لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

آمریکا یک شرکت خدمات گردشگری را به دلیل ارتباط با «ماهان ایر» تحریم کرد


نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن
نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز دوشنبه از قرار گرفتن نام یک شرکت خدمات مسافرتی مستقر در مالزی در فهرست تحریم‌ها، به دلیل ارائه خدمات به شرکت هواپیمایی «ماهان» که پیشتر توسط آمریکا تحریم شده است، خبر داد.

بر اساس این بیانیه، شرکت گردشگری و مسافرتی ماهان بابت فعالیت برای هواپیمایی ماهان یا به نیابت از آن شرکت، که پیشتر به دلیل حمایت ایران از تروریسم بین المللی تحت تحریم قرار گرفته بود، در فهرست تروریسم قرار گرفت.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت‌هایی مانند شرکت گردشگری و مسافرتی ماهان نقش کلیدی در قادر ساختن هواپیمایی ماهان به ادامه فعالیت‌هایش دارند، به ویژه از طریق انجام نقل و انتقالات مالی به نیابت از آن خطوط هوایی.

استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا نیز در ادامه این بیانه می‌گوید، ماهان ایر شرکت هواپیمایی منتخب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که حمایت آن نیروی نظامی از تروریسم را در خاور میانه تسهیل می‌کند.

به گفته آقای منوشن پروازهای معمول خطوط هواپیمایی ماهان به سوریه جهت کمک به رژیم بشار اسد و ارسال اسلحه و اعزام نیروهای نظامی خارجی و ایرانی برای آن، با هدف ایجاد خشونت و ناآرامی در منطقه انجام می‌شوند.

وی با بیان این که موضع واشنگتن در مورد نقش مرگبار ماهان ایر شفاف بوده است، گفت اقدام ما علیه یک شرکت مستقل که به ماهان خدمات ارائه می‌دهد، برای همه در صنعت هوانوردی روشن می‌کند که باید فورا همه ارتباطات خود را با ماهان قطع کنند یا از آن شرکت فاصله بگیرند.»

نام خطوط هواپیمایی ماهان به دلیل ارائه خدمات مالی و فنی به نیروی قدس سپاه پاسداران، در اکتبر ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفت. نیروی قدس نیز پیش از آن در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ تحریم شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG