لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

روسیه می گوید میزبان نمایندگانی از ارتش آزاد سوریه بوده است


میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه
میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه

یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه گفت هیئت‌هایی متشکل از نمایندگان ارتش آزاد سوریه تا کنون چند بار به مسکو سفر کرده‌اند. ارتش آزاد سوریه گروه عمده مسلح مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است که غرب از آن می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری روسی اینترفکس، میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا نمایندگان ارتش آزاد سوریه به مسکو سفر داشته‌اند یا خیر، گفت "بله، آنها اینجا بوده‌اند؛ از جمله در همین هفته جاری."

وی در ادامه گفت "آنها همیشه به اینجا می‌آیند. آدم‌های مختلفی هستند، یکی می‌رود و یکی دیگر می‌آید؛ اما همه آنها می گویند که نمایندگان ارتش آزاد سوریه هستند."

اظهارات این مقام دولت روسیه در حالی بیان می شود که پس از آغاز حملات هوایی روسیه به بهانه مبارزه با گروه داعش در آخر سپتامبر، تلاش‌های دیپلماتیک مسکو با هدف یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه افزایش یافته است.

این در حالی است که گروه‌های مخالف اسد و حامیان غربی و منطقه‌ای آنها، با بیان این که نیروی هوایی روسیه بیشتر از آن که به مواضع داعش حمله کند مخالفان اسد را هدف حمله قرار می دهد، خواستار توقف این حملات شده اند.

روسیه به همراه ایران، از حامیان اصلی بشار اسد است و بر نقش بشار اسد در هر راه حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید دارد. اما ایالات متحده و همپیمانان آن، به ویژه عربستان سعودی، می‌گویند برای رسیدن به یک راه حل سیاسی، اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند.

با این حال، سه روز پس از سفر غیرمنتظره اسد به مسکو و دیدار با پوتین، وزیران خارجه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه روز جمعه برای گفت‌وگو درباره سوریه در وین گردهم آمدند؛ دیداری که جان کری وزیر خارجه آمریکا آن را سازنده خواند و گفت طرح‌های جدیدی برای حل بحران سوریه پیشنهاد شد.

کاخ کرملین نیز روز دوشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، قدرتمندترین حامی بشار اسد، برای دومین بار در پنج روز گذشته با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، اصلی‌ترین حامی مخالفان اسد در منطقه، از طریق تلفن درباره سوریه گفت‌وگو کرده است.

پیشتر در روز دوشنبه، یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان، که کشورش رابطه خوبی هم با ایران و هم با ایالات متحده و عربستان سعودی دارد، با بشار اسد در دمشق دیدار کرد. از جزئیات این دیدار هنوز خبری منتشر نشده، اما انتظار می‌رود این کشور که پیشتر هم سابقه میانجیگری در برخی مناقشات را داشته که یک طرف آن ایران بوده است، این بار نیز قصد دارد نقش مشابهی ایفا کند.

XS
SM
MD
LG