لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

نماینده ویژه سازمان ملل متحد: مخالفان دولت سوریه بپذیرند پیروز نشده‌اند


نشست خبری استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه در شهر ژنو سوئیس - ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۷
نشست خبری استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه در شهر ژنو سوئیس - ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۷

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه روز چهارشنبه گفت مخالفان دمشق باید بپذیرند که در جنگ شش سال و نیمه علیه بشار اسد رئیس دولت حاکم بر آن کشور به پیروزی نرسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از استفان دی میستورا، جنگ سوریه در حال پایان است، زیرا بسیاری از کشورهای دخیل در حال شکست داعش هستند و آتش بس سراسری باید بلافاصله به اجرا در آید.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو گفت، دو نیروی عمده گروه داعش در رقه و دیرالزور، در آستانه شکست کامل قرار گرفته‌اند، که این در نهایت به زمان مواجهه با واقعیت و تصمیم گیری می‌انجامد.

به عقیده میانجیگر سازمان ملل «موضوع اینجاست که آیا دولت سوریه، پس از آزادی رقه و دیرالزور، حاضر است و آمادگی دارد گفت‌وگوهای واقعی را دنبال کرده و اعلام پیروزی نکند. همه ما می‌دانیم، آنها هم می‌دانند، بدون یک روند سیاسی نمی‌توان اعلام (پیروزی) کرد، چرا که پایدار نخواهد بود.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا به عقیده او بشار اسد پیروز جنگ است، گفت «من آن کسی نیستم که تاریخ این درگیری را خواهد نوشت ... اما در مقطع کنونی گمان نمی‌کنم هیچ کسی حقیقتا بتواند ادعا کند که جنگ را برده است.»

اظهارات این مقام ارشد سازمان ملل در حالی است که نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا در رقه، و نیروهای دولتی در دیرالزور - آخرین سنگرگاه‌های داعش در سوریه - پیشروهای زیادی داشته و امید شکست کامل داعش افزایش یافته است.

یک روز پس از شکست محاصره پیکارجویان داعش در بخش‌هایی از استان دیرالزور و رسیدن نیروهای دولتی و شبه نظامیان حامی آنها به مرکز استان، خبرگزاری‌ها از تلاش ارتش برای ایجاد کریدوری در میان شهر دیرالزور خبر می‌دهند.

استفان دی میستورا پیشتر نیز در روز جمعه گفته بود گروه موسوم به «دولت اسلامی» در سوریه احتمالا تا آبان ماه سقوط خواهد کرد و جامعه بین المللی باید بر تلاش خود برای برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه در آن کشور بیافزاید.

در جنگ داخلی مرگبار سوریه، که هفتمین سال خود را سپری می‌کند، ایالات متحده و متحدان منطقه ای و بین المللی آن از گروه‌های میانه رو مخالف دولت بشار اسد حمایت می‌کنند، و روسیه و ایران دو حامی سرسخت آن هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG