لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۴

امیرعبداللهیان: ایران نمی‌خواهد اسد تا ابد در قدرت بماند


حسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید این کشور برای ابقای دائمی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تلاش نمی کند.

عبداللهیان که در بریتانیا به سر می برد، گفت ایران نیروی رزمی در سوریه ندارد، اما به شمار مشاوران نظامی خود در آن کشور افزوده است.

وی اضافه کرد: ما تلاش نمی کنیم تا اسد برای همیشه بر سر قدرت بماند ، اما از نقش او در مبارزه با تروریسم و حفظ وحدت ملی کشور آگاهیم؛ به هر حال این مردم سوریه هستند که تصمیم نهایی را می گیرند.

با اینکه در هفته های اخیر برخی نمایندگان مجلس ایران نیز ضمنی تایید کردند که ایران در قبال اسد تغییر سیاست داده اما مقام های وزارت خارجه ایران اولین بار است که مستقیم از عدم حمایت از بشار اسد در دراز مدت سخن گفته اند.

مهدی نوربخش، استاد روابط بین الملل در دانشگاه هریسبورگ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00

تغییر موضع ایران بعد از ورود مستقیم روسیه به بحران سوریه، صورت می گیرد. مقام های روسیه اصرار دارند بعد از شکست داعش، درباره سرنوشت اسد در سوریه تصمیم گرفته شود.

در هفته جاری عربستان سعودی، که از جبهه مخالفان بشار اسد در سوریه حمایت می کند، ایران را به مداخله در امور منطقه متهم کرد، اما آقای عبداللهیان گفت عربستان بجای انتقاد بهتر است رفتاری توأم با همکاری و سازنده در پیش بگیرد.

روابط ایران و بریتانیا در ماه اوت از سر گرفته شد.

XS
SM
MD
LG