لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

هویت عامل گروگانگیری در کنیسه‌ای در تگزاس اعلام شد: «مالک فیصل اکرم» تبعه بریتانیا


پلیس مقابل کنیسه در شهر کلی‌ویل ایالت تگزاس، محل گروگانگیری روز شنبه.
پلیس مقابل کنیسه در شهر کلی‌ویل ایالت تگزاس، محل گروگانگیری روز شنبه.

پلیس فدرال آمریکا، روز یکشنبه، نام مهاجمی را که در یک کنیسه یهودیان در تگزاس چندین نفر را گروگان گرفته بود، فاش کرد. نام او «مالک فیصل اکرم» عنوان شده است که در جریان آزاد سازی گروگان‌ها به ضرب گلوله از پای در آمد.

پیشتر وزارت خارجه بریتانیا تائید کرده بود که او شهروندی این کشور را دارد. سی‌ان‌ان‌ می‌نویسد مقامات معتقدند که فرد گروگان گیر خواستار آزادی «عافیه صدیقی»، یک عصب شناس پاکستانی بوده است. عافیه صدیقی که به نیروهای القاعده نزدیک بود، در سال ۲۰۱۰ به اتهام تیراندازی به نیروهای آمریکایی و ماموران به ۸۶ سال زندان محکوم شد و هم اکنون زندانی است.

برخی رسانه‌ها گزارش دادند «مالک فیصل اکرم» ۴۴ ساله، به تازگی به آمریکا سفر کرده بود.

روز شنبه این فرد مسلح، پس از مختل کردن مراسم مذهبی یهودیان، گروهی‌ از آنها را بیش از ۱۰ ساعت گروگان گرفته بود تا اینکه ماموران گروگان‌ها را آزاد کردند. مقامات گفتند که فرد مسلح ابتدا چهار نفر از جمله یک خاخام را گروگان گرفته بود و یکی از گروگان‌ها شش ساعت بعد سالم آزاد شد. در جریان حمله ماموران بعد از ۱۰ ساعت، «مالک فیصل اکرم» کشته شد. مقامات ابتدا هویت او را فاش نکرده بودند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا صبح یکشنبه و پس از آزادی گروگان‌‌ها در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از تلاش ماموران، خطاب به «هر کسی که می‌خواهد تنفر در این کشور را گسترش دهد» گفت «ما مقابل یهودی‌ستیزی و رشد افراط‌گرایی در این کشور خواهیم ایستاد.»

رویترز می‌نویسد که شورای روابط آمریکایی-اسلامی که یک گروه مدافع مسلمانان ایالات متحده است، اقدامات فرد گروگان‌گیر را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG