لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ایران ۲۱:۲۳

سرخط خبرها

اخضر ابراهیمی از میانجیگری سوریه استعفا داد


اخضر ابراهیمی میانجی سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در جنگ سوریه استعفا داده است.

وزیر سابق امور خارجه الجزایر نزدیک دو سال در تلاش بوده است یک راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به سه سال جنگ در سوریه پیدا کند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید استعفای ابراهیمی را قبول کرده است و او روز ۳۱ ماه مه مقامش را ترک می کند.

بان ابراهیمی را یکی از «برجسته ترین دیپلمات های جهان» نامید و گفت او با ناهنجاری های تقریبا غیر ممکن روبرو بوده است، با ملت سوریه، منطقه خاورمیانه و جامعه بین المللی گسترده تر که در رویکردهای خود برای پایان دادن به جنگ گرفتار چند دستگی بوده اند.

ابراهیمی که ۸۰ سال دارد، در دو دهه گذشته بعنوان مشاور ویژه سازمان ملل متحد در چندین مساله خدمت کرده است و از اکتبر ۲۰۰۱ تا دسامبر ۲۰۰۴ نماینده ویژه سازمان در افغانستان بود.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

برنی سندرز از انتخابات مقدماتی حزب دموکرات کناره‌گیری کرد؛ واکنش پرزیدنت ترامپ

برنی سندرز، نماینده مستقل ایالت ورمانت در مجلس سنای آمریکا و از کاندیداهای حاضر در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، از رقابت‌ها کناره‌‌گیری کرد. به این ترتیب، مسیر جو بایدن به عنوان تنها کاندیدای باقیمانده برای به دست آوردن نامزدی حزب دموکرات هموار شده است.

سایت خبری هیل روز چهارشنبه ۲۰ فروردین گزارش داد این دومین بار است که چنین سرنوشتی برای برنی سندرز رقم می‌خورد. او در سال ۲۰۱۶ هم در رقابت با هیلاری کلینتون از انتخابات کناره‌گیری کرد.

خبرگزاری رويترز در گزارشی نوشت کمپین برنی سندرز اعلام کرده فعالیت انتخاباتی خود را تعلیق می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی در توئیتر گفت که دلیل خارج شدن برنی سندرز از انتخابات، حضور الیزابت وارن بود که آرایی که می‌توانست به او تعلق گیرد را خارج کرد.

در جریان انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، جو بایدن از برنی سندرز در کسب آرای انتخاباتی (دلگیت) پیشی گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: آمریکا ۲۲۵ میلیون دلار دیگر را به خدمات بشردوستانه برای مقابله با ویروس کرونا در جهان اختصاص می‌دهد

Secretary of State Mike Pompeo

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد آمریکا ۲۲۵ میلیون دلار دیگر به کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی جهانی برای مقابله با شیوع بیماری کووید-۱۹ اضافه می‌کند.

بر اساس بیانیه منتشر شده در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین، این کمک افزوده بر مبلغ ۲۷۴ میلیون دلاری است که پیش از این آمریکا برای کمک به کشورهای جهان برای مبارزه با گسترش ویروس کرونا، اختصاص داده بود.

وزیر خارجه ایالات متحده در این بیانیه گفت مردم آمریکا فقط به کمک دولت بسنده نکرده و بیش از یک و نیم میلیارد دلار به مناطق آسیب‌دیده از گسترش همه‌گیری کووید-۱۹ در جهان، اهدا کرده‌اند.

آمریکا چند بار به ایران برای کمک به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا پیشنهاد کمک بشردوستانه کرده، ولی جمهوری اسلامی این کمک‌ها را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراض‌ها در ایران هم بالا گرفت: اطلاعات چینی‌ها در مورد ویروس کرونا نادرست بود

در پی انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت ایران از نحوه اطلاع رسانی چین در مورد کرونا، که در محافل داخلی خبرساز شد، دو چهره علمی دیگر وزارت بهداشت سخنان سخنگوی این وزارتخانه را تایید کردند.

دو روز پس از آن که کیانوش جهانپور در توئیتی از ارائه اطلاعات علمی نادرست توسط چین انتقاد کرد، حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، به خبرگزاری ایرنا گفت که با توجه به تجاربی که در ایران و سایر کشورها رخ داده است، «بعید به نظر می‌آید اندازه‌های رخداد با چیزی که چین گزارش داده همخوانی داشته باشد و یک نوع خدشه در داده‌ها دیده می‌شود.»

او سه شنبه ۱۹ فروردین با بیان این که به مرور برای کارشناسان وزارت بهداشت مشخص شد شرایط این ویروس نمی‌تواند آن‌گونه که چینی‌ها درباره آن می‌گویند، باشد، اضافه کرد که در گفت و گو با کارشناسان چینی که از آن کشور به ایران رفته بودند هم مشخص بود که «خیلی از صحبت‌ها با هم جور در نمی‌آید.»

مینو محرز، عضو کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید ۱۹، یا همان بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا، در ایران نیز در گفت و گو با ایلنا در مورد گزارش‌های چین در رابطه با کرونا گفت: «در هر صورت از چین انتظار نمی‌رود که آمار و اطلاعات دقیقی ارائه بدهد. آمار و مطالعات آن‌ها خیلی درست نبوده است.»

او با بیان این که رفتار ویروس پس از آن که در همه جای دنیا شایع شد، نشان داد، مانند آن چه چین گزارش می‌داده، نیست، گفت: «بیماری ثابت کرده‌ است که میزان کشندگی و قدرت سرایتش به طور وحشتناکی بالاتر از گفته‌های چین است.»

سخنان این دو مقام پس از آن بیان شد که کیانوش جهانپور در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری آناتولی ترکیه درباره وضعیت کرونا در ایران، از عملکرد چین انتقاد کرد و گفت که چین با ارائه آمار و مدارکش نسبت به بیماری کووید-۱۹ «شوخی تلخی» با دنیا کرد. او روز یکشنبه نیز در پیامی توئیتری نوشت: «محافل آکادمیک دنیا بر اساس اطلاعات چین، حداقل آنفلوآنزای تیپ A را از ویروس نوپدید کرونا وخیم تر قلمداد کردند، امروز یافته ها خلاف این را نشان میدهد.»

این گفته او واکنش هایی را بر انگیخت و از جمله، انتقاد تند سفیر چین در ایران را به دنبال داشت که از آقای جهانپور خواسته بود کنفرانس خبری وزیر بهداشت چین را هر روز دنبال کند و همچنین به تلاش‌های مردم چین احترام بگذارد.

برخی از حساب های توئیتری اصولگرایان نیز با یادآوری کمک دولت چین به ایران، از این توئیت آقای جهانپور انتقاد کردند. در بین برخی از چهره‌های سیاسی از جمله محمود صادقی، نماینده مجلس، در توئیتر خود از اینکه سخنان سخنگوی وزارت بهداشت با «اخم سفیر چین» روبرو شده و «سخنگوی وزارت خارجه با دستپاچگی به دنبال استمالت جویی» بوده انتقاد کرد.

این در حالی است که نحوه اطلاع‌رسانی و پنهان‌کاری خود رژیم جمهوری اسلامی، که چندین تن از مقامات دولتی و سطح بالای مدیریتی آن نیز به کرونا مبتلا شده اند، نیز با انتقادات بسیار زیادی در داخل و خارج از آن کشور رو‌به‌رو شده است. مقامات حکومت که خبر شیوع کرونا در ایران را با تاخیر و تنها پس از انتخابات مجلس منتشر کرده بودند، به جای قرنطینه کردن شهرها و تعطیلی اماکن مذهبی، همچون سایر کشورهای درگیر با شیوع این ویروس، تنها به گفتن این که باید کرونا را جدی گرفت بسنده کرده و از مردم خواستند که از خانه‌های خود بیرون نیایند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیده‌بان حقوق بشر خواهان طرح اتهام ارتکاب جنایات جنگی برای رهبر گروه وابسته به داعش شده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «دیده‌بان حقوق بشر» از دولت افغانستان می خواهد علیه رهبر بازداشتی «شاخه خراسان داعش» به دلیل ارتکاب جنایات جنگی ایراد اتهام کند.

«دیده‌‌بان حقوق بشر» ششم آوریل در بیانیه ای گفت افغانستان باید بتواند دادگاهی منصفانه منطبق با معیارهای بین المللی حقوق بشری برای اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان داعش، که چند روز پیش در قندهار دستگیر شد، برگزار کند.

فاروقی، که نام واقعی‌اش عبدالله اورکزی، است در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ رهبری گروه داعش شاخه خراسان را بر عهده گرفت. این گروه مسئولیت شماری حملات تروریستی در سراسر افغانستان را بر عهده گرفته که طی آنها بسیاری غیرنظامی کشته شدند.

«دیده‌‌بان حقوق بشر» می گوید بازداشت فاروقی فرصتی به مقام ها در افغانستان می دهد تا نشان دهند می توانند دادگاهی منصفانه برای قربانیان جنایات جنگی و دیگر قساوت ها برگزار کنند: «افغانستان پیشینه ضعیفی در اجرای عدالت در مورد ناقضان حقوق بشر و عاملان جنایات جنگی دارد.»

شبه نظامیان «شاخه خراسان داعش» از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ ده ها مسجد شیعیان و دیگر اماکن در کابل و دیگر شهرها را هدف حمله قرار داده و هزاران نفر را کشته و مجروح کرده اند.

این گروه مسئولیت حمله به معبد سیک ها در کابل در ۲۵ ماه مارس را برعهده گرفت که طی آن دست کم ۲۵ نفر کشته شدند.

به گفته «دیده‌‌بان حقوق بشر» افغانستان هزاران مظنون را بر مبنای قوانین کلی تروریسم زندانی کرده، اما آنها را به ارتکاب جرائم جنگی یا جنایت علیه بشریت که سال ۲۰۱۷ به عنوان قوانین جزایی افغانستان تصویب شد متهم نکرده است.

دادگاه مظنونین تروریسم معمولا به صورت غیرعلنی و با استناد به اعترافات اجباری برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور آمریکایی مبتلا به ویروس کرونا پس از بهبودی به عرصه پزشکی بازگشت

رند پال، نماینده ایالت کنتاکی‌ در سنای آمریکا که دو هفته پیش به بیماری «کووید-۱۹» مبتلا شده بود، پس از اعلام نتیجه منفی تست خود در بیمارستانی محلی داوطلب شده است تا به کادر درمانی کمک کند.
این سناتور جمهوریخواه که مدرک پزشکی خود را از دانشگاه دوک‌ گرفته، متخصص جراحی چشم است و‌ تجربه کار در اورژانس را دارد.
او با انتشار یک توئیت از کسانی که برایش آرزوی بهبودی کرده اند، تشکر کرده است.

رئیس بیمارستانی که سناتور پال در آن جا داوطلب شده در بیانیه‌ای گفته که حضور او باعث تقویت روحیه بیماران و کادر درمانی شده است.
این سناتور ۵۷ ساله، در روز بیست‌ودوم ماه مارس و پس از اعلام نتیجه مثبت تست کرونا، خود را قرنطینه کرد. او هنگام آزمایش هیچ علائمی از بیماری نداشت؛ ولی از آنجایی که زیاد سفر می‌کند و جزو گروه آسیب‌پذیر به ویروس محسوب می‌شود، آزمایش داد.
در سال ۲۰۱۷ یکی از همسایه‌های سناتور پال به او حمله کرد و در نتیجه بخشی از ریه او برداشته شد. به همین سبب، ابتلا به ویروس کرونا - که بیشتر ریه را تحت تأثیر قرار می‌دهد - برایش خطر بیشتری نسبت به دیگران دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار قربانیان کرونا در نیویورک از تعداد کشته‌شدگان این شهر در حادثه ۱۱سپتامبر پیشی گرفت

در پی شیوع جهانی کرونا، آمار مرگ در ایالات متحده به بیش از ۱۲هزار و ۸۰۰ نفر رسیده است این در حالی است که در شهر نیویورک شمار قربانیان از ۴هزار نفر نیز گذشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آمار قربانیان کرونا در شهر نیویورک در حالی از چهار هزار نفر فراتر رفته که این آمار یک هزار نفر بیشتر از شمار قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در این شهر است.

همچنین اندرو کومو، فرماندار نیویورک گفت که در این ایالت شمار قربانیان تا ظهر روز سه‌شنبه به بیش از پنج هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.

علیرغم آمار قربانیان در بزرگترین شهر آمریکا ، مقامات نیویورک خوش بین هستند که احتمالاً شیوع این ویروس در حال کاهش است، همانطور که آمار مبتلایان در دیگر مناطق جهان از جمله ایتالیا و اسپانیا کاهش یافته است.

اندرو کومو، فرماندار نیویورک گفت که به رغم آمار قربانیان، نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای نیز وجود دارد از جمله تعداد افرادی که بستری می‌شوند و شمار بیمارانی که به دستگاه‌های کمک تنفسی نیاز دارند کاهش یافته است.

بنابر این گزارش، در سراسر ایالات متحده ، شمار قربانیان نزدیک به ۱۲هزار و ۹۰۰ نفر رسیده و بیش از ۴۰۰هزار مبتلا نیز تایید شده‌اند. در این بین شهر دیترویت ، نیواورلئان و کلانشهر نیویورک که شمال لانگ آیلند ، نیوجرسی و کانتیکت است، بیشترین آمار مبتلایان را دارند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر رسیده است و بیش از ۸۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سازمان بین المللی کار: بحران کرونا ۱۹۵ میلیون کار را از بین می برد

در پی بحران شیوع کرونا، سازمان بین المللی کار، اعلام کرد که انتظار می رود بحران کووید ۱۹ در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، میزان ۶٫۷ درصد از کل ساعات کاری در جهان یعنی معادل کار ۱۹۵ میلیون کارگر تمام وقت را از بین ببرد.

بنابر گزارش سازمان بین المللی کار که روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه منتشر شد، پیش بینی شده است که در کشورهای عربی ۵میلیون کارگر تمام وقت، در اروپا ۱۲ میلیون کارگر تمام وقت و در اقیانوس ارام ۱۲۵ میلیون کارگر تمام وقت بیکار شوند.

پیش از این سازمان بین المللی کار ارزیابی کرده بود که بین ۵ تا ۲۵ میلیون شغل در سال ۲۰۲۰ بر اثر بحران کرونا از بین می رود.

اما این سازمان در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که از هر پنج کارگر در جهان، بیش از چهار نفر آنها تحت تاثیر تعطیلی‌های بحران کرونا هستند.

گای رایدر، مدیرکل سازمان بین‌المللی کار با بیان این که مشاغل و کارگران در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با فاجعه روبرو هستند، افزود: این بزرگترین آزمایش در بیش از ۷۵ سال گذشته برای همکاری های بین المللی است. اگر یک کشور شکست بخورد ، همه ما شکست خواهیم خورد.

او افزود که کارگران روزمزد بخش غیررسمی که ۶۱٪ از نیروی کار جهانی یا دو میلیارد نفر را تشکیل می‌دهند، در معرض خطر هستند.

پیش از این نیز دبیرکل سازمان ملل متحد همه گیری ویروس جدید کرونا را «سخت‌ترین بحران » از زمان جنگ جهانی دوم دانست و گفته بود که این بیماری می تواند به بی ثباتی و درگیری ها در سراسر جهان دامن بزند.

او هشدار داد که اگر چرخه شیوع ویروس در کشورهای فقیر به خصوص آفریقا، متوقف نشود، بار دیگر کشورهای ثروتمند را درگیر خواهد کرد و نتیجه آن مرگ میلیون‌ها نفر خواهد بود.

شیوع کرونا در جهان تا کنون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا و بیش از ۸۲هزار قربانی بر جای گذشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در سایه فساد گسترده در جهاد کشاورزی؛ «کاظم خاوازی» به عنوان وزیر جدید این وزارتخانه معرفی شد

پیش از این کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بوده است.

پس از گذشت چند ماه از استعفای محمود حجتی، مجلس شورای اسلامی ایران به «کاظم خاوازی» به عنوان وزیر جدید وزارت جهادکشاورزی رای اعتماد داد.

مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه با ۱۹۶ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۴‌رای ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر به کاظم خاوازی به عنوان وزیرکشاورزی رای اعتماد داد.

پیش از این خاوازی معاون وزیر و رئیس موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بوده است.

انتخاب کاظم خاوازی در حالی است که محمود صادقی نماینده مجلس در جلسه رای اعتماد گفت که او «گرفتار همان گلوگاه‌های فسادی خواهد شد که در دوره آقای محمود حجتی اتفاق می‌افتد.» همچنین این نماینده برنامه خاوازی را « شعاری و اغراق گونه» توصیف کرد.

اشاره این نماینده مجلس به افزایش فساد در دوران مدیریت محمود حجتی وزیر پیشین این وزارتخانه است. حجتی قرار بود پنجم آذرماه ۹۸ در صحن علنی مجلس استیضاح شود اما یک روز پیش از استیضاح، استعفا داد.

بازداشت ۱۵ نفر از کارمندان منابع طبیعی استان تهران در سال ۹۳ به خاطر فساد اقتصادی، فساد «هزار میلیارد تومانی در فرایند خرید تضمینی گندم» در سال ۹۸، پرونده فساد مدیران جهاد کشاورزی در مشهد و بازداشت خلیل آقایی رئیس سابق سازمان جنگل‌ها در ایران به اتهام فساد از جمله نمونه‌های فساد در این وزارتخانه است که پیش از این رسانه‌ای شده. خلیل آقایی از آذرماه ۹۶ با حکم حجتی وزیر جهاد کشاورزی به سمت رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ایران منصوب شده بود.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کیومرث مرزبان، طنزنویس زندانی به مرخصی آمد

کیومرث مرزبان به خاطر نوشته‌هایش به ۱۱ سال حبس محکوم شده بود که تنها ۵سال از این حکم مورد عفو قرار گرفته است.

کیومرث مرزبان طنز نویس زندانی در ایران پس از نزدیک به دوسال حبس، روز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه به مرخصی آمد.

محمدحسین آقاسی وکیل کیومرث مرزبان درباره مرخصی موکلش در یک توئیت نوشت که «کیومرث قانونا باید قبل از عید به مرخصی می آمد اما مشغله متصدیان امر وکثرت مواردی که باید رسیدگی می شد میزان دقت را کاهش داده بود و این امر با تأخیر انجام گرفت.»

کیومرث مرزبان در شهریور ۹۷ یکسال بعد از بازگشت به ایران از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. اتهامات او از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «ارتباط و همکاری با دولت متخاصم آمریکا»، «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به ولی‌فقیه و امام خمینی» و «توهین به مقامات»‌ اعلام شده بود.

پیشتر وکیل این طنزنویس اعلام کرده بود که تنها پنج سال از محکومیت سنگین ۱۱ سال حبس موکلش مورد عفو قرار گرفته است.او نزدیک به دوسال بود که در زندان به سر می‌برد.

چندی پیش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، صدور احکام زندان برای سه روزنامه‌نگار ایرانی به نام‌های «مرضیه امیری»، «مسعود کاظمی»، و «کیومرث مرزبان» از سوی دادگاه انقلاب تهران را محکوم کرده بود.

پیش از این بارها نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگاران و نویسندگانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

موافقت وزیر دفاع آمریکا با استعفای سرپرست وزارت نیروی دریایی

توماس مودلی پس از برکناری ناخدای ناو تئودور روزولت به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

در پی استعفای توماس مودلی، سرپرست وزارت نیروی دریایی آمریکا، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد که با استعفای او موافقت کرده است.

پس از آن که خبرگزاری آسوشیتدپرس عصر سه شنبه ۱۹ فروردین به وقت واشنگتن از استعفای سرپرست وزارت نیروی دریایی آمریکا خبر داد، مارک اسپر در توئیتر خود نوشت که صبح همان روز با استعفای او موافقت کرده و جیمز مک‌فرسن، معاون اداره کل ارتش، زیر مجموعه وزارت دفاع، را با موافقت پرزیدنت ترامپ به جای او منصوب کرده است.

استعفای سرپرست وزارت نیروی دریایی آمریکا پس از آن صورت گرفت که انتقادها از او از نحوه برکناری ناخدای ناو تئودور روزولت به خاطر نوشتن یک نامه درباره شیوع ویروس کرونا در این ناو و درخواست کمک، بالا گرفت.

توماس مودلی اقدام ناخدای ناو تئودور روزولت در نوشتن نامه درخواست کمک و ایمیل کردن آن به افراد مختلف را نتیجه یک «قضاوت و نتیجه گیری به شدت ضعیف» دانسته و در نهایت او را برکنار کرد.

وزارت نیروی دریایی آمریکا تشکیلاتی زیر مجموعه وزارت دفاع آمریکا است و وزیر دفاع با مشورت رئیس جمهوری سرپرست آن را تعیین می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: هفته سختی درپیش داریم اما روشنایی امید را می‌بینیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری گروه ویژه دولت برای مقابله با ویروس کرونا با بیان اینکه این هفته، هفته سختی برای آمریکا است ابراز امیدواری کرد که از هفته آینده شرایط تغییر کرده و بهتر شود.

پرزیدنت ترامپ عصر سه شنبه ۱۹ فروردین به وقت واشنگتن در این نشست خبری ضمن ابراز همدردی با مردم نیویورک که بیشترین تعداد جانباختگان ویروس کرونا را در این روز داشتند، گفت که دولت به حمایت از نیویورک ادامه می دهد.

او از شهروندان آمریکا به دلیل رعایت دستورالعمل دولت تشکر کرد و گفت که به همین دلیل است که امروز از کاهش سرعت همه گیری صحبت می شود. او اگر چه تاکید کرد که هفته سختی پیش رو است اما در عین حال گفت: ما روشنایی بسیار قوی امید را می بینیم.

پرزیدنت ترامپ همچنین در تشریح اقدامات دولت گفت: امروز پل هوایی ما برای توزیع لوازم حفاظتی و دیگر تجهیزات در کشور ادامه یافت. علاوه بر ساخت بیمارستان در نیویورک، یک بیمارستان موقت در شیکاگو توسط ارتش در حال ساخت است. دولت نیز با فرمانداران ایالت ها برای شکست هیولای کووید۱۹ در حال کار است. همچنین دستگاههای تنفس را از ایالت هایی که دیگر نیاز ندارند به ایالت های دیگر از جمله حاضر ایلیونویز، نیویورک، نیوجرسی، لوئیزیانا و کالیفرنیا بحرانی هستند منتقل می کنیم.

پرزیدنت ترامپ توضیح داد که طی ماههای آینده تا میانه تابستان تعداد دستگاههای تنفس تولید شده در آمریکا ۱۲ برابر می شود تا در آینده مورد استفاده قرار بگیرد یا به کشورهای دیگر فرستاده شود.

رئیس جمهوری آمریکا از تلاش همه کادر پزشکی و درمانی، آتش نشانان، نیروهای ارتش، حمل و نقل و همه نیروهایی که برای نبرد با ویروس کرونا تلاش می کنند تشکر کرد و گفت امیدوار است که در پایان این هفته سخت، به بالای منحنی شیوع بیماری در آمریکا رسیده و شرایط تغییر کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر بهداشت نیوزیلند به دلیل نقض قوانین قرنطینه تنزل درجه گرفت

دیوید کلارک، وزیر بهداشت نیوزیلند

یک مقام ارشد دولت نیوزیلند به خاطر نقض قوانین قرنطینه در طول همه‌گیری کرونا و رفتن به کنار دریا با خانواده‌اش، تنزل رتبه گرفت و خود را «نادان» نامید.

به گزارش «فاکس نیوز»، دیوید کلارک، وزیر بهداشت نیوزیلند، در ماه مارس همزمان با محدودیت‌های کشور برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، با ماشین خانواده‌ خود را به ۲۰ کیلومتری خانه‌شان برد تا بتوانند پیاده‌روی کنند.

او در بیانیه ای گفت: «در زمانی که از مردم نیوزیلند خواسته‌ایم که به فداکاری‌های تاریخی بپردازند من مرتکب اشتباه شدم. من نادان بودم، و درک می‌کنم که چرا مردم از دست من خشمگین هستند.»

آقای کلارک پیشتر نیز اعتراف کرده بود که به پارکی در نزدیکی خانه اش رانندگی کرده تا بتواند در آنجا دوچرخه‌سواری کند.

عمل او در حالی صورت گرفت که دولت نیوزیلند از نزدیک به ۵ میلیون نفر جمعیت خود خواسته بود تا «فداکاری تاریخی» کنند و در خانه‌هایشان بمانند.

طبق آخرین آمار دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، در روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین، در نیوزیلند ۱۱۶۰ مبتلا به کووید۱۹ گزارش شده که یک مورد جان خود را از دست داده است. ۲۴۱ نفر نیز تاکنون از این بیماری بهبود یافته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حکم ۶ سال زندان یک فعال کارگری از سوی دادگاه تجدیدنظر سنندج تائید شد

کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج

حکم ۶ سال زندان کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج، که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب سنندج صادر شده بود، توسط دادگاه تجدید نظر تائید شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین در گزارشی اعلام کرد، حکم ۶ سال زندان این فعال کارگری اهل سنندج که اواسط آذر ماه سال گذشته از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهامات «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» و «تبلیغ علیه نظام» صادر شده بود توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان عیناً تائید و به وی ابلاغ شده است.

بنا بر این گزارش و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۵ سال از حکم کامران ساختمانگر، از بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» قابل اجرا خواهد بود.

لازم به ذکر است، برای صدای آمریکا مشخص نیست این شهروند کرد، عضو کدام یک از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران است.

این فعال کارگری در تاریخ ۱۳ شهریورماه سال گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از ۸۵ روز با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به‌ صورت موقت و تا پایان مراحل بازرسی از زندان مرکزی سنندج آزاد شده بود.

این اولین بار نیست که دادگاهی در جمهوری اسلامی برای یک شهروند کُرد، از بابت اتهامی همچون عضویت یا همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد احکام سنگین مانند زندان‌های طولانی مدت صادر می‌کند.

صدای آمریکا پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که سیروان ابراهیمی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی در کامیاران، نیز از بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» و «اقدام علیه امنیت ملی» از سوی دادگاه انقلاب سنندج به سه سال زندان محکوم شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جروزالم پست: یک اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر شد

روزنامه جروزالم پست در گزارشی اعلام کرد یک اسرائیلی به اتهام جاسوسی و ارتباط با سازمان‌های اطلاعاتی ایران دستگیر شده است.

این گزارش که روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین منتشر شد به نقل از سازمان اطلاعات اسرائیل - شین بِت - اعلام کرد نام این متهم به دلایل قانونی قابل فاش شدن نیست.

این گزارش می‌گوید فرد متهم در تاریخ ۲۶ اسفند سال ۹۸ در عملیات مشترک سازمان اطلاعاتی و پلیس اسرائیل دستگیر شد و در زمان دستگیری قصد داشت چندین حافظه کدگذاری شده را از بین ببرد.

تحقیقات این پرونده می‌گوید این متهم با دستگاه اطلاعات و امنیت ایران و همچنین خالد یمانی، عضو جبهه آزادی‌بخش فلسطین در لبنان، در تماس بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: سازمان بهداشت جهانی چین‌محور است و بر سر ویروس کرونا واقعا اشتباه بزرگی کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه به شدت از «سازمان بهداشت جهانی» انتقاد کرد و آن سازمان را متهم کرد بیش از حد بر چین تمرکز داشته و توصیه های بدی طی شیوع ویروس کرونا داده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «سازمان بهداشت جهانی واقعا اشتباه بزرگی کرد. [این سازمان] که بودجه اش عموما توسط ایالات متحده تامین می شود، به دلایلی بسیار چین‌محور است. ما این مساله را به دقت مد نظر قرار می دهیم. خوشبختانه من توصیه آن‌ها را مبنی بر بازگذاشتن مرزهایمان بر روی چین در همان آغاز رد کردم. چرا به ما چنین توصیه اشتباهی کردند؟»

«سازمان بهداشت جهانی» هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده است.

این نهاد بهداشتی سازمان ملل متحد روز ۳۱ ژانویه به کشورها توصیه کرد با وجود شیوع ویروس کرونا مرزهایشان را باز بگذارند، اگر چه اشاره کرد که کشورها حق دارند برای حفاظت از شهروندان‌شان دست به اقداماتی بزنند. دولت پرزیدنت ترامپ همان روز محدودیت‌هایی را بر سفر از چین به ایالات متحده اعلام کرد.

محافظه‌کاران در آمریکا به شکل فزاینده ای عملکرد «سازمان بهداشت جهانی» طی شیوع ویروس کرونا را مورد انتقاد قرار داده و می گویند بر داده های غلط چین درباره گسترش ویروس کرونای جدید اتکا داشته است.

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو هفته پیش خواهان استعفای تدروس ادهانوم جبریسوس، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، شده و گفته بود «او به پکن اجازه داد از سازمان بهداشت جهانی برای گمراه کردن جامعه جهانی استفاده کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برای جلوگیری از پرخوری ناشی از استرس در دوران قرنطینه چه کنیم

هرچند فاصله‌گیری اجتماعی و انزوا بهترین راه برای محافظت از خود و پیشگیری از شیوع کووید۱۹ است، ولی در خانه ماندن به مدت طولانی می تواند منجر به برخی از عادات و رفتار‌های ناسالم، مانند پرخوری ناشی از استرس و خستگی فکری و روحی، شود.

با این که خوردن گاه و بیگاه غذاهای لذت‌بخش و آرامبخش هنگام استرس ممکن است کاملا عادی باشد، ولی پرخوری مدام می تواند بر سلامتی یک فرد تاثیرات منفی بگذارد و حتی به شدت اضطراب و نگرانی او بیافزاید.

به گزارش سایت سلامتی «هلث‌لاین» راه‌های زیر شاید بتوانند از پر‌خوری ناشی از استرس جلوگیری کند.

۱. غذاهایی که شما را وسوسه می‌کند از جلوی چشم بردارید

مطالعات نشان داده است که در دسترس و جلوی چشم بودن برخی از غذاها که کالری بالایی دارند - به خصوص تنقلات شیرین و نمکی مثل بیسکوئیت و شیرینی، شکلات، چیپس، و پفک نمکی - بخشی از مغز به نام استریاتوم که کنترل انگیزه را بر عهده دارد تحریک می‌کند و این می‌تواند موجب افزایش میل به خوردن و پرخوری شود.

۲. یک برنامه غذایی سالم برای خود بریزید

چون در خانه مانده‌اید و از خانه کار می کنید دلیلی ندارد که برنامه غذایی خود را تغییر بدهید. اگر قبلا در روز سه وعده غذا میل می‌کردید، سعی کنید به همان برنامه ادامه دهید و از خوردن تنقلات زیاد در بین وعده‌های اصلی غذا خودداری کنید.

۳. آشپز خودتان باشید

شاید یکی از منافع ماندن در خانه این باشد که دیگر نمی توانید غذای بیرون را بخورید و مجبور هستید برای خودتان غذا درست کنید. مطالعات نشان داده است که پختن غذا در خانه هم به صرفه‌تر و هم به مراتب سالم‌تر از غذای رستوران‌ها است.

۴. آب زیاد بنوشید

خانه ماندن به شما فرصت آن را می دهد که به سلامت خود بیشتر برسید. یکی از آنها نوشیدن آب است که مردم اغلب بیرون از خانه یا سرکار آن را فراموش می کنند. مایعات، به ویژه آب و نوشیدنی های بدون شکر، برای پیشگیری از چاقی مفرط و حتی بهبود خلق و خو مفید است.

۵. فعالیت را فراموش نکنید

برای مبارزه با کسالت، استرس، و اضافه وزن ساعتی را برای ورزش و تمرینات فیزیکی در خانه اختصاص دهید. اپ‌ها و ویدیو‌های رایگان زیادی هستند (برای مثال یوتیوب) که می توانند در این‌کار به شما کمک کند.

این کار هم سر شما را گرم می کند، هم به شما کمک می‌کند در خوردن زیاده‌روی نکنید، و هم برای بهبود خلق و خلق و در کل سلامت بدن‌تان مفید است.

۶. وعده‌های غذایی خود را کوچک‌تر کنید

اگر خوراکی را مستقیم از قابلمه، ظرف بستنی، و یا بسته چیپس بخورید احتمال این که پرخوری کنید زیاد است. به جای این کار، آن چه میل دارید را به اندازه کم در ظرفی بریزید و بیشتر از آن نخورید.

۷. غذاهای سالم، مقوی، و سیرکننده بخورید

به جای خوراکی‌های پرکالری و کم‌مغذی مثل شیرینی و چیپس، خوراکی‌هایی مثل تخم مرغ، حبوبات، آجیل، گوشت، مرغ، و ماهی که سرشار از پروتئین هستند و شما را برای مدت طولانی سیر نگه می دارند، مصرف کنید. البته سبزیجات و میوه را نیز در رژیم روزانه خود جای دهید. این خوراکی‌ها نه تنها مغذی هستند، بلکه سیستم دفاعی بدن شما را نیز تقویت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کرونا در ایتالیا | جشنواره فیلم ونیز احتمال برگزاری مجازی این رویداد بزرگ سینمایی را رد کرد

کیت بلانشت، رئیس جشنواره فیلم ونیز

جشنواره فیلم ونیز احتمال برگزاری هفتاد و هفتمین دوره این رویداد بزرگ سینمایی به صورت مجازی را رد کرد.

سخنگوی جشنواره ونیز در گفتگو با نشریه هنری «ورایتی» با اشاره به امکان استفاده از فناوری در برخی از قسمت‌ها، تصمیم‌گیری درباره جزئیات برگزاری این جشنواره را به آینده موکول کرد.

این در حالی است که آلبرتو باربارا، مدیر هنری جشنواره ونیز، در گفتگوی اخیر خود با یکی از خبرگزاری های ایتالیا، یادآور شده بود که آنها تصمیمی برای برگزاری مجازی این جشنواره و پخش اینترنتی فیلم‌ها ندارند.

شیوع ویروس کرونا ‌در جهان باعث‌ لغو یا تعویق تعدادی از جشنواره‌های سینمایی شده است. ‌برخی از جشنواره‌ها، از جمله‌ جشنواره‌ تورنتو در کانادا، نیز در ماه سپتامبر هم به صورت مجازی و هم حضوری برگزار می شوند.

آلبرتو باربارا با اشاره به این که جشنواره تورنتو از نظر ساختاری با جشنواره‌هایی چون کن یا ونیز متفاوت است، گفت آنها در حال حاضر برنامه ای برای برگزاری مجازی این جشنواره ندارند.

ایتالیا یکی از کشورهایی است که در کانون ویروس کرونا قرار دارد و بیماری کووید-۱۹ باعث مرگ بیش از ۱۵ هزار نفر در این کشور شده است.

با این حال مقامات ایتالیایی امیدوارند با توجه به شیوع زودهنگام ویروس کرونا در این کشور، این دوره بحرانی تا اوایل تابستان به پایان برسد و ‌زندگی به حالت عادی بازگردد.

بر اساس برنامه کنونی، هفتاد و هفتمین جشنواره سینمایی ونیز ۲ تا ۱۲ سپتامبر ‌به ریاست کیت بلانشت، بازیگر مشهور استرالیایی، برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جریمه عدم رعایت مقررات فاصله‌ اجتماعی در نیویورک به هزار دلار افزایش یافت

اندرو کومو، فرماندار نیویورک، هفته گذشتههنگام بازدید از تجهیزات پزشکی در بیمارستان موقت ۲۵۰۰ تختخوابی ارتش آمریکا

اندرو کومو، فرماندار نیویورک، می‌گوید کسی حق ندارد جان فرد دیگری را به مخاطره بیاندازد. 

آن دسته از شهروندان نیویورک که قصد دارند در کنار هم از هوای آفتابی بهار لذت ببرند، خوب است دست کم یک هزار دلار در حساب بانکی خود داشته باشند.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، اندرو کومو، فرماندار نیویورک، جریمه عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را روز سه‌شنبه از ۵۰۰ دلار به یک هزار دلار افزایش داد.

در حالی که تنها یک هفته به گردهمایی‌های سنتی عید پاک مسیحیان و دو روز به عید فطیر یهودیان مانده است، فرماندار کومو در مصاحبه مطبوعاتی خود در آغاز هفته جدید، بر لزوم پرهیز از اجتماعات تاکید کرد و گفت بسیاری از مردم دارند با بی‌اعتنایی به مقررات فاصله‌گیری، برای خود و دیگران خطرساز می‌شوند.

کومو گفت: «شما حق ندارید که جان فرد دیگری را به مخاطره بیاندازید.» او گفت رعایت کامل فاصله‌گیری اجتماعی تنها راه کاهش ابتلا به ویروس کرونا است. تعداد مرگ ناشی از بیماری «کووید-۱۹» در نیویورک از ۷ هزار نفر هم گذشته است.

هر چند ارقام اول هفته نشان داد که نسبت به هفته گذشته از شمار بیماران جدید دربیمارستان‌ها و نیز از شمار تلفات کاسته شده است، ولی فرماندار نیویورک گفت رعایت مقررات ایمنی، از جمله رعایت دو متر فاصله و پوشاندن دهان و بینی در اجتماعات، همچنان ضروری است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یوتیوب تئوری‌های توطئه مربوط به شیوع ویروس کرونا را حذف می‌کند

در یک تئوری شایع در مورد شیوع کرونا ادعا شده نسل پنجم شبکه تلفن‌های همراه در گسترش ویروس نقش دارد

یوتیوب و دیگر شبکه‌های اجتماعی با تئوری‌های توطئه در رابطه با شیوع ویروس کرونا برخورد می‌کنند.

به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، یوتیوب تعدادی از ویدئوهایی را که در آن ادعا شده بود نسل پنجم شبکه تلفن‌های همراه در گسترش ویروس کرونا نقش دارد، حذف کرده است.

این اقدام پس از پخش زنده مصاحبه با دیوید آیک، تئوریسین مشهور توطئه، صورت می‌گیرد. در این مصاحبه آقای آیک ادعا می‌کند بحران شیوع ویروس کرونا با نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵جی) ارتباط دارد. او می‌گوید در صورتی که این شبکه بتواند «به جایی که آنها می‌خواهند برسد»، زندگی بشر پایان می‌یابد.

برخی از کاربران هنگام پخش زنده در بخش نظرات، خواستار حمله به برج‌های مخابراتی شبکه نسل پنجم شدند. این مصاحبه توسط ۶۵ هزار نفر تماشا شد و یوتیوب، پس از پایان پخش زنده این ویدئو را حذف کرد.

تعدادی از حامیان این تئوری توطئه بر این باورند که فن‌آوری ۵جی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. عده‌ای دیگر نیز معتقدند ویروس از امواج رادیویی این شبکه برای پخش بهره می‌برد.

این در حالی است که امواج شبکه ۵جی فاقد انرژی لازم برای شکستن پیوندهای شیمیایی در «دی ان ای» سلول‌ها و آسیب رساندن به آنها هستند.

آقای آیک همچنین این ادعای نادرست را مطرح کرده است که واکسن‌های ویروس کرونا احتمالا شامل نوعی‌ میکروچیپ خواهند بود که کنترل انسان را آسان‌تر کند.

توئیتر و فیس‌بوک‌ نیز در اقدامی مشابه اعلام کرده‌اند در صورت شناسایی چنین محتوایی آن را حذف خواهند کرد. همچنین توئیتر در بیانیه‌ای از کاربران خواسته تا در صورت مشاهده موارد مشکوک و ادعاهای غیرقابل راستی‌آزمایی، آنها را گزارش دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: امیدوارم روزی مردم ایران صاحب رژیمی شوند که به خواسته‌های واقعی آنها احترام بگذارد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، با اشاره به ادامه فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران در اوج بحران کرونا و صرف منابع مالی آن کشور برای اهداف تروریستی، این امر را مایه تاسف خواند.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین در جریان یک کنفرانس خبری گفت:‌ «ما امیدواریم مردم ایران روزی صاحب رژیمی شوند که دیدگاهشان را عوض کنند. دیدگاهی که بگوید ما به آن چیزی که مردم ایران به واقع آن را می‌خواهند احترام می‌گذاریم.»

در پاسخ به پرسشی در مورد فعالیت‌های حزب‌الله در لبنان با حمات ایران گفت: «دولت قبلی [آمریکا] پول هنگفتی به ایرانی‌ها داده بود و ما تاکنون عملکرد فوق‌العاده‌ای برای جلوگیری از دسترسی رژیم به منابعی که برای ادامه کارزار تروریستی خود نیاز دارد، انجام داده‌ایم.»

مایک پمپئو افزود: «به موقعیتی در لبنان یا شاید هم سوریه اشاره کردید که در آن حزب‌الله فعال است. من می‌توانم این را بگویم که حزب‌الله لبنان امروز، نسبت به زمان شروع ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، پول کمتری برای ادامه اعمال شنیع خود در اختیار دارد.»

وی افزود که این روند کاهشی آن قدر ادامه خواهد داشت تا آن که رژیم ایران مدل [رفتاری] خود را تغییر دهد؛ مدلی که بر اساس آن رژیم از منابعی که همین الان و در زمانی که مردم ایران خودشان با بحران سلامتی روبرو هستند، می‌تواند به مصرف مردم ایران برسد، استفاده می‌کند که «سلاح به درون عراق منتقل کند تا به حزب‌الله در لبنان منابع برساند و اسرائیل را تهدید کند و تمامی کارهایی را بکند که [رژیم ایران] برای مدتی مدید به آن مشغول بوده‌ است و حتی در این شرایط بحران تندرستی و سلامتی نیز رژیم ایران از آن دست برنداشته است.»

مایک پمپئو افزود: «مایه تاسف است. این برای مردم لبنان، مردم سوریه، مردم عراق، ... و همچنین برای مردم ایران، مایه تاسف است.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «ما امیدواریم مردم ایران روزی صاحب رژیمی شوند که دیدگاهی متفاوت داشته باشد. دیدگاهی که بگوید: ما می‌خواهیم به آن چیزی که مردم ایران به واقع آن را می‌خواهند احترام بگذاریم.»

وی تاکید کرد: «وقتی چنین چیزی روی دهد، اتفاقی بسیار خوب خواهد بود و ما [سطح] این تهدید را - یعنی این که ممکن است روزی برسد که ایران، همانند دوران دولت قبلی آمریکا، برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش کند - به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهیم داد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همکاری لیدی گاگا و کمدین‌های مشهور آمریکا برای مبارزه با کرونا

کنسرت خانگی بزرگی به منظور مبارزه با ویروس کرونا و کمک به کادر درمانی بیمارستان های آمریکا برگزار می شود.

این برنامه «یک جهان، با هم در خانه» نام دارد و توسط لیدی گاگا، خواننده مشهور آمریکایی، و سازمان های «بهداشت جهانی» ‌و «گلوبال سیتیزن» ترتیب یافته است.

در این کنسرت خانگی که هجدهم آوریل برگزار می شود، علاوه بر لیدی گاگا، ستاره هایی چون بیلی آیلیش، لیزو، التون جان، پال مککارتنی، آندریا بوچلی، جان لجند، بیلی جو آرمسترانگ، جی بالوین، و کیت اربن در خانه های خود هنرنمایی خواهند کرد.

هنرمندان و‌ چهره های مشهور دیگری مانند کری واشنگتن، لنگ لنگ، پیرانکا چوپرا، و دیوید بکهام نیز به عنوان مهمان در بخش‌هایی از این برنامه حضور خواهند داشت.

اما این کنسرت خانگی را مجریان برنامه های طنز شبانه شبکه های اصلی تلویزیونی آمریکا به صورت مشترک اجرا می‌کنند.

جیمی فَلِن، جیمی کیمل، و استیون کُلبِر، که در اصل رقیب یکدیگر محسوب می شوند، در تولید این برنامه خیریه، مشارکت دارند.

این کنسرت خانگی به صورت همزمان از شبکه های تلویزیونی «سی بی اس»، «ان بی سی»، و «ای بی سی»، سایت های اینترنتی آمازون و اپل، و شبکه های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرم، و یوتیوب پخش می شود.

به گفته برگزارکنندگان این کنسرت، هدف اصلی این برنامه سرگرمی ‌و انتقال امید و انرژی مثبت به میلیون‌ها آمریکایی است در قرنطینه خانگی هستند.

تمامی درآمد حاصل از این کنسرت به سازمان بهداشت جهانی اهدا می شود تا صرف مبارزه با ویروس کرونا، تجهیز کادر درمانی، و کمک به بیماران و نیازمندان شود.

یک کنسرت خانگی مشابه هم در تاریخ نوزدهم آوریل در بریتانیا و با حضور هنرمندان محلی برگزار می‌شود. آن کنسرت از طریق شبکه تلویزیونی بی بی سی پخش خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چین برای اولین بار از ماه ژانویه آماری از مرگ ناشی از ویروس کرونا گزارش نکرده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های بهداشت چین برای نخستین بار از ماه ژانویه مورد تازه ای از مرگ ناشی از ویروس کرونا را طی ۲۴ ساعت گذشته گزارش نداده اند.

«کمیسیون ملی بهداشت چین» روز سه شنبه گفت تنها ۳۲ مورد تازه ابتلا به «کووید۱۹» شناسایی شده است و همه آنها افرادی هستند که از خارج از چین بازگشته اند.

کاهش شمار موارد جدید ابتلا و مرگ و میر در چین در شرایطی اتفاق می افتد که مقام های مسئول در استان «هوبی» درصدد تخفیف قرنطینه اجباری در شهر «ووهان» هستند. نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا جدید سال گذشته در ووهان تشخیص داده شد.

چین بیش از ۸۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا را در آن کشور تائید کرده که شامل بیش از ۳۳۰۰ مورد مرگ است. به گفته کمیسیون بهداشت چین بیش از یک هزار بیمار - شامل ۱۸ نفر در «هوبی» که علائمی از «کووید۱۹» نشان نمی دهند، اما می توانند ناقل ویروس کرونا باشند - در قرنطینه قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سرکوب آزادی‌های مدنی در ایران؛ ۲۰ دختر و پسر در یک «مهمانی شبانه» در سیرجان بازداشت شدند

عکس آرشیوی است

در ادامه برخوردهای امنیتی با مهمانی‌های مختلط در ایران و در راستای سرکوب آزادی‌های مدنی، دادستان شهرستان سیرجان از بازداشت ۲۰ دختر و پسر در یک مهمانی خبر داده است.

برخی رسانه‌های ایران به نقل از دادستان شهرستان سیرجان گزارش داده‌اند که روز دوشنبه ۱۸ فروردین ۲۰ دختر و پسر در یکی از کافه رستوران‌های سیرجان به اتهام آن چه که «انجام مراسم خلاف شئونات دینی و اقدام علیه بهداشت عمومی» خوانده شده است، توسط نیروهای پلیس اطلاعات بازداشت شده‌ و محل برگزاری این مهمانی در حال حاضر پلمب شده است. در این گزارش‌‌ها آمده است که افراد بازداشت شده با سپردن وثیقه و تعهد به طور موقت آزاد شده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ فرودین در گزارش دیگری به نقل از رسانه‌های ایران اعلام کرده بود که در یک مهمانی شبانه تعداد ۱۵ دختر و پسر دیگر که رده سنی آنها بین ۲۰ تا ۳۰ سال بوده است در باغی در فردوسیه شهریار بازداشت و پس از اخذ تعهد به صورت موقت آزاد شده‌اند.

برگزاری مهمانی با حضور دختران و پسران عمدتا خانواده و دوستان و آشنایان در ایران متداول است؛ اما مقام‌های مذهبی و انتظامی آن را جرم می‌دانند و به محض اطلاع، افراد حاضر در این مهمانی‌ها را بازداشت می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با انواع آزادی‌های مدنی مانند آزادی تجمعات و آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان عالی استرالیا محکومیت اسقف کاتولیک به آزار جنسی را رد کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - عالی ترین دادگاه استرالیا حکم محکومیت بلندپایه‌ترین اسقف کاتولیک آن کشور در ارتباط با آزار جنسی را لغو کرد.

قاضی سوزان کیفل، رئیس دیوان عالی استرالیا، تصمیم هفت قاضی آن نهاد در واکنش به درخواست تجدیدنظر اسقف جرج پِل را روز سه شنبه اعلام کرد. این تصمیم به معنای آزادی اسقف پِل از «زندان باروان» در حومه ملبورن پس از گذراندن ۱۳ ماه از محکومیت شش ساله‌اش است.

هیات منصفه ایالت ویکتوریا سال ۲۰۱۸ وزیر امور مالی پاپ فرانسیس را محکوم کرده بود که در دسامبر ۱۹۹۶ دو پسربچه ۱۳ ساله عضو گروه کُر کلیسای جامع سن پتریک در ملبورن را مورد آزار جنسی قرار داده بود. پل در آن زمان اسقف اعظم دومین شهر بزرگ استرالیا بود.

پل همچنین محکوم شده بود که در اوایل سال ۱۹۹۷ آلت جنسی یکی از پسربچه های فعال در کلیسا را به شکل دردناکی فشار داده بود.

پِل پیش از این که واجد شرایط عفو مشروط شود باید سه سال و هشت ماه را پشت میله های زندان می گذراند.

«دیوان عالی استرالیا» اعلام کرد که «دادگاه استیناف ویکتوریا» در تصمیم خود در تأیید حکم هیات منصفه اشتباه کرده بود.

پل زمانی که داوطلبانه در ژوئیه ۲۰۱۷ به ملبورن بازگشت تا سایه ادعاهای آزار جنسی در دهه‌ها قبل را از سر خود کنار بزند، سومین شخصیت بلندپایه واتیکان محسوب می‌شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از دفاع نماینده مجلس از شلیک به هواپیمای مسافربری، معاون نخست وزیر اوکراین خواستار توضیح فوری حکومت ایران شد

معاون نخست وزیر اوکراین خواستار «توضیح فوری» حکومت ایران در رابطه با اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر سرنگونی هواپیمای اوکراینی شد.

وادیم پریستایکو در یک توئیت، اظهارات این نماینده مجلس را «تاسف‌بار» و «بی احترامی کامل» نسبت به قربانیان سرنشینان هواپیمای اوکراینی توصیف کرد.

او در این توئیت به ده‌ها خانواده این قربانیان از کشورهای ایران، اوکراین، کانادا، سوئد، انگلیس، و افغانستان اشاره کرده است؛ خانواده‌هایی که عزیزان خود را در «حمله به این هواپیمای غیرنظامی بی‌دفاع» از دست داده‌اند.

حسین نوروزی، نماینده مجلس، روز ۱۷ فروردین در گفت‌وگو با روزنامه همدلی مدعی شده بود که این هواپیما یک هفته قبل از آن در« اسرائیل» بوده و «به نظر می‌رسد» که «دستکاری شده» باشد.

این نماینده مجلس مدعی شده بود: «به نظر من، نیروهای نظامی در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اند. بنابراین در این زمینه مواخذه و بازداشتی وجود نخواهد داشت.»

اما پس از آن رسانه‌های ایران به نقل از یک منبع آگاه در سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهارات این نماینده را تکذیب کردند و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران نیز گفت که علیه این نماینده «در مراجع قضایی ذی‌صلاح تحت عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اعلام جرم شده است.»

با این حال، به رغم گذشت سه ماه از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه هنوز گزارشی از روند بازداشت مسببان شلیک به این هواپیما منتشر نشده است و حتی جعبه های سیاه هواپیما نیز برای خوانده شدن به کشورهای دیگر فرستاده نشده است.

پیش از این وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، از ادامه فشار اوکراین بر جمهوری اسلامی برای تحویل دادن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران و شناسایی کسی که فرمان شلیک موشک به این هواپیما را داد، خبر داده بود.

وزیر خارجه اوکراین گفته بود که موضوع این نیست که «یک سرباز در شلیک موشک عجله کرده و واکنش بیش از حد نشان داده است. ما می‌خواهیم سلسله مراتب فرماندهی و این که چه کسی فرمان داده است را پیدا کنیم تا عدالت در مورد او اجرا شود.»

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی تهران راهی کی‌یف پایتخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا شهروند ایرانی بودند، کشته شدند.

چندی پیش «انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲» با هدف دادخواهی و اجرای عدالت اعلام موجودیت کرد.

همچنین وکلای کانادایی که پیشتر در مورد دیگری توانسته بودند با موفقیت ایران را به محکومیت بکشانند، وکالت خانواده‌های قربانیان هواپیمای مسافری اوکراینی که در نزدیکی تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد را بر عهده گرفته‌اند.

در دادخواست این تیم کانادایی، نام ایران، رهبر جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و برخی مقام‌های ایرانی به عنوان خوانده یا متهم مطرح شده و در مقابل برای آن که هویت شاکی محفوظ بماند، از نام مستعار «جان دُو» استفاده کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار مرگ بر اثر مسمومیت با الکل در ایران بیش از ۶۰۰ نفر اعلام شد

عکس آرشیوی است

در پی شیوع کرونا و شروع موج جدید مسمومیت با الکل در ایران پس از شدت گرفتن شایعه‌ها، گزارش‌های رسمی حاکی از مرگ بیش از ۶۰۰ نفر به خاطر مسمومیت با الکل در کشور است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه آمار فوتی‌ها و مسمومیت ناشی از مصرف الکل را بیشتر از «حد انتظار» توصیف کرد و گفت که در این رابطه بیش از ۶۰۰ نفر فوتی و بیش از سه هزار نفر مسمومیت در کشور وجود دارد.

اسماعیلی همچنین از بازداشت تعدادی از افراد در خوزستان و خراسان رضوی در رابطه با تهیه الکل‌های غیراستاندارد خبر داده است.

موج جدید مسمومیت با الکل در ایران پس از آن شدت گرفت که شایعه تاثیر نوشیدن الکل بر جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا منتشر شد. به گفته مسئولان، برخی با ریختن مواد شیمیایی در الکل متانول (الکل صنعتی)، که سمی و کشنده است، آن را به عنوان نوشیدنی الکلی به مردم فروخته اند. کارشناسان می گویند نوشیدن مشروب الکلی تاثیری بر جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا ندارد.

اخبار مسمومیت شهروندان ایرانی در پی مصرف الکل صنعتی در استان‌های فارس، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، و استان کرمانشاه نیز گزارش شده بود.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که دست‌کم ۲۴۰ نفر بر اثر مسمومیت با الکل صنعتی در استان‌های مختلف ایران در یک ماه گذشته جان خود را از دست داده‌اند. آماری که بر اساس اخبار منتشر شده در روزهای گذشته افزایش صعودی داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش‌ها به بستری شدن بوریس جانسون| پرزیدنت ترامپ از دو «شرکت پیشرو» خواست تا در درمان نخست وزیر بریتانیا کمک کنند

در پی انتقال بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا به بخش مراقبت‌های ویژه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از «دو شرکت پیشرو» خواسته است تا با مقامات لندن درباره روش‌های درمانی که می تواند کمک کننده باشد، تماس بگیرند.

پرزیدنت ترامپ در نشست خبری کاخ سفید، برای بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که به بخش مراقبت های ویژه برده شده است آرزوی سلامتی کرد و از او با عنوان «دوست خوب من» یاد کرد و همچنین از تماس با پزشکان بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا خبر داد.

او افزود: آمریکایی‌ها همه برای بهبود او دعا می کنند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز برای نخست وزیر بریتانیا آروزی سلامت کرد و در توئیتر خود نوشت که حمایت کامل خود را از جانسون، خانواده او و مردم بریتانیا در این دوره دشوار اعلام می‌کند.

دیوید کامرون نخست وزیر پیشین بریتانیا نیز در یک توئیت نوشت که به فکر جانسون و خانواده‌اش است.

کی‌یر استارمر رهبر جدید حزب کارگر در بریتانیا که حزب مخالف دولت نیز محسوب می شود، نیز در توئیتر خود خبر انتقال بوریس جانسون به بخش مراقبت های ویژه را «بسیار غم انگیز» توصیف کرد و گفت که در این زمان بسیار دشوار تمام فکر مردم کشور با نخست وزیر و خانواده او است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا به دلیل وخیم‌تر شدن علائم بیماری کرونا، به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده است.

سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که وضعیت نسبی بوریس جانسون از روز دوشنبه بعد از ظهر بدتر شده است و با توصیه تیم پزشکی، نخست وزیر بریتانیا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در لندن بستری شده است.

او افزود: «نخست وزیر از دومینیک راب، وزیر امور خارجه خواسته است که هدایت دولت را در نبود او بر عهده بگیرد.»

بوریس جانسون روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه در پی ادامه علائم ویروس کرونا از قرنطینه خانگی خود به یک بیمارستان در لندن منتقل شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری فرانسه خواستار احترام ایران به «تعهدات هسته‌ای» خود شد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از این کشور خواست تا «به تعهدات هسته ای خود احترام بگذارد» و افزود که جامعه بین المللی باید برای مبارزه با ویروس کرونا در کنار هم باشند.

به گزارش رویترز، کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل ماکرون در این گفت‌وگو ابراز امیدواری کرده است «ایران به مسیر احترام به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد، از اقدام تازه‌ای که برخلاف برنامه جامع اقدام مشترک است پرهیز کند، و به کاهش تنش‌ها در منطقه کمک برساند.»

پیش از این نیز فرانسه در ۱۴ اسفند طی بیانیه ای از ایران خواسته بود که فوری و بدون تاخیر به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

همچنین مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده هم گفته بود که رژیم ایران باید فورا با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و دیگر کشورها باید جمهوری اسلامی را نسبت به انجام تعهداتش پاسخگو نگه دارند.

پیشتر آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی سه شنبه ۱۳ اسفند اعلام کرده بود که ایران با نقض توافق برجام ذخیره اورانیوم خود را از ماه نوامبر گذشته تقریبا سه برابر کرده است و از پاسخ دادن به سه سایت هسته‌ای گزارش نشده، خودداری می کند.

دولت پرزیدنت ترامپ با برشمردن ایرادات برجام، از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عادی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.

مقام های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا در آخرین اظهارنظرهای خود درباره تحریم های جمهوری اسلامی، آن را راهی برای پرهیز از جنگ با این رژیم در اوج تنش دو کشور دانستند.

همچنین برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز در حاشیه نشست دو روزه دوحه قطر، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، گفت که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رژیم جمهوری اسلامی را در بر سر یک دو راهی قرار داده است.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی درآمد خود را به جای اینکه برای بهبود معیشت مردم ایران صرف کند، در راه حمایت از گروههای تروریستی منطقه و اقدامات مخرب در دیگر کشورها صرف می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: مبارزه سخت آمریکا برای شکست ویروس کرونا این هفته نیز ادامه خواهد یافت

پرزیدنت ترامپ در نشست خبری گروه ویژه دولت برای مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد که تلاش سخت آمریکا برای مقابله و شکست این ویروس این هفته نیز ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهوری آمریکا عصر دوشنبه ۱۸ فروردین به وقت واشنگتن در آغاز نشست خبری برای بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که به بخش مراقبت های ویژه برده شده است آرزوی سلامتی کرد و از او با عنوان «دوست خوب من» یاد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با بیان اینکه نیویورک و نیوجرسی در آمریکا مناطق بحرانی ویروس کرونا هستند گفت: « ما به ارسال کمک ها به نیویورک و نیوجرسی که مناطق بحرانی هستند ادامه می دهیم. این دو ایالت از کشتی بیمارستانی ارتش که به نیویورک فرستاده شده استفاده می کنند.»

او همچنین گفت که دولت فدرال تا کنون ۳ هزار کادر درمانی به مناطق مختلف فرستاده، بیش از ۸هزار تخت بیمارستانی فراهم کرده، بیش از ۸هزار دستگاه تنفس و میلیونها ماسک و لوازم مورد نیاز به ایالت های مختلف فرستاده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اضافه کرد که تاکنون در آمریکا یک میلیون و ۷۹۰ هزار آزمایش ویروس کرونا انجام شده است که از هر کشوری بیشتر است.

پرزیدنت ترامپ گفت که در این روز گفت و گوی بسیار خوب و دوستانه‌ای با جو بایدن، معاون پیشین رئیس جمهوری و نامزد پیشتاز کسب کاندیداتوری دموکراتها، داشته و با او درباره اقدامات صورت گرفته درباره مقابله با ویروس کرونا صحبت کرده است.

در این نشست همچنین اعلام شد که در صورت طی شدن تمام مراحل زیر نظر نهادهای مسئول از جمله سازمان غذا و دارو و مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها، آزمایش آنتی بادی ویروس کرونا در ماه آینده میلادی در آمریکا در دسترس خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت خارجه ایالات متحده تشریح کرد: دلایل واقعی تلاش رژیم ایران برای لغو تحریم‌ها

مورگان اورتگاس در کنار مایک پمپئو - آرشیو

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر روز دوشنبه ۶ آوریل با انتشار یک گزاره‌برگ ضمن اشاره به کارزار نفوذ رژیم جمهوری اسلامی و فعالیت‌های اخیر آن رژیم برای رفع تحریم‌ها، به تشریح دلایل ضرورت حفظ و ادامه تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران پرداخت.

در آغاز این گزاره‌برگ سخنانی که پرزیدنت ترامپ در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۲۰ خطاب به اصحاب مطبوعات بیان کرده بود، بازنشر شده است. پرزیدنت ترامپ گفته بود: «من فکر می‌کنم که [مردم] ایران عاشق آمریکا هستند. من فکر می‌‌کنم آنها عاشق آن هستند که آزاد باشند. … آنها عاشق ارزش‌های ما هستند. … اگر آنها در زمینه مبارزه با ویروس [کرونا] کمک بخواهند ما بهترین متخصصان پزشکی جهان را در اختیار داریم. ما مایلیم [این پزشکان] را به [ایران] بفرستیم.»

در این گزاره‌برگ آمده است:‌ «هدف از کارزار نفوذ خارجی پنهانی و بی‌سرو‌صدای [رژیم] ایران برای لغو تحریم‌ها آسایش و تندرستی مردم ایران نیست، بلکه هدف از آن تهیه پول برای اقدامات تروریستی‌اش است.»

این گزاره‌برگ سپس گوشه‌ای از هزینه‌هایی که جمهوری اسلامی طی چند سال گذشته صرف اقدامات و اهداف تروریستی کرده است را بیان کرده و می‌گوید: «در حالی که نظام خدمات بهداشتی و درمانی ایران به شدت از کمبود بودجه رنج می‌برد، رژیم از سال ۲۰۱۲ تاکنون بیش از ۱۶ میلیارد دلار را صرف تامین مالی نیروهای نیابتی تروریستی خود در خارج از کشور کرده است. همین امر موجب شد که وزیر بهداشت ایران در ماه ژانویه ۲۰۱۹ در اعتراض به کاهش پیاپی بودجه بخش بهداشت از سمت خود استعفا دهد.»

در ادامه این گزاره‌برگ با اشاره به این که «تحریم‌ها مانع از رسیدن کمک‌ها به ایران نمی‌شوند» تاکید شده است که ایالات متحده مجوزهای گسترده‌ای را برای فروش مواد خوراکی، فراورده‌های کشاورزی، دارو، و تجهیزات پزشکی از ایالات متحده به ایران در نظر گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه این گزاره‌برگ با اشاره به اظهارات اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، مبنی بر «ناکامی تحریم‌های آمریکا در جلوگیری از تلاش‌های [رژیم ایران] برای مبارزه با ویروس کرونا»، تاکید کرده است، اسناد و مدارک رسمی ایران نشان می‌دهد که شرکت‌های دارویی و خدمات بهداشتی ایران توانسته‌اند از ماه ژانویه کیت‌های آزمایش کرونا را وارد آن کشور کنند.

در این مطلب همچنین به موضوعاتی مانند رد پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات پزشکی آمریکا از سوی رژیم ایران و نیز اخراج یک تیم پزشکان بدون مرز از ایران، و در عین حال ادامه درخواست‌های جمهوری اسلامی برای لغو تحریم‌ها اشاره شده و آمده است: «روشن است که اولویت آنها نه دسترسی به دارو، که دستیابی به پول نقد است.»

وزارت خارجه در ادامه به افشای ناخواسته این موضوع توسط حسن روحانی در یکی از جلسات هیات دولت که اواخر ماه مارس برگزار شده بود، اشاره کرده و نوشته است که روحانی در آن جلسه ضمن تقدیر از تلاش‌های هماهنگ وزارت امور خارجه ایران برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی و «نه» گفتن به تحریم‌ها، گفته بود که «هدف تلاش‌های ما بازگرداندن پول های مصادره شده در کشورهای دیگر [به ایران] است.»

در این گزاره‌برگ همچنین به ایجاد یک تارنما توسط دولت ایران در اوایل ماه مارس با هدف هماهنگ کردن تبلیغات حکومتی ایران درباره ویروس کرونا و تلاش برای پایان دادن به تحریم‌های آمریکا، و نیز تبلیغ مطالب این تارنما توسط هیات‌های دیپلماتیک ایران با هدف تشویق افکار عمومی کشورهای دیگر جهت مقابله با تحریم‌های آمریکا، اشاره شده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین با تاکید بر این که رژیم ایران از پول کافی برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا در آن کشور برخوردار است، می‌گوید که خامنه‌ای به جای موافقت با درخواست نمایندگان مجلس و رئیس‌جمهوری ایران برای برداشت از صندوق توسعه ملی ایران، ‌بودجه بسیج را دو برابر کرده و بودجه سپاه پاسداران را ۳۳ درصد افزایش داده است، و «رژیم ایران سال‌ها است که به جای اولویت قائل شدن برای مردم ایران، اولویت را به نیروهای نیابتی داده است.»

در ادامه این گزاره‌برگ وزارت خارجه با اشاره به موارد دیگری نظیر کشتار ۱۵۰۰ تن از مردم ایران در اعتراضات آبان ماه گذشته توسط نیروهای رژیم، غارت و ناپدید شدن بیش از ۱ میلیارد دلار از وجوهی که می‌بایست صرف ارائه خدمات بهداشتی و تهیه تجهیزات درمانی برای مردم ایران می‌شد، سازمان‌ها و ‌شرکت‌های بشردوستانه صوری رژیم ایران که در حقیقت از طریق سپاه و نیروی قدس صدها میلیون دلار برای حزب‌الله و حماس می‌فرستادند، و بسیاری موارد دیگر از بی‌کفایتی‌ها و نادرستی‌های رژیم ایران، آمده است: «مردم ایران نخستین کسانی هستند که بهانه‌های این رژیم را رد می‌کنند.»

این گزاره‌برگ با اشاره به این موضوع که دیوارنویسی‌هایی در حومه تهران با شعارهایی مانند «کرونای واقعی جمهوری اسلامی است» به چشم می‌خورد، می‌افزاید: «زمانی که خامنه‌ای ایالات متحده را به استفاده از ویروس کرونا به عنوان یک جنگ‌افزار بیولوژیک متهم کرد، شناخته‌شده‌ترین هشتگ‌های توئیتر در ایران KhameneiVirus و IslamicRepublicVirus بودند.»

در پایان این گزاره‌برگ آمده است: «‌ایالات متحده به حمایت از نیازها و آرمان‌های مردم ایران - که دیرپاترین قربانیان رنج‌کشیده از رژیم ایران هستند – ادامه خواهد داد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG