال به اسلام آباد هشدار داد از پناه دادن به گروههای تروریستی خودداری کند و نگذارد پاکستان پناهگاه امن تروریستها شود.

آقای تیلرسون که با اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان در پایگاه هوایی بگرام گفتگو می کرد، گفت طالبان باید بدانند که هرگز در جنگ پیروز نخواهند شد پس بهتر است با دولت شان وارد گفتگو شوند.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگارانی که از دوحه پایتخت قطر با او همراه شدند تاکید کرد ما به جنگ با طالبان و سایر ستیزه جویان تا هنگامی ادامه خواهیم داد که بفهمند در جنگ پیروزی نصیب آنان نخواهد شد، و به آن دسته از افراد طالبان که نمی خواهند فرزندانشان تا ابد در جنگ باشند توصیه می کنیم درفرایند سازش و آشتی با دولت وارد مذاکره با هدف برقراری صلح بشوند.

رکس تیلرسون، اشرف غنی و عبدالله را در جریان سیاست آسیای جنوبی پرزیدنت ترامپ قرار داد؛ سیاستی که ماه پیش در واشنگتن اعلام شد و طی آن رئیس جمهوری آمریکا خواستار همکار ی هند، پاکستان و افغانستان در سرکوب افراطگرایی است.

وی روز سه شنبه به اسلام آباد می رود تا در گفتگو با مقامهای ارشد دولتی پاکستان راه های مقابله با افراطگرایی و مناسبات با آمریکا را مورد بررسی قرار دهد.

وزیر خارجه آمریکا بهبود مناسبات با پاکستان را منوط به کمک اسلام آباد در ایجاد فرصت صلح برای افغانستان دانست و گفت چنان صلحی به ثبات پاکستان هم کمک خواهد کرد.

در همایش ماه پیش با شرکت نمایندگان چهار کشور هند، ژاپن ، استرالیا و آمریکا، رکس تیلرسون گفت هند با سرمایه گذاری در افغانستان و ایجاد اشتغال در آن کشور از نفوذی زیادی برخوردار است و می تواند در ایجاد ثبات هرچه بیشتر در افغانستان کمک کند.

سفر رکس تیلرسون از عربستان سعودی به قطر محرمانه بود و وی از آنجا به افغانستان پرواز کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG