لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

اوباما: درباره سوریه هنوز تصمیمی گرفته نشده است


باراک اوباما: ایالات متحده آمریکا اجازه نخواهد داد تا قوانین بین المللی در مورد عدم استفاده از سلاح های شیمیائی نقض شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید که هنوز درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه، تصمیمی اتخاذ نکرده است. ولی آقای اوباما می گوید که واشنگتن بدین نتیجه رسیده است که دولت سوریه دست به حملات شیمیایی زده است.

رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب در مصاحبه ای با تلویزیون پی. بی. اس (PBS) گفت که وی در این مورد از نزدیک و به طور گسترده ای به بحث و مشاوره با گروه امنیتی ملی کشور ادامه خواهد داد، و از سوی ارتش آمریکا نیز راهکارها و گزینش هایی دریافت کرده است.

آقای اوباما گفت که وی متقاعد شده است که دولت بشار اسد در بیست و یکم ماه اوت دست به حملات شیمیایی در حومه دمشق زده صدها نفر را به هلاکت رسانده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که نقض قوانین بین المللی در مورد عدم استفاده از سلاحهای اتمی، به ویژه در یک منطقه بی ثبات، ایجاب پاسخ می کند.

آقای اوباما افزود: «ما به این نتیجه رسیده ایم که در واقع دولت سوریه دست به چنین حملاتی زده است. اگر این مطلب واقعیت داشته باشد، باید با واکنش و پیامدهای بین المللی مواجه شود. به همین خاطر ما با متحدان خود و جامعه بین المللی در حال مشاوره هستیم. من هیچ وجه تمایلی به جنگ ادامه دار در سوریه ندارم، ولی ما باید اطمینان حاصل کنیم زمانی که کشورها قوانین و مقررات بین المللی را با استفاده از سلاحهای شیمیایی پایمال می کنند، این عمل ما را تهدید می کند، و کسانی که دست به چنین حملاتی زده اند مسئول شناخته خواهند شد.»

از آقای اوباما سوال شد که حمله نظامی به سوریه، حتی به طور محدود، چه نتیجه ای خواهد داشت؟

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ گفت در حالی که این اقدام مشکلات سوریه را حل نخواهد کرد، ولی پیامی قدرتمند و قاطع به رژیم سوریه خواهد فرستاد.

آقای اوباما گفت:« به اعتقاد من حمله نظامی بسیار مهم است، زیرا آنها را متوجه و وادار خواهد کرد که نباید از سلاح شیمیایی استفاده کنند. از این رو رژیم اسد، که درگیر جنگ داخلی است، و برای بقای خود تلاش می کند، پیام کاملاً قاطع و قدرتمندی دریافت خواهد کرد که بهتر است دیگر از سلاح شیمیایی استفاده نکند. »

آقای اوباما تأکید کرد که آمریکا آماده است برای انتقال قدرت سیاسی و اتحاد احزاب و به طور کلی متوقف کردن جنگ در سوریه با هرکسی، از جمله روسیه، متحد اصلی آن کشور، مذاکره کند.

آقای اوباما گفت که سوریه باید بفهمد که نمی تواند قوانین و استاندارهای بین المللی را نقض کرده، و شرایطی ایجاد کند که منافع آمریکا را تهدید و به مخاطره بیاندازد.

رئیس جمهوری آمریکا به پیامدهای جنگ در سوریه از جمله به ایجاد خطر برای متحدان آمریکا مانند ترکیه، اسرائیل، و اردن و پایگاه های آمریکا در منطقه اشاره کرد.

آقای اوباما گفت ایالات متحده آمریکا اجازه نخواهد داد تا قوانین بین المللی در مورد عدم استفاده از سلاح های شیمیائی نقض شود. این اقدام می تواند که سلاح های شیمیائی در دسترس افراد و گروهای تندرو و تروریستی قرار دهد.
XS
SM
MD
LG