لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

آمریکا به‌رغم مخالفت چین قرارداد تجاری با تایوان امضا کرد


امضای قرارداد تجاری میان آمریکا و تایوان
امضای قرارداد تجاری میان آمریکا و تایوان

آمریکا روز پنجشنبه یک قراداد تجاری با تایوان امضا کرد؛ این توافق با مخالفت پکن همراه بود که ادعا می‌کند این کشور بخشی از خاک چین است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا و تایوان می‌‌گویند که این قرارداد روابط تجاری میان دو کشور را با بهبود قوانین و مقررات در زمینه‌هایی چون گمرک و سرمایه‌گذاری تقویت می‌کند.

این توافق توسط کارمندان نهادهای غیر رسمی که روابط میان آمریکا و تایوان را حفظ می‌کنند امضا شد. دو کشور فاقد روابط دیپلماتیک رسمی هستند و از طریق روابط غیر رسمی میلیاردها دلار تجارت سالانه دارند.

سارا بیانچی، معاون دفتر نمایندگی تجاری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که هدف از این توافق «تقویت و تعویق روابط اقتصادی و تجاری» است؛ او در مراسم امضای قرارداد حضور داشت.

سارا بیانچی
سارا بیانچی

چین، واشنگتن را به نقض توافق‌ها در مورد موقعیت تایوان متهم کرد و از آمریکا خواست تا تماس رسمی با دولت این جزیره را متوقف کند.

تایوان و چین در سال ۱۹۴۹ پس از یک جنگ داخلی از یکدیگر جدا شدند. این جزیره هرگز بخشی از جمهوری خلق چین نبوده است، اما حزب کمونیست حاکم می‌گوید که حتی اگر لازم باشد با استفاده از زور این جزیره را به سرزمین اصلی بازمی‌گرداند.

دولت شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، تلاش‌های خود را برای ارعاب تایوان با پرواز جت‌های جنگنده و بمب‌افکن در نزدیکی این جزیره افزایش داده است. در ماه‌های اخیر تعدادی از سیاستمداران آمریکایی و اروپایی برای نشان دادن حمایت خود از دولت منتخب تایوان به این کشور سفر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG