لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

وزیر خارجه عمان در دمشق با بشار اسد دیدار کرد


یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان
یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان

کمتر از یک هفته از سفر غیرمنتظره بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به مسکو و گفتگو با رئیس جمهوری روسیه، وزیر خارجه عمان روز دوشنبه برای دیدار با اسد به دمشق رفت.

از جرئیات این دیدار هنوز خبری منتشر نشده است و به گزارش خبرگزاری رویترز رسانه‌های دولتی سوریه تاکنون تنها به انتشار تصاویر استقبال بشار اسد از یوسف بن علوی اکتفا کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا،از دمشق، دو طرف در این دیدار تحولات منطقه، به ویژه جنگ داخلی سوریه و "پیشنهادهای منطقه‌ای و بین المللی" برای کمک به حل آن را بررسی کردند.

روسیه و ایران از حامیان اصلی بشار اسد هستند و بر نقش بشار اسد در هر راه حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید دارند. اما ایالات متحده و همپیمانان آن می‌گویند برای رسیدن به یک راه حل سیاسی، اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند.

دیدار امروز بن علوی و اسد در حالی صورت می‌گیرد که پس از آغاز حملات هوایی روسیه در داخل سوریه در هشتم مهر ماه، تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ چهار ساله سوریه افزایش یافته است.

در آخرین مورد، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در وین با همتایان خود از روسیه، ترکیه و عربستان سعودی دیدار کرد؛ دیداری که به گفته او "سازنده و پربار" بود و در آن طرح‌های جدیدی برای انتقال سیاسی در سوریه پیشنهاد شد.

یکی از قانونگذاران روسیه که همراه هیئتی به دمشق سفر کرده است، روز گذشته گفت بشار اسد گفته در صورتی که مردم سوریه بخواهند، آماده است در یک انتخابات ریاست جمهوری جدید شرکت کند و انتخابات پارلمانی نیز برگزار کند.

در همین حال، خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه از گفتگوی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و روسیه درباره سوریه برای دومین بار در هفته جاری خبر داد. محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف روز شنبه نیز برای ارزیابی نشست چهارجانبه وین با یکدیگر گفتگو کرده بودند.

عمان رابطه خوبی، هم با ایران و هم با ایالات متحده و عربستان سعودی، و پیش از این در چند مورد سابقه میانجیگری بین تهران و واشنگتن را داشته است؛ از جمله آزادی کوهنوردان آمریکایی بازداشت شده در ایران در سال ۱۳۹۰، و همچنین میزبانی گفتگوهای هسته‌ای بین ایران و آمریکا.

اما در شرایط کنونی که ارتباطات دیپلماتیک تهران و واشنگتن در مقایسه با گذشته بیشتر شده، و از سوی دیگر تنش میان ایران و عربستان به دلیل اختلافات منطقه ای - بویژه در مورد سوریه و یمن - بالا گرفته است، به نظر می رسد احتمال میانجیگری مسقط بین تهران و ریاض در این سفر بیشتر باشد.

XS
SM
MD
LG