لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

آمریکا ۹ فرد و شرکت را به دلیل ارائه خدمات به برخی خطوط هوایی ایران تحریم‌ کرد


نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه ۹ فرد و شرکت مختلف را، به دلیل تهیه و صادرات تجهیزات و کالاهای آمریکایی ممنوعه برای برخی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این افراد و شرکت‌ها بر اساس فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ مبارزه با تروریسم جهانی، که تروریست‌ها و حامیان آنها را هدف قرار می‌دهد، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

در این بیانیه همچنین گفته می‌شود، تحریم شدگان تهیه قطعات و خدماتی را برای ناوگان هواپیمایی ایرانی که تحت تحریم هستند، از جمله خطوط هوایی ماهان، کاسپین، معراج و پویا، تسهیل می‌کردند.

یک شهروند ترکیه به نام «گلنهال یگانه» و یک شبکه مستقر در استانبول - شامل سه شرکت «Trigron Lojistik»، «RA Havacilik» و «3G Lojistik» - شرکت هواپیمایی اوتیک (Otik) مستقر در ترکیه و خطوط هوایی بلو (Blue) مستقر در ایران، خطوط هواپیمایی «دنا» در ایران و دو فرد مرتبط با آن به نام های «ایرج رونقی» و «تورج زنگنه»، اسامی هستند که امروز به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

به گفته وزیر خزانه داری آمریکا، تحریم شدگان با اقدامات خود به نیروی قدس سپاه پاسداران و رژیم ایران در انتقال سلاح، پول و نیروی نظامی به عوامل خود در منطقه، مانند حزب الله، کمک کرده‌ و رژیم ظالم بشار اسد را تقویت کرده‌اند.

استوین منوچین در ادامه گفت، «کشورها و شرکت‌های سراسر جهان باید متوجه خطرات صدور مجوز فرود و ارائه خدمات هواپیمایی به خطوط هوایی که ایران از آنها برای صدور تروریسم در منطقه استفاده می‌کند، باشند.»

وی اضافه کرد، «اقدامات فریبکارانه این خطوط هواپیمایی برای تهیه غیرقانونی خدمات و کالاهای آمریکایی نمونه دیگری از نیرنگ‌هایی است که رژیم ایران به کار می بندد.»

برخی خطوط هوایی تجاری ایران که پیشتر در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته اند، به ویژه شرکت هواپیمایی ماهان، نقش حیاتی در بسط نفوذ بدخواهانه ایران در منطقه خاور میانه ایفا کرده و می‌کنند.

دولت آمریکا ماهان ایر را در سال ۲۰۱۱ میلادی به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارائه خدمات به آن تحت تحریم قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG