لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

آمریکا در تحریم های جدید، خطوط هوایی ایران را هدف گرفت


خطوط هوایی و برخی هواپیماهای ایران هدف این تحریم ها هستند.
خطوط هوایی و برخی هواپیماهای ایران هدف این تحریم ها هستند.

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: ایالات متحده چند شرکت ایرانی و ترکیه ای و شماری هواپیمای چهار خط هوایی ایران را تحریم کرد.

وزارت داریی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که شرکت های تحریم شده در ارتباط با ماهان ایر و معراج ایر بوده اند. اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا همچنین تعدادی هواپیمای ماهان ایر، معراج ایر، کاسپین ایر و پویا ایر را هدف تحریم قرار داد.

دولت ترامپ می گوید این خطوط هوایی تسلیحات، جنگجو و پول به گروه های دست نشانده در سوریه و لبنان رسانده اند. واشنگتن تهدید کرده است آن هایی که به این شرکت های هوایی و هواپیماها اجازه فرود یا خدمات پرواز بدهند، تحریم خواهند شد.

استیون منوشن، وزیر دارایی آمریکا، در بیانیه ای گفت: «رفتار فریبکارانه این خطوط هوایی در دسترسی غیرقانونی به خدمات و کالاهای آمریکایی نمونه ای دیگر از روش های مکارانه ای است که رژیم ایران به کار می گیرد.»

واشنگتن همچنین سه فرد حقیقی یکی از ترکیه و دو نفر از ایران را که با این خطوط هوایی و موسسات هوایی در ارتباط بوده اند، تحریم کرده است.

این تحریم ها تازه ترین تحرک ایالات متحده در تلاش برای انزوای اقتصادی ایران و جلوگیری از دسترسی اش به جنگ افزار هسته ای است.

روز سه شنبه، ایالات متحده همچنین پنج ایرانی را تحریم کرد که تسلیحات و فناوری پرتاب موشک به شورشیان حوثی در یمن ارائه کرده بودند. از این کمک ها در حمله به شهرها و زیرساخت های نفتی عربستان سعودی استفاده شده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است، اما پرزیدنت ترامپ معتقد است برجام توافقی معیوب است زیرا محدودیت هایش با گذشت زمان از بین می رود و هیچ اشاره به برنامه موشکی ایران یا نقش تهران در مناقشات منطقه ای ندارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران شروطی را برای ماندن تهران در برجام تعیین کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG