لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

دلیل بمباران تأسیسات سپاه پاسداران در سوریه؛ کاخ سفید: پاسخ به حمله علیه نیروهای آمریکایی بود


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید

کاخ سفید می‌گوید حملات نظامی اخیر آمریکا به تأسیسات وابسته به سپاه پاسداران در سوریه، با هدف نابودی تسلیحات مورد استفاده این نیرو و گروه های نیابتی جمهوری اسلامی و جلوگیری از هدف قرار گرفتن پرسنل آمریکایی در منطقه توسط این گروه‌ها انجام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز،جنگنده‌‌های آمریکایی روز چهارشنبه هفدهم آبان، به تأسیساتی در شرق سوریه که توسط سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی آن استفاده می‌شد، حمله کردند. این حمله توسط دو فروند جنگنده اف-۱۵ انجام شد و تاسیسات برای ذخیره سلاح را هدف قرار داد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، گفت که آمریکا باید به هدف قرار گرفتن نیروهای آمریکایی واکنش می‌داد و افزود که این حملات تلافی‌جویانه، مؤثر بوده اند.

آقای بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا ارتش ایالات متحده دوباره واکنش نشان خواهد داد یا خیر، گفت که اگر آمریکا مجبور شود، این کار را انجام خواهد داد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که حملات آمریکا، «تأثیری عملی بر توانایی تأمین تسلیحات توسط این گروه‌ها و همچنین ارسال پیام قوی بازدارندگی داشته است».

آقای کربی افزود: «اگر می‌خواهند حمله به نیروهای ما در عراق و سوریه را ادامه دهند، باید با عواقب آن مواجه شوند».

گر‌وه‌های شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در پی افزایش تنش‌ها‌ پس از آغاز درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس، دست‌کم ۴۰ مرتبه به نیروهای آمریکایی و متحدانش در سوریه و عراق حمله کرده‌اند.

در پی این حملات، ۴۵ سرباز آمریکایی دچار آسیب‌های مغزی و یا جراحات جزئی شده‌اند.

جمهوری اسلامی، دخالت در این حملات را رد کرده است. این در شرایطی است که خود مقامات جمهوری اسلامی بر حمایت از گروه های نیابتی خود در خاورمیانه تاکید می کنند.

سعید ایروانی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، گفت که گروه‌های شبه نظامی به حمله اسرائیل به غزه واکنش نشان می‌دهند که منجر به کشته شدن بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ فلسطینی در غزه شده است.

این موضوع در شرایطی از سوی جمهوری اسلامی و حکومت غزه مطرح می شود که اسرائیل ضمن درخواست از غیر نظامیان فلسطینی در شمال غزه برای نقل مکان به جنوب این منطقه گروه حماس را متهم به استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی کرده است.

گروه حماس از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و شمار دیگری از کشورهای جهان، در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد.

سعید ایروانی همچنین به شبکه «سی‌ان‌ان» گفت که این یک «واکنش طبیعی از سوی گروه‌های مقاومت» است و آنها با «هماهنگی» خود پیش می‌روند.

اما جان کربی با رد این ادعاها گفت هر چند [این گروه‌ها] تا حدی از خودمختاری برخوردار هستند ولی «تشویق» به انجام این حملات می‌شوند.

او تاکید کرد که سپاه پاسداران به طور مستقیم با کمک به این گروه‌ها در اتخاذ برخی از تصمیم‌ها، در واقع، در «هدایت برخی از این حملات» مشارکت دارد.

XS
SM
MD
LG