لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۸

هشدار رهبر ایران درباره دخالت نظامی در سوریه


آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در اولین دیدار با هیأت دولت یازدهم، تهدید آمریکا به دخالت در سوریه را «فاجعه ای قطعی برای منطقه» خواند و گفت: «هرگونه دخالت و جنگ طلبی یقیناً به ضرر آتش افروزان خواهد بود.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین تهدید کرد: «اين آتش افروزی همچون جرقه‌ای در انبار باروت است که ابعاد و پيامدهای آن نامشخص خواهد بود.»

در روزهای اخیر و به دنبال حمله شیمیایی در نزدیکی دمشق، جامعه جهانی یکصدا آن را محکوم کرد و بحث درباره مداخله نظامی در این کشور برای جلوگیری از اقدامات مشابه و همچنین تنبیه حاکمیت بشار اسد به خاطر انجام حمله شیمیایی علیه غیرنظامیان، بالاگرفت. آیت الله خامنه ای در اشاره به اوج گیری احتمال حمله نظامی آمريکا و متحدانش به مواضع نظامی حاکمیت بشار اسد گفت: «اگر چنين اقدامی انجام شود، آمريکايی‌ها قطعاً همانند دخالت در عراق و افغانستان، ضرر خواهند کرد.»

بحث مداخله نظامی در سوریه پس از آن بالا گرفت که يک حمله شيميايی در حومه دمشق در چهارشنبه هفته گذشته صدها کشته و هزاران مصدوم شیمیایی بر جای گذاشت. وزیر دفاع آمریکا گفته است که ارتش در حالت آماده باش است و در انتظار دستور باراک اوباما برای شروع عملیات است. رهبران آمریکایی و اروپایی از جمله بریتانیا و فرانسه نیز در حال رایزنی درباره جزئیات نحوه شروع حمله هستند.

ايران متحد کلیدی سوریه در منطقه خاور میانه است و همصدا با مسکو حمله انقلابیون مخالف بشار اسد را عامل حمله شیمیایی مناقشه برانگیز می دانند.
XS
SM
MD
LG