لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

بازرسان سازمان ملل شنبه سوریه را ترک می کنند


بان کی مون دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد بازرسان این سازمان که مشغول تحقیق درباره حمله شیمیایی در سوریه هستند، این کشور را روز شنبه ترک می کنند.
آقای بان این سخنان را روز پنجشنبه - همزمان با سومین روز بازرسی از منطقه مورد حمله توسط بازرسان - بیان کرد.
بان گفت بازرسان بعد از اتمام کارشان نتیجه ماموریت دو هفته ای شان را به او گزارش خواهند کرد. این ماموریت در اصل برای بررسی حمله شیمیایی احتمالی دیگری بود، ولی در طول اقامت ایشان گفته شد منطقه دیگری در حوالی دمشق نیز مورد حمله شیمیایی قرار گرفته است، و تحقیق بازرسان شامل حادثه جدید نیز شد.
آقای بان از جامعه بین المللی خواست قبل از اتخاذ هر تصمیم و واکنش نسبت به آنچه گذشته، اجازه دهند تحقیقات پایان یابد و شواهد عرضه شود.

باراک اوباما رئیس جمهوری امریکاگفت هنوز درباره واکنش نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه تصمیمی نگرفته است اما دولت او قانع شده که دولت سوریه مقصر است. اوباما گفت کسانی که معیارهای بین المللی را زیر پا می گذارند، باید مسئول شناخته شوند.
پرزیدنت اوباما شب چهارشنبه به تلویزیون پی بی اس گفت هر حمله نظامی محدود خواهد بود، و پیامی به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است که استفاده آتی از حملات شیمیایی تحمل نخواهد شد. رئیس جمهوری امریکا گفت هیچ علاقه ای به آغاز جنگ نامحدود در سوریه ندارد.

دولت سوریه استفاده از بمبهای شیمیایی در حملات خود را انکار می کند.

روز پنجشنبه مقامات کاخ سفید اعضای کمیته اطلاعاتی کنگره را در مورد حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه - که منجر به مرگ صدها نفر از شهروندان غیر نظامی شد – مطلع خواهند کرد. کاخ سفید بعداً روایتی غیر طبقه بندی شده و محرمانه ازاین گزارش را علنی خواهند کرد.
دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز قرار است روز پنجشنبه درباره وضعیت سوریه با پارلمان گفتگو کند.

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل قرار است پیش نویس قطعنامه ای را که از سوی بریتانیا ارائه شده، در مورد حمله نظامی مورد بحث قرار دهد.
دیپلماتهای ۵ کشور عضو دائم شورا امنیت روز چهارشنبه گفتگوهای خود را آغاز کرده اند، ولی بعید است این قطعنامه تصویب شود زیرا روسیه و چین مخالف مداخله نظامی در سوریه هستند. این دو کشور از سال ۲۰۱۱ ۳ بار از حق وتوی خود درعقیم گذاشتن قطعنامه هایی که دولت سوریه را هدف قرار داده استفاده کرده اند.

دولت امریکا روز چهارشنبه گفت اجازه نخواهد داد فلج سیاسی در سازمان ملل از واکنش این دولت جلوگیری کند. ماری هرف سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت سوریه نمی تواند به پنهان شدن پشت سر مواضع روسیه در سازمان ملل ادامه دهد، و ایالات متحده با وجود مخالفت روسیه با «هر عمل معنی دار» هیچ راهی به جلو نمی بیند. خانم هرف گفت واشنگتن در حالی که واکنش نظامی علیه سوریه را مد نظر دارد، با متحدان خود مشورت می کند.

وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت بحث سازمان ملل درباره سوریه – قبل از پایان تحقیق بازرسان سازمان ملل در مورد حمله احتمالی شیمیایی – قبل از موعد و نارس است.
خبرگزاری روسی اینترفکس روز پنجشنبه به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد که روسیه ادوات نظامی از جمله کشتی های ضد زیردریایی و موشکهای کروز خود را به بخش شرقی دریای مدیترانه فرستاده است.
XS
SM
MD
LG