لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

متهم بمب گذاری های نیویورک و نیوجرسی در یک تیراندازی با ماموران دستگیر شد


 احمد خان رحمی، شهروند آمریکایی افغان تبار متهم به بمب گذاری نیویورک و نیوجرسی بازداشت شد.
احمد خان رحمی، شهروند آمریکایی افغان تبار متهم به بمب گذاری نیویورک و نیوجرسی بازداشت شد.

بر اساس گزارش ها مقامات متهم بمب گذاری های نیویورک و نیوجرسی را روز دوشنبه در یک تیراندازی دستگیر کردند.

مقامات نیویورک در رابطه با بمب گذاری شنبه شب در منطقه منهتن به دنبال این مرد ۲۸ ساله بودند. پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در بیانیه ای اعلام کرده بود احمد خان رحمی، شهروند آمریکایی افغان تبار، برای بازجویی تحت تعقیب است.

به گزارش سی‌ان‌ان به نقل از منابع این شبکه، در جریان دستگیری احمدخان دو مامور پلیس در منطقه لیندن در نیوجرسی مجروح شدند. این شبکه همچنین گزارش داده است که احمد خان در درگیری با پلیس مجروح شد و درحالی که پانسمان داشت، با آمبولانس از محل دور شد.

پلیس همچنین خواهان بازجویی از او در ارتباط با یک بمب گذاری دیگر در ۱۳۵ کیلومتری جنوب شهر نیویورک، در "سیساید پارک" واقع در نیوجرسی بوده است. به کسی در انفجار این بمب آسیبی نرسید.

بیل د بلاسیو، شهردار نیویورک به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته بود مقامات اطمینان دارند که باید هرچه سریعتر به این مرد دسترسی پیدا کنند.

آخرین منطقه ای که این شهروند افغان تبار در آن زندگی می کرد، منطقه الیزابت در نیوجرسی بود که به گزارش رسانه های محلی، خانواده اش در طبقه اول خانه یک رستوران داشتند.

پلیس فدرال آمریکا و پلیس نیویورک در ارتباط با انفجار شنبه شب در نیویورک که حدود ۳۰ زخمی برجای گذاشت، و کشف یک بسته انفجاری دیگر در نزدیکی محل انفجار و رابطه احتمالی این انفجار با بسته کشف شده در جستجوی افراد متهم هستند.

یکشنبه شب مقامات یک خودروی مشکوک را در یک بزرگراه منطقه بروکلین در نیویورک متوقف کردند و پنج سرنشین داخل آن را بازجویی کردند اما هیچ کدام از آنها به ارتکاب جرم متهم نشده است.

انفجار شنبه شب در منطقه چلسی نیویورک ۲۹ مجروح برجای گذاشت که همه آنها از بیمارستان مرخص شده اند. بسته انفجاری دومی که مدت کوتاهی پس از انفجار بسته اول کشف شد، شامل یک زودپز و تلفن همراه بود که به آن متصل شده بود. پلیس قادر بود که این بسته را از منطقه با احتیاط دور کند و به صورت کنترل شده آن را منفجر کند.

کارشناسان اف‌بی‌آی در آزمایشگاه این سازمان در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا در حال بررسی مواد و ابزار به کار رفته در هر دو بسته انفجاری هستند.

مقامات پلیس فدرال آمریکا در حال بررسی صحنه انفجار شنبه شب در منهتن
مقامات پلیس فدرال آمریکا در حال بررسی صحنه انفجار شنبه شب در منهتن

تام سندرسون از "مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل" در شهر واشنگتن به صدای آمریکا می گوید کارشناسان امنیتی با بررسی مدارک بدست آمده در آزمایشگاه پلیس فدرال آمریکا اطلاعات خوبی بدست می آورند.

او می گوید احتمالا دی‌ان‌ای یک شخصی در بخشی از اجزاء زودپز پیدا خواهد شد. تام سندرسون احتمال می دهد که ۵۰ درصد یک گروه اسلام گرای جهادی پشت این بمب گذاری ها است، اما از آنجایی که شهر نیویورک بسیار متنوع است، گروه های دیگر مثل سفیدپوستان نژاد پرست هم ممکن است دست به چنین اقداماتی بزنند.

پیشتر نیز در سال ۲۰۱۰ یک شهروند پاکستانی-آمریکایی به نام فیصل شهزاد در اقدامی تروریستی تلاش کرده بود بمبی را در میدان تایم نیویورک منفجر کند اما این بمب پیش از انفجار کشف و خنثی و فیصل شهزاد نیز بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG