لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

پاکسازی خیابان های حمص پس از خروج مخالفان


صف گروه های مخالف بشار اسد برای خروج از شهر حمص
صف گروه های مخالف بشار اسد برای خروج از شهر حمص

در پی ورود سربازان سوریه به آخرین محله هایی که شورشیان در شهر حمص در تصرف داشتند، بولدوزرها روز جمعه آواربرداری از خیابان های آن شهر را آغاز کردند.

ورود نیروهای دولتی سوریه به حمص، بخشی از توافقی است که به مخالفان نیز اجازه می داد از آنجا خارج شوند. خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید دولت بی درنگ برای اجرای توافق دست به کار شد، هرچند وضعیت جنبه دیگر آن توافق هنوز روشن نیست.

خروج آخرین گروه حدود ۳۰۰ رزمنده که در انتظار ترک مناطق تحت تصرف خود در شمال حمص بودند، پس از مخالفت آنها با رسیدن کمک به روستاهای محاصره شده طرفدار دولت، به تاخیر افتاد.

حدود ۱۷۰۰ شورشی از روز چهارشنبه حمص را ترک کرده اند. ناظران این اقدام را که به دو سال نبرد سنگین برای تصرف سومین شهر بزرگ سوریه پایان داد، پیروزی عمده ای برای بشار اسد، و یک ضربه ویران کننده استراتژیک و نمادین برای شورشیان، توصیف می کنند.

در اثر این توافق، کنترل شهری که زمانی «پایتخت انقلاب» نامیده می شد، بطور کامل به اسد و نیروهای او واگذار شد.

فرماندار جدید حمص گفت واحدهای مهندسی، محله های قدیمی شهر، از جمله حمیدیه پایگاه سابق مخالفان دمشق را در جستجوی مین و ادوات انفجاری دیگر بازرسی می کنند. تلویزیون دولتی گفت دو سرباز هنگامی که در حال خنثی کردن بمب بودند کشته شدند.
XS
SM
MD
LG