لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

هشدار تیلرسون به آمریکای لاتین در مورد اتکای بیش از حد اقتصادی به چین


وزیر خارجه ایالات متحده در آستانه سفر خود به آمریکای لاتین در مورد اتکای بیش از اندازه اقتصادی کشورهای آن حوزه هشدار داد و گفت منطقه به قدرت امپراتوری جدیدی نیاز ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون روز پنجشنبه در سخنانی در دانشگاه تگزاس در شهر آستین گفت امروزه چین در حال باز کردن جای پایی در آمریکای لاتین برای خود است.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ با بیان این که پکن از سیاست‌های اقتصادی برای سوق دادن منطقه به سمت مدار خود استفاده می‌کند، در ادامه گفت «پرسش اینجاست که با چه قیمتی.»

رکس تیلرسون این اظهارات را پیش از سفر خود به پنج کشور آمریکای لاتین و حوزه کارائیب – شامل مکزیک، کلمبیا، پرو، آرژانتین و جامائیکا – بیان کرد. این سفر از پنجشنبه شب آغاز خواهد شد.

تغییر در ونزوئلا

وزیر خارجه آمریکا در مورد ونزوئلا نیز بار دیگر تاکید کرد دولت پرزیدنت ترامپ به دنبال «تغییر رژیم» نیست، اما گفت راحت‌تر آن است که نیکلاس مادورو به میل خود از قدرت کناره‌گیری کند.

وی به احتمال «تغییر» در ونزوئلا اشاره کرد و گفت در تاریخ ونزوئلا و آمریکای لاتین، وقتی که حکومت از پاسخگویی به مردم عاجز می شود، اغلب ارتش‌ها بانی تغییر شدند، اما آمریکا می‌خواهد این تغییر مسالمت‌آمیز باشد.

ونزوئلا از حدود پنج سال پیش با بحران شدید سیاسی و اقتصادی روبروست که اخیرا وخیم‌تر هم شده است و انتظار می‌رود که رکس تیلرسون در سفر به منطقه عمدتا به این موضوع بپردازد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که ایالات متحده با بهره گیری از تمامی اهرم‌های دیپلماتیک و ابزارهای اقتصادی موجود، وضعیت کنونی در ونزوئلا را بررسی خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG