لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

دونالد ترامپ قاضی «نیل گورساچ» را برای عضویت در دیوانعالی آمریکا معرفی کرد


آقای گورساچ در کنار همسرش و دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
آقای گورساچ در کنار همسرش و دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

از سوی رئیس جمهوری جدید آمریکا نیل مکجیل گورساچ به عنوان گزینه پیشنهادی برای کسب کرسی در دیوانعالی آمریکا معرفی شد.

دونالد ترامپ سه شنبه شب ۱۲ بهمن به وقت شرق واشنگتن در یک سخنرانی کوتاه در کاخ سفید «نیل گورساچ» قاضی ۴۹ ساله را به عنوان گزینه خود برای کرسی خالی مانده دیوانعالی معرفی کرد.

پیشتر از ویلیام بیل پرایر و توماس مایکل هاردیمن به عنوان گزینه های دیگر نام برده شده بود.

آقای ترامپ قبل از معرفی گزینه خود، گفت که این یکی از شفاف ترین انتخاب ها برای دیوانعالی است چون مردم آمریکا حدود سه ماه پیش به او رای دادند تا امروز گزینه مطلوب را معرفی کند.

قاضی گورساچ برای رسیدن به دیوانعالی باید از سنا دست کم ۶۰ رای کسب کند، کاری که به نظر سخت می رسد چون جمهوریخواهان اکثریت ۵۲ به ۴۸ در سنا دارند.

احتمال این وجود دارد که دموکرات های مجلس سنای آمریکا به شدت با گزینه آقای ترامپ مخالفت کنند. این در حالی است که در در دوره ریاست جمهوری آقای اوباما نیز، جمهوریخواهان از انتخاب گزینه آقای اوباما برای دیوانعالی در سنای آمریکا جلوگیری کردند.

گزینه پرزیدنت ترامپ برای دیوانعالی قرار است کرسی انتونین اسکالیا، قاضی پیشین دیوانعالی که سال پیش درگذشت، را پر کند.

قاضی اسکالیا در سال ۱۹۸۶ توسط رونالد ریگان برای خدمت در دیوانعالی انتخاب شده بود و در فوریه سال ۲۰۱۶ درگذشت. باراک اوباما نیز مریک گارلند، قاضی ارشد دادگاه تجدیدنظر حوزه واشنگتن دی‌سی، را برای جایگزین کردن کرسی آقای اسکالیا معرفی کرده بود که جمهوریخواهان سنا از انتصاب او جلوگیری کردند.

پرزیدنت ترامپ برای پر کردن کرسی خالی دیوانعالی، گزینه خود را از لیستی ۲۱ نفره از قضات فدرال یا ایالتی آمریکا انتخاب می کند.

درباره قاضی گورساچ

قاضی نیل مکجیل گورساچ، ۴۹ ساله، دارای مدرک دکترای حقوق از دانشگاه هاروارد بوده و هم اکنون در سمت قاضی فدرال دادگاه تجدیدنظر حوزه دهم ایالات متحده آمریکا خدمت می کند.

او محافظه‌کار و از مدافعان فلسفه «اوریجینالیزم» است که بنا به آن قانون اساسی آمریکا باید به گونه ای که بنیانگذارانش آنرا در ذهن داشتند، تعبیر شود.

قاضی گورساچ به مدت یک دهه در یک دفتر وکالت در واشنگتن دی‌سی کار کرده و به مدت دو سال نیز در وزارت دادگستری آمریکا خدمت کرده است.

با اینکه آقای گورساچ نظرات صریحی در رابطه با حقوق اسلحه و یا حقوق همجنسگرایان منتشر نکرده است، اما از طرفداران جدی آزادی مذهب در آمریکا است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG