لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

دولت سوریه با امدادرسانی سازمان ملل موافقت کرد؛ شامل حلب نمی شود


یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با طرح این سازمان برای ارسال کمک‌های ضروری بین المللی به مردم جنگ زده آن کشور موافقت کرده، اما بخش شرقی حلب را مستثنی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دمشق به اعزام کاروان کمک‌های انسان دوستانه سازمان ملل در ماه جاری میلادی به ۲۵ منطقه از مجموع ۲۹ منطقه‌ تحت محاصره در سراسر سوریه که دسترسی به آنها تاکنون بسیار مشکل بوده است، چراغ سبز داده است.

با این حال دولت بشار اسد با طرح امدادرسانی به ساکنان بخش شرقی شهر حلب، که تحت کنترل مخالفان آن است، و همچنین سه منطقه دیگر در اطراف دمشق مخالفت کرده است.

رمزی عزالدین رمزی معاون نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ، روز پنجشنبه و پس از نشست هفتگی نیروهای امدادرسان بین المللی با حضور نمایندگان قدرت‌های جهانی ومنطقه‌ای، از دریافت تائیدیه دمشق خبر داد، اما از ارائه جزئیات خودداری کرد.

وی در گفتگو با خبرنگاران، با بیان این که تایید طرح از سوی دولت سوریه به تنهایی کافی نیست، گفت «گام‌های دیگری برای ارسال کمک‌ها وجود دارد که باید برداشته شوند ... و ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که به ما کمک کنند تا این کمک‌ها به مقصد برسند.»

حدود ۲۷۵ هزار نفر در بخش تحت کنترل مخالفان اسد در شرق حلب تحت محاصره قرار دارند و به دنبال شکست اهداف آتش بس موقت آخر شهریور ماه برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غیرنظامیان ساکن در آن، حملات هوایی سوریه و روسیه شدت یافته است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه در گزارشی جداگانه به نقل منابع امدادی محلی نوشت که تنها در طول یک هفته اخیر ۱۵۰ نفر در اثر حملات نیروهای دولت سوریه با پشتیبانی هوایی ارتش روسیه در شرق حلب کشته شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG