لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

رئیس‌جمهوری تایوان در بحبوحه تنش‌ها با چین: جنگ گزینه ما نیست


تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان، در حال سخنرانی در دفتر ریاست جمهوری در تایپه، به مناسبت هفتمین سالگرد حکومت‌اش - ۲۰ مه ۲۰۲۳ (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲)
تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان، در حال سخنرانی در دفتر ریاست جمهوری در تایپه، به مناسبت هفتمین سالگرد حکومت‌اش - ۲۰ مه ۲۰۲۳ (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲)

تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان، روز شنبه متعهد شد که صلح و ثبات فعلی در سراسر تنگه تایوان را در بحبوحه تشدید تنش‌ها با چین حفظ کند. این در حالی است که چین فشار نظامی خود بر این جزیره را که به‌طور دموکراتیک اداره می‌شود، افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم تسای در سخنرانی‌‌اش در دفتر ریاست جمهوری در تایپ، گفت که تایوان تحریک نخواهد شد و در برابر فشارهای چین تسلیم نمی‌شود.

چین که تایوان را متعلق به خود می‌داند و تهدید می‌کند که اگر لازم باشد جزیره را تحت کنترل خود در خواهد آورد، از زمان روی کار آمدن تسای در سال ۲۰۱۶، فشارهای نظامی و دیپلماتیک را برای وادار کردن تایوان به پذیرش حاکمیت چین افزایش داده است.

تسای بارها قول داده است که از آزادی و دموکراسی تایوان دفاع کند.

او گفت: «جنگ یک گزینه نیست. هیچ یک از طرفین نمی توانند به طور یکجانبه وضعیت موجود را با ابزارهای غیر مسالمت آمیز تغییر دهند.»

تسای افزود: «حفظ وضعیت موجود صلح و ثبات، عقیده اکثریت قریب به اتفاق هم برای جهان و هم برای تایوان است.»

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، کشور میزبان نشست گروه هفت در هیروشیما روز جمعه گفت، رهبران کشورهای ثروتمند گروه هفت توافق کردند که به دنبال راه حلی مسالمت آمیز برای مسائل مربوط به تایوان باشند.

تسای گفت که مقامات تایوان در حال مذاکره با دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای ارسال۵۰۰ میلیون دلار کمک تسلیحاتی به تایوان هستند.

او افزود که این کمک به منظور رسیدگی به تحویل تسلیحات به تاخیر افتاده به دلیل همه گیری کووید-۱۹ است.

در این میان، تایوان خود را برای برگزاری یک انتخابات مهم ریاست جمهوری در اواسط ژانویه آماده می‌کند و تنش‌های چین در راس برنامه‌های انتخاباتی تایوان قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG