لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۴

لاوروف:«حمله به سوریه منطقه را بی ثبات می کند»


اخضر ابراهیمی
اخضر ابراهیمی
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، هشدار داده که مداخله نظامی در اوضاع سوریه به بی ثباتی آن کشور و منطقه خواهد انجامید.

روز چهارشنبه آقای لاوروف طی گفت و گویی تلفنی با اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب به منطقه، بر ضرورت تکیه بر دیپلماسی برای پایان دادن به بحران سوریه تاکید کرد و آقای ابراهیمی نیز توافق نظر خود را در این خصوص با وزیر امور خارجه سوریه ابراز داشت.

ابراهیمی در ژنو به خبرنگاران گفت که بر مبنای موازین بین المللی، اقدام نظامی بدون توافق و تایید شورای امنیت سازمان ملل انجام پذیر نیست.

در لندن، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، گفته است که روز پنج شنبه در پارلمان آن کشور پیرامون بحران سوریه با نمایندگان صحبت خواهد کرد. کامرون تاکید کرده است که هرگونه اقدام احتمالی تنها واکنشی به حمله شیمیایی در سوریه خواهد بود، نه با قصد کشاندن قدرت های غربی به مداخله فراتر در امور سوریه.

مقام های ایالات متحده می گویند تردیدی در این نیست که رژیم اسد از سلاح های شیمیایی استفاده کرده، و اتخاذ تصمیم در خصوص هرگونه اقدام نظامی احتمالی، در نهایت به عهده رئیس جمهوری آمریکا و تحت فرمان وی خواهد بود.

اتحادیه عرب حمله شیمیایی به شهروندان سوری را به شدت محکوم کرده و خواستار محاکمه عاملان آن شده است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، امروز چهارشنبه طی سخنانی در لاهه گفت که فجایع حمله شیمیایی به غیرنظامیان سوریه، فجایعی به بار آورده که در سده جاری سابقه نداشته است.
XS
SM
MD
LG