لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

نیروهای مورد حمایت آمریکا بزرگ ترین میدان نفتی سوریه را از داعش پس گرفتند


با حمله نیروهای مورد حمایت آمریکا بزرگ ترین میدان نفتی سوریه از داعش پس گرفته شد.

ائتلاف مورد پشتیبانی آمریکا در ادامه پیشروی در سرزمین های زیر کنترل داعش در رقه در سوریه، توانستند بزرگ ترین میدان نفتی سوریه در استان دیرالزور را ازکنترل دولت خودخوانده اسلامی خارج سازند.

نیروها ی دموکراتیک سوریه که عمدتا از پیشمرگه های کرد سوریه تشکیل می شود و از پشتیبانی نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردارند با حمله برق آسا میدان نفتی العمر را در کنترل گرفتند. نیروی هوائی آمریکا در این حمله از نیروهای کرد پشتیبانی می کرد. ائتلاف، خبر کنترل میدان نفتی العمر را تایید کرده است. زد و خوردها در مناطق پیرامونی میدان نفتی ادامه دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است گزارش داد نیروهای دولتی سوریه در پی حمله های داعش از منطقه میدان نفتی عقب نشستند. نیروها ی حکومت بشار اسد با پشتیبانی نیروی هوائی روسیه و شبه نظامیان مورد حمایت ایران توانسته اند شهرالمیادین و نیز مرکز استان دیر الزور را از داعش باز پس بگیرند. المیادین درآن سوی میدان العمر است که رود فرات آنها را از هم جدا می کند.

نیروها ی دموکراتیک سوریه در حال حاضر در مناطق روستائی دیر الزور با داعش نبرد می کنند و منابع گاز طبیعی و چندین چاه نفت را از داعش باز پس گرفته اند.

داعش در سال ۲۰۱۳ میدان نفتی العمر را تصرف کرد. از این میدان روزانه ۹هزار بشکه نفت استخراج می شود که منبع بزرگ درآمد داعش است.

المنار شبکه تلویزیونی حزب اله لبنان ادعای نیروهای دموکراتیک دایر بر تصرف میدان العمر را تکذیب کرده است. در همین حال امروز دولت سوریه اعلام کرد شهرک خوشام در کرانه شرقی فرات را از داعش پس گرفته است. خوشام روز شنبه به تصرف داعش درآمد منابع دیده بان حقوق بشر می گویند هنور نبرد بر سر کنترل این شهر در جریان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG