لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۷

آمریکا به اخراج دیپلماتهایش از روسیه پاسخ می‌دهد


آقای تیلرسون در محل سفارت آمریکا در مانیل فلیپین

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید واشنگتن تا اول سپتامبر به اقدام مسکو در اخراج صدها دیپلمات آمریکایی از روسیه پاسخ خواهد داد.

آقای تیلرسون که در نشست امنیتی وزیران خارجه اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا موسوم به آسه آن در فیلیپین شرکت کرده، می گوید در دیدارش با سرگی لاورف همتای روس، خواهان پاسخ دادن به «پرسش های شفاف» وی در مورد اخراج دیپلمات های آمریکائی شده است.

در ماه ژوئیه و به دنبال تصویب تحریم های تازه کنگره آمریکا علیه روسیه، مسکو از ۷۵۵ دیپلمات آمریکائی خواست خاک روسیه را ترک کنند.

لایحه تحریم های کنگره که با اکثریت نزدیک به اتفاق آراء به تصویب دو مجلس سنا و نمایندگان رسیده بود با امضای پرزیدنت ترامپ جنبه قانونی یافت.

با وجود این، به گزارش آسوشیتد پرس، وزیر امور خارجه روسیه در پی دیدار با همتای آمریکائی، گفت مسکو آماده است در همه مسائل مورد اختلاف از جمله اوکراین، کره شمالی و سوریه با آمریکا در سطح مقام های بلندپایه گفتگو کند.

رکس تیلرسون نیز گفت دو کشور به رغم اختلاف دیدگاه های عمیق در یک رشته موضوع ها، ناچارند مسائل حساس امنیت ملی را با یکدیگر به بحث بگذارند و گفتگو کنند.

آقای تیلرسون افزود همتای روس ابراز تمایل کرده است در مورد اوکراین که از چند سال پیش محل اختلاف شدید دو کشور بوده است با واشنگتن وارد گفتگو شود.

گام تازه واشنگتن در این راستا، اعزام کورت وولکر فرستده ویژه آمریکا در امور اوکراین به مسکو و ادامه مذاکره در این باره است.

واشنگتن در پی اقدام مسکو در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، و پشتیبانی دولت پوتین از جدائی خواهان شرق اوکراین، همه مناسبات نظامی با آن کشوررا قطع کرد.

اعزام کورت وولکر به مسکو تحول تازه ای است که نشان می دهد دولت ترامپ قصد دارد مشکل اوکراین را بار دیگر با مسکو به بحث بگذارد تا راه حلی برای آن پیدا شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG