لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

آمریکا یک شرکت هواپیمایی تایلندی را در ارتباط با «ماهان ایر» ایران تحریم کرد


نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت خزانه داریی آمریکا روز جمعه اعلام کرد نام شرکت هواپیمایی «مای» در تایلند را به دلیل ارتباط با شرکت هواپیمایی «ماهان» در ایران، به فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا اضافه کرده است.

نام خطوط هواپیمایی ماهان به دلیل ارائه خدمات مالی و فنی به نیروی قدس سپاه پاسداران، در اکتبر ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌‌های آمریکا قرار گرفت. نیروی قدس پیش از آن در اکتبر ۲۰۰۷ تحریم شده بود.

استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت، این شرکت مستقر در تایلند هشدارهای متعدد ایالات متحده را، مبنی بر قطع کردن روابط خود با شرکت هواپیمایی ماهان ایران، نادیده گرفت.

وی گفت، هواپیمایی ماهان همچنان هر هفته به سوریه پرواز دارد، حتی وقتی که میلیون‌ها غیرنظامی بی‌گناه در استان ادلب در معرض خطر حمله رژیم جنایتکار اسد و حامیانش در ایران و روسیه، هستند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده هجدهم تیر ماه نیز اعلام کرد نام یک شرکت خدمات مسافرتی در مالزی را، به دلیل ارائه خدمات به هواپیمایی ماهان، به فهرست تحریم‌های تروریسم اضافه کرده است.

آمریکا می‌گوید ماهان ایر شرکت هواپیمایی منتخب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است، که با ارائه خدمات به سپاه، حمایت آن نیروی نظامی از تروریسم را در خاور میانه تسهیل می‌کند.

دولت ایالات متحده اوایل خرداد ماه سال جاری هم ۹ فرد و شرکت مختلف را، به دلیل تهیه و صادرات تجهیزات و کالاهای آمریکایی ممنوعه برای برخی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، تحت تحریم قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG