لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

وزارت خارجه آمریکا: با ایران درباره آینده سوریه گفت و گو خواهیم کرد


سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که در تکمیل فرایند انتقال دولت در سوریه، حاضر است در آینده درباره سرنوشت آن کشور جنگ زده مذاکراتی با ایران داشته باشد.

جان کربی زمان مشخصی را برای انجام چنین گفت و گویی اعلام نکرد، اما گفت که این گفت و گوها احتمالا در پایان اجرای فرآیند انتقال سیاسی در این کشور است.

وی اضافه کرد "وزیر خارجه در این باره صحبت کرده است؛ ما می‌دانیم که به مذاکره با ایران در پایان اجرای فرآیند انتقال سیاسی، و صرفا به این منظور، نیاز خواهیم داشت. من نمی‌خواهم وارد جزئیات درباره اینگونه مذاکرات در آینده شوم، بجز این که به طور واضح در یک مقطعی باید گفت و گویی با ایران صورت گیرد."

این اظهار نظر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی است که ایران تاکنون در نشست‌ها و مذاکرات مربوط به سوریه که با حضور آمریکا برگزار شده حضور نداشته است. عربستان نیز با نقش آفرینی ایران درباره آینده سوریه به شدت مخالفت است. با این حال جان کری وزیر خارجه آمریکا بارها از کمک همه کشورها، از جمله ایران، به حل بحران سوریه استقبال کرده است.

وزارت خارجه آمریکا: با ایران درباره آینده سوریه گفت و گو خواهیم کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

تهران از حامیان اصلی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است و در حمایت از او در مقابله با شورشیان، نیروهای نظامی به سوریه اعزام کرده است. این در حالی است که غرب و عربستان می‌گویند بشار اسد نباید در آینده سوریه نقشی داشته باشد.

بر پایه آمارهای مجامع بین‌المللی در جنگ داخلی چهار ساله سوریه تاکنون ۲۵۰ هزار تن جان خود را از دست دادند و میلیون ها نفر آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG