لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

کری برای شرکت در کنفرانس سوریه وارد لندن شد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در فرودگاه استانست در حومه لندن، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در فرودگاه استانست در حومه لندن، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

در حالی که تلاش ها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه با شکست روبرو شده اند، وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در جلسه وزرای خارجه کشورهای حامی مخالفان بشار اسد، رییس دولت حاکم بر سوریه، وارد لندن شد.

با توجه به این که گفتگوها برای تشکیل دولت انتقالی در سوریه، فعلا به بن بست رسیده، و از آن طرف هم نیروهای هوادار اسد به موفقیت‌هایی دست یافته اند، این کشورها می خواهند حمایت خود از مخالفان را بیشتر کنند.

آقای کری با مقصر دانستن بشار اسد در به بن بست رسیدن تلاش های دیپلماتیک در باره سوریع می گوید: «این نشان از لجاجت مردی است که می خواهد در قدرت بماند و حاضر است برای آن از بمب و گاز شیمیایی و توپ و گرسنگی دادن علیه مردم استفاده کند، و ادعا هم می کند که حق دارد کشور را اداره کند. گمان نمی کنم دنیای متمدن این را تحمل کند.»

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده نیز در دیداری با رییس شورای ائتلاف ملی سوریه، گروه عمده مخالف حکومت اسد، بر تعهد واشنگتن برای حمایت از اپوزوسیون سوریه تاکید کرد و گفت بشار اسد تمام مشروعیت لازم برای اداره حکومت را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای اوباما شب گذشته در دیدار با احمد جربا و گروهی از اعضای شورای تحت رهبری او گفت اسد در آینده سوریه جایی ندارد و از شورای ائتلاف خواست که در نگاه خود برای آینده سوریه، دولتی فراگیر را مد نظر داشته باشند.

رییس ائتلاف گروه های مخالف اسد نیز از دولت ایالات متحده به خاطر کمک مالی به اپوزوسیون سوریه و کمک‌های بشردوستانه یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری به آوارگان سوری تشکر کرد.

بحران در سوریه به جایی رسیده که اخضر ابراهیمی، دومین میانجیگر بین المللی برای حل مسالمت آمیز آن، تصمیم به استعفا گرفته است و می گوید تا ۲۰ روز دیگر کناره گیری خواهد کرد و بر این باور است که درگیری ها در سوریه دست آخر پایان خواهند یافت.

آقای ابراهیمی می گوید «پرسش این است که چقدر باید کشته داد و چقدر باید خرابی دید تا سوریه دوباره همان سوریه ای شود که قبلا می شناختیم.»
XS
SM
MD
LG