لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

عبور سه کشتی جنگی چین از تنگه تایوان؛ آماده‌باش نیروهای مسلح تایوان


ناو هواپیمابر شاندونگ (آرشیو)

وزارت دفاع تایوان روز شنبه ۲۷ مه اعلام کرد که سه کشتی جنگی چینی، از جمله ناو هواپیمابر «شاندونگ»، را در حال عبور از تنگه تایوان رهگیری کرده است.

این وزارتخانه در توئیتی اعلام کرد که این سه کشتی در جهت شمال و به سمت غرب «خط میانی» - مرز غیررسمی که از سوی هر دو طرف به رسمیت شناخته شده است - حرکت کرده‌اند. این وزارتخانه همچنین گفت که «حرکت این کشتی‌ها را زیر نظر دارد و به طور مقتضی پاسخ خواهد داد.»

وزارت دفاع تایوان روز شنبه همچنین گفت که در ۲۴ ساعت گذشته «۳۳ هواپیمای جنگی و ۱۰ شناور چین» را در اطراف تایوان شناسایی کرده است.

بنا بر اعلامیه وزارت دفاع تایوان، ۱۲ فروند از این هواپیماها از خط میانی تنگه تایوان عبور کرده یا وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی این جزیره شده بودند.

نیروهای مسلح تایوان نیز روز شنبه اعلام کردند که در پاسخ به این اقدام چین، «هواپیماها، کشتی‌های نیروی دریایی، و سامانه‌های موشکی زمینی» را آماده کرده‌اند.

چین در ماه‌های اخیر و در بحبوحه وخامت رابطه با آمریکا، فعالیت‌های نظامی خود را در اطراف تایوان افزایش داده است.

چین همواره تایوان را بخشی از سرزمین خود می‌داند که در صورت لزوم می‌تواند آن را با استفاده از زور تحت کنترل خود درآورد. چین همچنین به طور مرتب کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی خود را به حریم هوایی و آب‌های نزدیک این جزیره می‌فرستد.

پکن فروردین سال جاری در طول رزمایش‌های نظامی چندین بار حملات هدفمند به تایوان و محاصره این جزیره را شبیه‌سازی کرد.

این رزمایش‌های نظامی در واکنش به سفر تسای اینگ‌ون، رئیس جمهوری تایوان، به ایالات متحده بود.

چین مرداد سال ۱۴۰۱ و پس از بازدید نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا، از تایوان، نیز اقدام به رزمایش‌های نظامی، شلیک موشک، و نفوذ به حریم آبی و هوایی تایوان کرد.

در تنظیم خبر زیر از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس استفاده شده است

XS
SM
MD
LG