لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

وزیر دفاع آمریکا: هدف از راهبرد جدید شکستن بن‌بست جنگ داخلی افغانستان است


جیمز متیس(راست) و ینس استولنبرگ(چپ) در کنفرانس مطبوعاتی به همراه رئیس جمهوری افغانستان
جیمز متیس(راست) و ینس استولنبرگ(چپ) در کنفرانس مطبوعاتی به همراه رئیس جمهوری افغانستان

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا که به افغانستان سفر کرده است اهداف ایالات متحده از راهبرد جدید حضور نظامی در افغانستان را تشریح کرد.

آقای متیس روز چهارشنبه پنجم مهر در کابل گفت هدف از راهبرد جدید آمریکا در افغانستان «شکستن بن بست کنونی در جنگ داخلی» آن کشور است.

وزیر دفاع آمریکا اهداف استراتژی جدید نظامی در افغانستان را تشریح کرد

آقای متیس که به همراه دبیرکل ناتو از پایتخت افغانستان بازدید می‌کند، تاکید کرد استراتژی جدید محدودیت زمانی ندارد و نمایانگر آن است که آمریکا دولت قانونی افغانستان را در مبارزه با شورشیان طالبان تنها نخواهد گذاشت.

راهبرد جدید آمریکا در قبال افغانستان حدود یک ماه پیش از سوی پرزیدنت ترامپ اعلام شد.

اولین سفر جیم متیس به افغانستان در مقام وزارت دفاع آمریکا، سفری اعلام نشده است که به همراه ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انجام شده است.

کمی بعد از ورود به کابل، آقایان متیس و استولنبرگ به همراه اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در نشست خبری مشترک شرکت کردند.

وزیر دفاع آمریکا در این نشست مهمترین هدف از راهبرد جدید آمریکا در افغانستان را چنین تشریح کرد: «هدف از این کار، اطمینان حاصل کردن از تبدیل نشدن دوباره افغانستان به پناهنگاهی برای تروریسم بین‌المللی است. بهترین راه دستیابی به این هدف، افزایش توانمندی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان است. بر اساس این راهبرد، و در چارچوب وسیع تر منطقه‌ای، مسئله افغانستان مورد بررسی قرار گرفته و علاوه بر افزایش تعداد نیروهای آمریکا و متحدانش، مستشاران نظامی ناتو نیز نیروهای محلی را حمایت و همراهی خواهند کرد. تمام این اقدامات برای نمایاندن این نکته است که ما نیروهای محلی را تنها نخواهیم گذاشت.»

آقای ماتیس تاکید کرد که مهمترین ویژگی راهبرد جدید آمریکا در افغانستان، «جایگزین کردن قطعیت با عدم قطعیت است.»

او گفت: «تمام این اقدامات در چارچوب ائتلاف انجام خواهد شد، که ویژگی آن پایداری مبارزه از لحاظ سیاسی، مالی و نظامی است. استراتژی جدید در گرو شرایط است، نه زمان؛ زیرا جنگ به طور اساسی با عزم و اراده سر و کار دارد، و ما نشان داده ایم که اراده متحد بودن با هم را داشته ایم.»

دبیرکل ناتو نیز گفت نتایج وخیم ناشی از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، و تبدیل دوباره آن کشور به پناهگاهی برای گروه‌های افراطی، در نهایت بسیار بیش از هزینه‌های باقیماندن قوای ناتو در افغانستان است.

ینس استولنبرگ گفت: «ناتو با سخت‌تر شدن اوضاع دست از کار نمی‌کشد، ما به قول و قرارمان پایبند هستیم. به همین دلیل از راهبرد پرزیدنت ترامپ که بسته به شرایط طراحی شده است، و از این که بسیاری از کشورها سهم بیشتری از تلاش‌ها در افغانستان را بر عهده گرفته‌اند، شخصا خوشحالم؛ اقدامی که شامل اعزام سربازان بیشتر از جانب آمریکا نیز می‌شود.»

از سوی دیگر، نجیب دانش سخنگوی وزارت کشور افغانستان، اعلام کرد هنگام حضور وزیر دفاع آمریکا و دبیر کل ناتو در پایتخت، حداقل شش راکت به بخش شرقی فرودگاه بین المللی کابل شلیک شد، که به کسی صدمه نزد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان افغانستان، با ارسال توئیتی در حساب رسمی آن سازمان، مسئولیت آن را بر عهده گرفت. ساعتی بعد، داعش نیز در وبسایت اعماق که اخبار آن گروه افراطی را پوشش می دهد، مسئولیت این حمله راکتی را به عهده گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG