لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

روسها اجازه دسترسی آمریکایی‌ها به مجموعه دیپلماتیک اطراف مسکو را ندادند


تردد چند کامیون با پلاک دیپلماتیک در مقابل استراحتگاه دیپلمات های سفارت آمریکا در مسکو - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶
تردد چند کامیون با پلاک دیپلماتیک در مقابل استراحتگاه دیپلمات های سفارت آمریکا در مسکو - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

سفارت ایالات متحده در مسکو مقام‌های روسیه را متهم کرده است، به رغم توافق اولیه برای اجازه دسترسی تا ظهر روز سه شنبه به ملکی که در حومه پایتخت در اختیار آن بود، مانع ورود دیپلمات‌های آمریکایی برای برداشتن وسایل شخصی شان شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری روسی ریانووستی از قول یک مقام وزارت خارجه روسیه نوشت سفارت آمریکا چند کامیون را بدون مجوز به محل اعزام کرده بود، در حالی که آنجا یک منطقه حفاظت شده است و طبق قانون باید مجوز تردد داشته باشند.

فیلمبردار رویترز که در محل حضور داشته است می‌گوید پنج خودرو با پلاک‌های دیپلماتیک را دیده که می‌خواستند وارد مجموعه شوند، اما از ورود آنها جلوگیری شد.

ملک مورد اشاره در حاشیه رودخانه مسکوا و در شمال غرب پایتخت واقع شده و برای استراحت و تفریح دیپلمات‌های آمریکایی در اجاره سفارت ایالات متحده بوده است، که مسکو به تلافی تحریم‌های جدید واشنگتن اقدام به بازپس‌گیری آن کرده است.

رویترز به نقل از یک سخنگوی سفارت آمریکا نوشت، بر مبنای اطلاعیه‌ای که دولت روسیه صادر کرده است، نمایندگان ایالات متحده قرار بود تا ظهر روز اول اوت (۱۰ مرداد) به این مجموعه دسترسی داشته باشند، اما دسترسی ما از دیروز قطع شده است.

اختلاف آمریکا و روسیه بر سر برخی مسائل بین المللی مانند بحران اوکراین و جنگ سوریه موجب سردی روابط دو کشور در چند سال اخیر شده و تلاش مسکو برای دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا به این سردی افزوده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه در واکنش به تحریم‌های جدید واشنگتن و در پاسخ به اخراج برخی دیپلمات‌های روس در سال گذشته از آمریکا و ضبط برخی مراکز مورد استفاده آنها، خواهان اخراج ۷۵۵ دیپلمات آمریکایی از کشور شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG