لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

رای چهار به چهار دیوان عالی آمریکا درباره طرح مهاجران غیرقانونی اوباما


هنگام جلسه دیوان عالی گروهی از تظاهرکنندگان موافق طرح اوباما در مقابل آن تجمع کردند
هنگام جلسه دیوان عالی گروهی از تظاهرکنندگان موافق طرح اوباما در مقابل آن تجمع کردند

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه بر سر احیای طرح باراک اوباما و تعلیق بازگشت چهار میلیون مهاجر غیرقانونی ایالات متحده به کشورهایشان، روز پرتنشی را گذراند و با آرای چهار به چهار به جایی نرسید.

بر اساس پرسش هایی که در جلسه ۹۰ دقیقه ای شفاهی درباره این موضوع مطرح شد، چهار قاضی لیبرال از طرح رئیس جمهوری حمایت کردند و چهار قاضی محافظه کار با آن مخالفت کردند.

به دنبال مرگ آنتونین اسکالیا، قاضی محافظه کار دیوان عالی، حال این نهاد به طور مساوی بین چهار قاضی لیبرال و محافظه کار تقسیم شده است.

اگر دیوان عالی بخواهد از دوپارگی چهار به چهار پرهیز کند، جان رابرتز قاضی ارشد ایالات متحده می تواند بزرگترین گزینه در طرف محافظه کاران باشد که به همکاران لیبرالش پیوسته و به طرح اوباما رای مثبت دهد.

گزینه "شیکاگویی" باراک اوباما برای دیوان عالی آمریکا کیست؟

یک احتمال این است که دادگاه می تواند برخی نکات قانونی طرح عدم بازگرداندن مهاجران غیرقانونی را بی پاسخ رها کرده و به آن رای دهد. از جمله این پرسش که آیا دولت می تواند به متقاضیان واجد شرایط مجوز کار بدهد یا خیر.

این یکی از بزرگترین مسائل در دوره فعلی دیوان عالی آمریکا است که در ماه ژوئن به پایان می رسد و اوباما را در مقابل ۲۶ ایالتی قرار داده که گفته اند با طرح مهاجران اوباما مخالف هستند.

XS
SM
MD
LG