لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

تیلرسون در دیدار شش روزه از آمریکای لاتین بر بحران ونزوئلا تمرکز خواهد کرد


وزیرخارجه آمریکا از روز پنج شنبه سفر به پنج کشور آمریکای لاتین را آغاز می کند.

انتظار می رود رکس تیلرسون در دیدار با مقامهای کشورهای مکزیک، کلمبیا، پرو، آرژانتین و جامائیکا عمدتا به بحران جاری ونزوئلا بپردازد و از کشورهای میزبان بخواهد حکومت ونزوئلا را برای انجام اصلاحات دموکراتیک زیر فشار بگذارند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا پیشاپیش این سفر گفت: «آمریکا با بهره گیری از تمامی اهرمهای دیپاماتیک و ابزارها ی اقتصادی،وضعیت کنونی ونزوئلا را بررسی خواهد کرد.

ونزوئلا از پنج سال پیش درگیر بحران سیاسی و اقتصادی عظیمی شده که روز به روز وخیم تر می شود.

در ماه ژانویه، وزارت خزانه داری فدرال چهار مقام بلندپایه دیگر دولت مادورو را در ارتباط با فساد و سرکوب و ایجاد بحران سیاسی و اقتصادی کنونی تحریم کرد، مقامهائی که مسئول بحران کنونی کمبود دارو و غذا و کمرنگ شدن حقوق بشر در این کشور نفت خیز معرفی شده اند.

اتحادیه اروپا نیز در همین رابطه تحریمهائی را علیه مقامهای ونزوئلائی وضع کرده و لوئیس آلماگرو دبیر کل «سازمان کشورهای آمریکائی» قهرمان مبارزه برای انجام اصلاحات دموکراتیک در ونزوئلا شده است.

نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، واشنگتن را به تلاش در سرنگونی دولت سوسیالیستی ونزوئلا متهم کرده است.

مادورو خود را برای یک دوره شش ساله دیگر نامزد مقام ریاست جمهوری کرده و درنظر دارد انتخابات را پیش از موعد مقرر به انجام برساند.

رکس تیلرسون پیش از عزیمت به مکزیک، در دانشگاه تگزاس در آستین ضمن سخنانی اولویتهای سیاست آمریکا در نیمکره غربی را تشریح می کند.

سپس در مکزیکوسیتی با «انریکه پنانیه تو» رئیس جمهوری مکزیک دیدار می کند.

آمریکا و مکزیک بر سر مسائل مهاجرتی و نیز پیمان نفتا اختلاف نظرهای جدی دارند. آقای ترامپ می گوید نفتا موجب شده است شماری از مشاغل آمریکا به مکزیک منتقل گردد.

وزیر خارجه پس از دیدار از بوئنوس آیرس در آرژانتین عازم لیما پایتخت پرو خواهد شد تا ضمن گفتگو با «پدرو پابلو کوزینسکی» رئیس جمهوری، برای هشتمین کنفرانس سالانه سازمان کشورهای آمریکائی در روزهای ۱۳ و ۱۴ آوریل در لیما برنامه ریزی کند.

در بوگوتا در دیدار با خوان «مانوئل ساتوس» رئیس جمهوری کلمبیا، علاوه بر بحران ونزوئلا موضوع قاچاق کوکائین از آن کشور به آمریکا مورد بحث قرار می گیرد.

دولت کلمبیا از منتقدان سرسخت سیاستهای مادورو در ونزوئلاست.

جمهوری جامائکا در دریای کارائیب آخرین مرحله سفر وزیر خارجه آمریکاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG