لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۲

رویترز: در آستانه نشست سوریه در لوزان، کاخ سفید گزینه‌های دیگر را بررسی می‌کند


یک روز پیش از آغاز دور جدید گفت‌وگوهای آمریکا و روسیه و برخی قدرت‌های منطقه‌ای درباره سوریه، خبرگزاری رویترز از احتمال نشست رئیس جمهوری ایالات متحده و مشاوران او برای ارزیابی گزینه‌های مختلف موجود، از جمله گزینه نظامی، برای پایان دادن به بحران در آن کشور خبر داد.

این خبرگزاری روز جمعه در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های دولت آمریکا نوشت، در حالی که حملات نیروهای بشار اسد با پشتیبانی روسیه در حلب و دیگر نقاط سوریه ادامه دارد، انتظار می‌رود باراک اوباما و مشاوران او پیش از نشست فردا جلسه‌ای برای ارزیابی گزینه‌های آمریکا در این زمینه داشته باشند.

برخی مقام‌های آمریکایی به رویترز گفته‌اند که این بحث در واشنگتن مطرح است که ایالات متحده یا باید با قدرت بیشتری در برابر بحران سوریه اقدام کند، یا ریسک از دست دادن نفوذی که تاکنون بر گروه‌های میانه رو مخالف دمشق، و همچنین همپیمانان عرب، کرد و ترک خود در منطقه، داشته است را بپذیرد.

به دنبال شکست اهداف آتش بس موقت آخر شهریور برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غیرنظامیان ساکن در حلب، به ویژه بخش شرقی آن که در کنترل مخالفان است، واشنگتن ضمن متهم کردن دمشق و مسکو به کارشکنی در اجرای آتش بس، اعلام کرد که مذاکرات خود با روسیه در مورد بحران سوریه را تعلیق می‌کند.

با این حال با تشدید حملات ارتش سوریه و روسیه در شرق حلب در این مدت و احتمال بروز فاجعه انسانی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه از برگزاری نشست پنج جانبه در لوزان سوئیس با حضور وزیران خارجه آمریکا و روسیه و سه قدرت منطقه‌ای ایران، عربستان و ترکیه خبر داد.

آمریکا که تاکنون از دخالت مستقیم نظامی در سوریه خودداری کرده است، اعلام کرده که با وجود تعلیق مذاکرات دوجانبه با روسیه، همچنان به تلاش‌های دیپلماتیک خود با هدف یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه که ششمین سال خود را سپری می‌کند، ادامه خواهد داد؛ با این حال گزینه‌های مختلف را، از جمله گزینه نظامی، بررسی خواهد کرد.

آنتونی بلینکن معاون وزیر خارجه آمریکا اوایل مهر ماه در نشست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته بود که «رئیس جمهوری از همه نهادها خواسته است که گزینه‌های خود را در مورد سوریه ارائه دهند؛ برخی از این گزینه‌ها آشنا است و برخی هم جدید هستند؛ که ما بطور کاملا فعالانه در حال بررسی آنها هستیم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG