لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی: وزارت دارایی به درستی بالهای «ماهان ایر» را می چیند


وزیر خزانه داری آمریکا
وزیر خزانه داری آمریکا

یادداشتی در روزنامه هیل از امانوئل اتولنگی، کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها

«ماهان ایر»، خط هوایی تجاری ایران، نقشی حیاتی در انتقال تسلیحات و نیروی انسانی به سوریه و دامن زدن به جنگ بی رحمانه دیکتاتوری بشار اسد ایفا می کند.

آمریکا سال ۲۰۱۱ «ماهان ایر» را زیر تحریم های تروریستی قرار داد، با این وجود این خط هوایی به پروازهایش به اروپا، خلیج فارس و جنوب شرقی آسیا ادامه می دهد. این تحریم ها تا کنون بی اثر بوده، زیرا آمریکا هرگز به دنبال مجازات موسسات متعدد درگیر همکاری با «ماهان ایر» نبوده است.

اما وزارت دارایی آمریکا در ۹ ژوییه امسال با ارسال پیامی صریح روشن کرد که موسسات طرف همکاری با «ماهان ایر» بهای همکاری با آن شرکت را خواهند پرداخت. دولت ترامپ «شرکت مسافرتی و توریستی ماهان» که در مالزی مستقر است و نقش نماینده فروش «ماهان ایر» را ایفا می کند به فهرست تحریم ها اضافه کرده است.

«ماهان ایر» به هر کجا پرواز کند، به یک رشته خدمات دهنده نیاز دارد. بدون کمک آن ها عملا هیج پرواز تجاری قابل انجام نیست.

شرکت های بزرگ خدمات فرودگاه ها باید نهایتا تصمیم بگیرند که آیا سود حاصل از مبالادت با «ماهان ایر» به خطر گرفتار شدن در تور تحریم های آمریکا می ارزد یا نه. انتخاب سختی نباید باشد.

دست کم ۶۷ شرکت در اتحادیه اروپا، روسیه، ترکیه، خلیج فارس، هند، چین و خاور دور به «ماهان ایر» خدمات ارائه داده اند. وزارت دارایی آمریکا اکنون به تمام این شرکت ها هشدار داده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG