لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

وزیر خارجه آمریکا: بحران اوکراین مانعی عمده در بهبود روابط با روسیه است


وزیران خارجه آمریکا (نفر اول از راست)، روسیه (چپ)، و دیگر کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا در نشست وین - ۱۶ آذر ۱۳۹۶
وزیران خارجه آمریکا (نفر اول از راست)، روسیه (چپ)، و دیگر کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا در نشست وین - ۱۶ آذر ۱۳۹۶

وزیر خارجه ایالات متحده، که به اروپا سفر کرده است، با اشاره به این که فدراسیون روسیه را باید بابت افزایش خشونت‌ها در مناطق شرقی اوکراین مقصر دانست و رویکرد مسکو در این زمینه باید تغییر کند، گفت این مساله هنوز یک مانع عمده در بهبود روابط با آن کشور است.

رکس تیلرسون روز پنجشنبه در نشست «سازمان امنیت و همکاری اروپا» در وین، که همتای روس او نیز در آن حضور داشت، با تاکید بر این که رئیس جمهوری ایالات متحده می‌خواهد روابط با مسکو بهبود یابد، گفت آمریکا «جداً خواستار عادی سازی روابط» با روسیه است.

وی یادآور شد کاخ سفید از ابتدا به کرملین گفته بود تغییر رویکردش در اوکراین برای گرمی روابط حیاتی است و افزود «می‌توانیم در حوزه‌های دیگر، مثل سوریه، اختلاف داشته باشیم ... اما وقتی کشوری به کشور دیگر تجاوز می‌کند، اختلافی است که مصالحه را دشوار می‌کند.»

سازمان امنیت و همکاری اروپا در دوران جنگ سرد و با هدف ایجاد پلی میان غرب و اتحاد جماهیر شوروی (سابق) تشکیل شد و تمرکز وزیر خارجه آمریکا بر مواضع روسیه در عرصه سیاست خارجی و بحران اوکراین در نشست امروز آن سازمان نیز در همان راستا بوده است.

آقای تیلرسون پیشتر در روز چهارشنبه نیز در کنفرانس خبری پس از نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل گفت، متحدان غربی آمریکا بر این نظر توافق دارند که «عادی سازی» روابط این اتحادیه نظامی با روسیه منتفی است.

روابط ایالات متحده و همپیمانان غربی آن با روسیه، در پی حمایت مسکو از جدایی طلبان شرق اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود در سال ۲۰۱۴ (اسفند ۱۳۹۲) و همچنین برخی مسائل بین المللی مانند جنگ سوریه، در چند سال اخیر رو به تیرگی گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG