لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

تکذیب افزایش قیمت بنزین در ایران؛ افراد فاقد خودرو به طور آزمایشی «سهمیه بنزین» می‌گیرند


کارت سوخت پمپ بنزین
کارت سوخت پمپ بنزین

سخنگوی دولت ایران می‌گوید در طرح آزمایشی توزیع بنزین که در قشم و کیش اجرا خواهد شد، به «کسی که خودرو ندارد» با کد ملی سهمیه سوخت تعلق می‌گیرد تا بتواند آن را به «قیمت مناسب» به افراد متقاضی عرضه کند.

علی بهادری جهرمی گزارش‌های منتشر شده درباره افزایش آزمایشی قیمت بنزین در قشم و کیش را «خبرسازی» ناشی از «سوءبرداشت» از نامه معاون اقتصادی دولت خواند.

روز دوشنبه ۲۹ آذر یک عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایلنا گفته بود که افزایش قیمت بنزین در قشم و کیش به صورت پایلوت (آزمایشی) اجرا می‌شود.

رسانه‌های ایران، ساعاتی بعد به نقل از علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، نوشتند که «دولت به دنبال تصمبمات یک‌شبه نیست» و «قرار نیست بنزین گران شود.»

بهادری روش کنونی توزیع بنزین سهمیه‌ای را «ناعادلانه» خواند و گفت: «سهم کسی که توان خرید خودرو ندارد» در سهمیه بنزین دیده نمی‌شود.

سخنگوی دولت ایران توضیح داد که اکنون «کسی که خودرو نداشته باشد نمی‌تواند از سهمیه بنزین استفاده کند» در حالی که فردی که «مثلا چهار خودرو داشته باشد، چهار برابر سهمیه استفاده می‌کند.»

او درباره طرح آزمایشی که قرار است در جزیره‌های قشم و کیش اجرا شود، اضافه کرد که مقرر شده «سهمیه بنزین به جای خودروها به افراد اختصاص پیدا کند و قیمت عرضه همان نرخ عادی ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهمیه‌ای و ۳هزار تومان برای بنزین آزاد است.»

روز دوشنبه فریدون عباسی دوانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایلنا گفته بود: «از آن جا که درآمدها در مناطق آزاد متفاوت با بقیه کشور است، شاید مطلوب باشد به صورت آزمایشی مصرف یا قیمت حامل‌های انرژی در این مکان‌ها امتحان شود.»

او تأکید کرده بود: «واقعی‌سازی قیمت‌ها باعث می‌شود که کار در کشور بهتر صورت بگیرد و انگیزه کار بیشتر شود» و «لزوما اثر تورمی نخواهد داشت.»

این در حالی است که بنا به گزارش‌های رسانه‌های ایران، روند افزایش قیمت اقلام مختلف برای مصرف‌کنندگان همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG