لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

طرح دوحزبی سنای آمریکا برای رقابت با چین؛ شومر: متعهد به حفظ رهبری ایالات متحده هستیم


چاک شومر در میان همکاران خود در سنا از طرح دوحزبی رقابت آمریکا با چین سخن گفت. چهارشنبه سوم ماه مه.
چاک شومر در میان همکاران خود در سنا از طرح دوحزبی رقابت آمریکا با چین سخن گفت. چهارشنبه سوم ماه مه.

قانونگذاران دموکرات‌ سنای آمریکا می‌گویند قصد دارند همراه با همکاران جمهوری‌خواه، طرحی دو حزبی و جامع را برای تقویت قدرت رقابت اقتصادی ایالات متحده با چین تهیه کنند.

به گزارش «بلومبرگ» چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، روز چهارشنبه در میان شماری از همکارانش گفت حزب دموکرات با جمهوری‌خواهانی که پیشتر در این مورد «علاقه زیادی» از خود نشان داده‌اند همکاری خواهد کرد.

این طرح در بحبوحه تلاش‌های واشنگتن و متحدانش برای هماهنگ کردن واکنش‌ها به افزایش نفوذ اقتصادی و استراتژیک جهانی چین ارایه می‌شود.
این اقدام همچنین بیانگر علاقه فزاینده اعضای کنگره به کنترل چالش چین است؛ از جمله با اقداماتی مانند تدوین طرح‌های مختلف برای ممنوعیت استفاده از برخی شبکه‌های احتماعی چین به ویژه «تیک‌تاک».

آقای شومر روز چهارشنبه گفت: «ما متعهد به حفظ رهبری آمریکا در آینده هستیم. زمان به نفع ما نیست.»

طرحی که شومر از در دست تدوین‌بودن آن خبر داد ممکن است شامل تحریم‌های جدید باشد و شاید در «ماه‌های آتی» آماده شود. این طرح دارای پنج حوزه تمرکز خواهد بود.

پنج حوزه تمرکز در مصاف آمریکا با چین

اولین مورد، محدود کردن دسترسی چین به فناوری های پیشرفته است که شامل جلوگیری از توسعه فناوری های پیشرفته پکن و تقویت قوانین کنترل صادرات است.

دوم، محدود کردن جریان سرمایه گذاری در چین، از جمله ممنوعیت برخی از سرمایه گذاری های خارجی ایالات متحده است. این رویکرد با برنامه‌های جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای امضای فرمان اجرایی محدود کردن برخی سرمایه‌گذاری‌ها در چین، که دولت قصد دارد در نشست گروه هفت در ژاپن اواخر ماه جاری از آن حمایت کند، مطابقت دارد.

سایر حوزه های تمرکز شامل سرمایه گذاری های داخلی جدید در فناوری های کلیدی است. همچنین، ایجاد یک برنامه کمک خارجی جایگزین برای مقابله با ابتکار «کمربند و جاده» چین در آسیا، و در نهایت بازدارندگی چین از آغاز درگیری با تایوان یا سایر متحدان منطقه ای.

رئیس اکثریت سنا و همکارانش روز چهارشنبه بر موضوع عرضه مواد معدنی حیاتی که تحت سلطه چین است، و همچنین بر حفاظت از بخش کشاورزی، تجارت و مالکیت معنوی تاکید کردند.

چاک شومر روز چهارشنبه گفت که قصد دارد حمایت کافی جمهوری خواهان برای تصویب این طرح در سنا را کسب کند؛ جایی که برای تصویب طرح و تبدیل به قانون به ۶۰ رای قانونگذاران نیاز است.

XS
SM
MD
LG